Coraz krótsza droga Gruzji do UE. Rekomendacja Komisji Europejskiej przyjęta z ulgą

Na Kaukazie Południowym z zadowoleniem przyjęto decyzję Komisji Europejskiej, która zarekomendowała w środę nadanie Gruzji statusu kraju kandydującego do Unii. Postawiała jednak warunki. Władze w Tbilisi mają przeprowadzić kluczowe reformy. 

2023-11-08, 15:10

Coraz krótsza droga Gruzji do UE. Rekomendacja Komisji Europejskiej przyjęta z ulgą
Gruzini z ulgą przyjęli rekomendacje KE w sprawie członkostwa. Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Gruzini z ulgą przyjęli rekomendacje Komisji Europejskiej w sprawie przyszłego członkostwa tego kraju w Unii.

Wymagania pod adresem Tibilisi

Bruksela przedstawiła Tbilisi 9 obszarów, w których muszą zostać przeprowadzone reformy. Chodzi przede wszystkim o poszanowanie praw i wolności obywatelskich, przeciwdziałanie dezinformacji i zagwarantowanie, że przyszłoroczne wybory będą demokratyczne.

W komentarzach gruzińskich politologów i polityków opozycji jest punkt wspólny. Obarczają oni winą za brak reform kolejne rządy ugrupowania "Gruzińskie Marzenie", związanego z oligarchą Bidziną Iwaniszwilim. Podczas demonstracji na rzecz członkostwa Gruzji w Unii Europejskiej i NATO Gruzini zwracali uwagę na prorosyjskie nastroje wśród elit obozu władzy.

Czytaj także:

Jednocześnie gruzińscy obrońcy praw człowieka i europejscy obserwatorzy procesów demokratycznych podkreślali, że politycy rządzącego "Gruzińskiego Marzenia" dyskryminują opozycję, stosują represje wobec swoich oponentów i wykorzystują stanowiska służbowe do prowadzenia kampanii wyborczych. W swoich najnowszych rekomendacjach Komisja Europejska dała jasno do zrozumienia, że tego typu praktyki muszą się w Gruzji skończyć.

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej