Dyskusja ws. 12. pakietu sankcji wobec Rosji. Polska domaga się zaostrzena restrykcji, Węgry z największą rezerwą
Ambasadorowie unijnych krajów są już po pierwszej dyskusji w sprawie 12. pakietu sankcji wobec Rosji. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że z największą rezerwą na temat restrykcji wypowiadał się przedstawiciel Węgier.
2023-11-17, 20:13
Beata Płomecka donosiła wtedy, że w projekcie jest długo wyczekiwane embargo na import diamentów z Rosji, a także LPG. Jeśli chodzi o eksport, to sankcjami mają być objęte kolejne produkty, które przyczyniają się do wzmocnienia technologicznego i wojskowego Rosji. Proponowany jest również zakaz świadczenia usług komputerowych i oprogramowania.
Ambasador Węgier, jak wynika z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia, zdawał się sugerować, że nie ma pośpiechu z przyjmowaniem kolejnego pakietu sankcji. Dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, sugerują, że Węgry będą chciały doprowadzić negocjacje do unijnego szczytu, który odbędzie się za niecały miesiąc, na którym także jest oczekiwana zgoda na rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą. Obie decyzje muszą być jednomyślne. Część dyplomatów uważa, że w zamian za zgodę Węgry będą chciały wymusić na Komisji odmrożenia unijnych funduszy.
Polska domaga się zaostrzenia restrykcji
Podczas dzisiejszej narady każdy kraj zgłosił swoje uwagi, także Polska. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że ambasador Polski Andrzej Sadoś zaproponował zaostrzenie restrykcji. Polska chce między innymi, by wraz z embargiem na import diamentów Unia objęła sankcjami koncern Alrosa, głównego producenta rosyjskich diamentów. Jeśli chodzi o import LPG, to Polska uważa, że potrzebne będą okresy przejściowe, bo z zakazem zwlekano zbyt długo i część kontraktów na przyszły rok została już podpisana. Takie okresy zdaniem Polski powinny być możliwie jak najkrótsze.
REKLAMA
Polska chce też zmniejszenia limitów importowych na kauczuk, który został sankcjami w 10. pakiecie, bo te obecne kwoty nie mają żadnego wpływu na handel z Rosją. Polska domaga się również objęcia restrykcjami kolejnych firm, które pomagają Moskwie obchodzić sankcje. Uważa także, że największa luka w sankcjach to brak dostosowania restrykcji na Białoruś do tych, które zostały nałożone na Rosję. Polska chce też rozszerzenia czarnej listy o kolejne media rosyjskiej machiny propagandowej.
Czytaj więcej:
- KE przekazała unijnym krajom projekt 12. pakietu sankcji przeciwko Rosji. Znamy jego zapisy
- Kolejne szczegóły 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji. Nieoficjalne informacje Polskiego Radia
- Sankcje na Rosję. Pomimo zakazu wjechało ponad 1300 luksusowych samochodów
dn/IAR
REKLAMA