Kolejny pakiet unijnych sankcji przeciwko Rosji. Media: niektóre państwa chcą go złagodzić

W Unii Europejskiej pojawiają się próby załagodzenia proponowanych rozwiązań, mających na celu zahamowanie obchodzenia przez Rosję za pośrednictwem krajów trzecich nałożonych przez Wspólnotę sankcji. Informuje o tym Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła.

2023-11-26, 12:30

Kolejny pakiet unijnych sankcji przeciwko Rosji. Media: niektóre państwa chcą go złagodzić
Bloomberg: niektóre państwa chcą złagodzić kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Foto: sinonimas / Shutterstock

Komisja Europejska proponuje dla importerów z krajów trzecich zakaz odsprzedaży do Rosji lub do użytku w Rosji tzw. artykułów podwójnego zastosowania, czyli takich, które mogą być wykorzystane w działalności cywilnej lub wojskowej. Chodzi między innymi o półprzewodniki.

W planach jest nakaz zdeponowania określonej sumy na specjalnym rachunku bankowym. Co najmniej połowa tej kwoty miałaby zostać przekazana do funduszu powierniczego na rzecz Ukrainy. Ponadto naruszone zakazem odsprzedaży umowy miałby być rozwiązane, a unijni eksporterzy byliby zobowiązani do informowania organów krajowych o wszelkich naruszeniach ze strony przedsiębiorstw z państw trzecich.

Niektóre kraje chcą zawęzić te propozycje

Wątpliwości co do legalności takich rozwiązań mają dyplomaci z grupy dużych państw członkowskich. Zgłosili w tym tygodniu uwagi, mając wątpliwości czy zwracanie się do importerów o takie gwarancje i klauzule jest wykonalne. Kraje te chcą zawęzić zakres potencjalnych klauzul i listę towarów, które miałyby zostać objęte proponowanymi środkami. Te państwa członkowskie obawiają się również, że wymagania umowne mogą postawić europejskie przedsiębiorstwa w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej. Inne państwa członkowskie, w tym kraje bałtyckie, popierają jednak propozycje.

Wśród krajów trzecich, które pomagają Rosji obchodzić unijne sankcje mają być Kazachstan, Serbia, Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Uzbekistan. Jednak ponad 80 procent rosyjskich zakupów zagranicznych produktów podwójnego zastosowania pochodzi obecnie z Chin i Hongkongu.

REKLAMA

Czytaj więcej:

IAR/Bloomberg/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej