more_horiz
Wiadomości

"Mamy polskość w sobie". Parada Pułaskiego z udziałem prezydenta Dudy w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 19:51
W Nowym Jorku trwa Parada Pułaskiego, największe święto Polonii w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczą w niej dziesiątki tysięcy osób - Polaków i Amerykanów. Honorowymi gośćmi wydarzenia są prezydent Andrzej Duda i minister kultury Piotr Gliński. Szczegóły w relacji Wojciech Cegielskiego korespondenta Polskiego Radia.
Mamy polskość w sobie. Parada Pułaskiego z udziałem prezydenta Dudy w Nowym Jorku
"Mamy polskość w sobie". Parada Pułaskiego z udziałem prezydenta Dudy w Nowym JorkuFoto: Kancelaria Prezydenta/Jakub Szymczuk

Parada jak co roku przechodzi Piątą Aleją, najbardziej znaną ulicą na Manhattanie. Policja zamknęła ją dla ruchu, a zarówno wśród uczestników przemarszu, jak i wśród widzów dominują kolory biały i czerwony. Wiele osób ma na sobie kapelusze lub koszulki w narodowych barwach oraz polskie flagi.

Ważne święto 

Na paradę przyjechali Polacy z całego Nowego Jorku, ale także z sąsiednich miast takich jak New Jersey.

- Jest to dla nas bardzo ważne święto - mówi pani Marta z New Jersey. - Tu jest największa ilość Polonii, która przybywa tego dnia. Trzeba dać przykład młodym pokoleniom - dodaje pani Katarzyna z Nowego Jorku.

- My mamy polskość w sobie i ciągniemy do siebie. I choć czasami żyjemy obok siebie, to jednoczymy się i jesteśmy razem - dodaje pani Marta.

Piątą Aleją przejeżdżają kolorowe pojazdy, a w przemarszu idą też przedstawiciele nowojorskiej policji i straży pożarnej.

Parada Pułaskiego organizowana jest po raz 86. i jest najstarszym pochodem mniejszości narodowych w Nowym Jorku obok dorocznego przemarszu Irlandczyków. Pochód został nazwany na cześć gem/ Kazimierza Pułaskiego, jednego z polskich bohaterów wojny o niepodległość USA, który zginął w bitwie pod Savannah w Georgia 11 października 1779 r.

Posłuchaj
00:46 12581033_1.mp3 Nowy Jork - rozpoczęła się Parada Pułaskiego (IAR)

Czytaj również: 

IAR/mm

Zobacz także

Zobacz także