more_horiz
Wiadomości

Skandal w Holandii. Rząd wydaje setki milionów na zakwaterowanie migrantów w... hotelach i na wycieczkowcach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 17:08
W Królestwie Niderlandów migranci są przyjmowani nie tylko w specjalnych ośrodkach, ale także na statkach wycieczkowych oraz w hotelach. Centralna Agencja ds. Przyjęć Azylantów (COA) wydała w 2022 r. na to około 100 mln euro - ujawnia dziennik "Financieele Dagblad". Te informacje wzburzyły opinię publiczną.
Holandia. Agencja przyjmująca migrantów wydała w 2022 r. około 100 mln euro na zakwaterowanie ich w hotelach
Holandia. Agencja przyjmująca migrantów wydała w 2022 r. około 100 mln euro na zakwaterowanie ich w hotelachFoto: Shutterstock/BarMur

Kryzys w kwaterowaniu migrantów rozpoczął się jesienią 2021 r. Istniejące ośrodki szybko się zapełniły, a COA musiała szukać tymczasowych schronień. Presja stała się jeszcze większa, gdy setki osób ubiegających się o azyl zaczęły spać na zewnątrz budynku przed ośrodkiem recepcyjnym w Ter Apel.

Holandia. Hotele biorą miliony za zakwaterowanie migrantów

Obecnie w całej Holandii istnieje kilkadziesiąt schronisk dla azylantów. Część z nich znajduje się w salach sportowych i widowiskowych. Są one częściowo zarządzane przez samorządy, a częściowo przez COA. W miarę jak do kraju dociera coraz więcej uchodźców, agencja coraz częściej decyduje się na ich kwaterowanie w hotelach, co zaczyna być intratnym interesem dla branży hotelarskiej.

Na przykład sieć hotelowa Van der Valk otrzyma w ciągu trzech lat 29 mln euro za przyjmowanie migrantów w swoim hotelu w Uden we wschodniej Holandii - ujawniają media. Jak obliczył dziennik "Financieele Dagblad", cena wyniesie 250 euro za pokój za dobę. "Zamierzamy zapewnić humanitarne schronienie ludziom, którzy uciekli ze swojego kraju" - deklaruje firma. Rzecznik COA odmówił komentarza w tej sprawie.

Według kilku źródeł gazety 2022 rok był dla holenderskiej grupy hotelowej "najlepszym w historii", częściowo właśnie dzięki przyjmowaniu osób ubiegających się o azyl. Jak podaje gazeta, w ubiegłym roku COA z łącznej kwoty 1,6 mld euro około 100 mln euro wydała na zakwaterowanie migrantów w hotelach. Całkowite wydatki agencji na ten rok przewidziano w budżecie państwa na 2,5 miliarda euro.

Czytaj więcej na tvp.info: „Obowiązkowa solidarność”. Co wynika z paktu migracyjnego?

Migranci na ekskluzywnym wycieczkowcu

COA dysponuje więc ogromnym budżetem, który jest przeznaczany m.in. na utrzymanie statku wycieczkowego Galaxy, służącego jako schronienie dla 1,5 tys. azylantów w Amsterdamie. Jak podaje dziennik "Algemeen Dagblad", kosztuje to 110 tys. euro dziennie.
Migranci znajdują także schronienie na około dwudziestu statkach rzecznych. Jak podaje "AD", COA płaci 11 tys. euro tygodniowo za jeden statek wycieczkowy z około 50 kabinami. Do tego należy doliczyć koszt cateringu, ochrony i wywozu śmieci.

W najbliższy wtorek izba niższa parlamentu (Tweede kamer) będzie dyskutować nad projektem ustawy w sprawie powstania sieci nowych ośrodków dla azylantów. Co ciekawe, projekt przygotowany przez sekretarza stanu ds. azylu Erica van der Burga z VVD pierwotnie nie był popierany nawet przez jego własną partię. Ostatecznie liberałowie zmienili zdanie, jednak komentatorzy polityczni wskazują, że przyjęcie ustawy nie jest pewne.

Zobacz także:

Radosław Fogiel w Polskim Radiu 24:

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także