Hamas przygotowywał atak na Izrael od miesięcy? Amerykańskie media wskazują na irański ślad

Iran pomógł Hamasowi zaplanować atak na Izrael - napisał w niedzielę portal dziennika "The Wall Street Journal". Według gazety, decyzja o rozpoczęciu ataków zapadła w zeszłym tygodniu w Bejrucie, a plany ataku były opracowywane od kilku miesięcy. Biały Dom nie potwierdził medialnych doniesień.

2023-10-09, 00:42

Hamas przygotowywał atak na Izrael od miesięcy? Amerykańskie media wskazują na irański ślad
Irańscy zwolennicy Hwzbollahu przyjęli wieści o ataku na Izrael z radością. Na maifestacje przynosili portrety Soleimaniego i palestyńskie flagi. Foto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Zdaniem "WSJ" w zeszłym tygodniu w Bejrucie doszło do spotkania delegacji irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji oraz wysokiej rangi urzędników Hamasu i Hezbollahu. Wcześniej, od sierpnia, w stolicy Libanu miało miejsce kilka spotkań, na których omawiano plany ataku.

Amerykańskie media wskazują na irański ślad. Biały Dom nie potwierdza tych doniesień

Zapytany przez "WSJ" o tę kwestię sekretarz stanu USA Antony Blinken nie potwierdził tych doniesień. - W tej chwili nie mamy nic, co wskazywałoby na to, że Iran był bezpośrednio zaangażowany w ten atak, w jego planowanie lub przeprowadzanie. Ale przyglądamy się temu bardzo uważnie i musimy zobaczyć, dokąd zaprowadzą nas fakty - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

»[CZYTAJ NA PORTALU POLSKIERADIO24.PL] Atak Hamasu na Izrael - więcej informacji«

Nowa odsłona wojny między Hamasem a Izraelem. Liczba ofiar przekroczyła tysiąc

Liczba ofiar śmiertelnych ataku palestyńskiego Hamasu po stronie izraelskiej sięgnęła 700. W odpowiedzi izraelska armia prowadziła cały dzień uderzenia lotnicze i rakietowe na pozycje bojowników w Strefie Gazy. Źródła palestyńskie mówią o 413 ofiarach śmiertelnych.

REKLAMA

Izrael oficjalnie ogłosił w niedzielę stan wojny. Decyzję w tej sprawie podjął rząd tego kraju. Na południu przy granicy ze Strefą Gazy cały dzień trwały starcia z bojownikami Hamasu, którzy w sobotę przedostali się do Izraela. W kierunku granicy zmierzają też kolejne czołgi i pojazdy opancerzone, co może oznaczać rychłą inwazję lądową Izraela w Gazie. Izraelczycy ewakuują też cywilów z miejscowości przylegających do Strefy Gazy. Ostatnie doniesienia mówią o tym, że islamiści prawdopodobnie przetrzymują w Strefie ponad 100 Izraelczyków, którzy zostali porwani podczas sobotniego ataku.

Czytaj także w TVP.Info: Izrael i Palestyńczycy. Niekończący się konflikt [INFOGRAFIKA]

W niedzielę doszło do kilku incydentów w pobliżu granicy z Izraela z Libanem. Tamtejszy Hezbollah miał ostrzelać m.in. izraelskie instalacje wojskowe, na co Izraelczycy odpowiedzieli uderzeniami na pozycje bojowników.

Wojna Hamasu z Izraelem. Wsparcie USA i krajów Zachodu dla Tel Awiwu

Stany Zjednoczone wysłały już Izraelowi pomoc wojskową, co zapowiadał wcześniej sekretarz stanu Antony Blinken. W pakiecie jest m.in. amunicja. W ramach wsparcia dla Izraela Amerykanie zapowiedzieli też wysłanie w rejon wschodniego Morza Śródziemnego morskiej grupy uderzeniowej, w tym lotniskowca USS R. Gerald Ford, a także dodatkowych myśliwców.

REKLAMA

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował jednoznaczne poparcie dla Izraela w obliczu ataków Hamasu. Podczas wystąpienia w Białym Domu amerykański przywódca oświadczył, że nie ma usprawiedliwienia dla terroryzmu i zadeklarował wsparcie dla Izraela. Prezydent Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone udzielą wszelkiego wsparcia Izraelowi. - W tym tragicznym momencie chcę powiedzieć światu i terrorystom na całym świecie, że Stany Zjednoczone stoją po stronie Izraela - mówił. Joe Biden dodał, że Izrael ma prawo do samoobrony.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu rozmawiał o sytuacji swego kraju z przywódcami Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Niemiec. Kanclerz ostatniego z państw Olaf Scholz pisał w mediach społecznościowych: "Jesteśmy głęboko zszokowani ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy i eskalacją przemocy. Niemcy potępiają ataki Hamasu i stoją po stronie Izraela".

Czytaj także w I.pl: Propalestyńskie demonstracje w Europie. Berlin zwiększa ochronę żydowskich instytucji

Słowa wsparcie przekazały też władze Kanady, Czech i Włoch. Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała z kolei posiedzenie w sprawie sytuacji w Izraelu.

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński gościem Polskiego Radia:


PAP, IAR/ mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej