Kto blokuje sankcje na handel diamentami z Rosją? Gorąca dyskusja w PE. Bogdan Rzońca wskazał konkretne państwo
Podczas debaty w PE nt. zmiany unijnych traktatów europoseł Bogdan Rzońca powiedział, że "Putin zarabia dzięki handlowi diamentami rocznie około 300 milionów dolarów". - Kto blokuje sankcje na handel diamentami z Rosją? Orban? Nie. Polska? Nie. To Belgia - wskazał.
2023-11-21, 22:58
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę traktatów unijnych. Główna proponowana zmiana to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach.
Blokada sankcji UE
Bogdan Rzońca odniósł się do słów niemieckiego europosła Damiana Boeselagera (Zieloni), który opowiedział się za zmianą unijnych traktatów. Za winnych osłabienia UE uznał europejską prawicę, w tym Węgry.
- Cały czas mówicie, że wszystkiemu winne są Węgry, Polska, Polska, Węgry, Węgry, Polska. Polska zgłosiła propozycję do 10. pakietu sankcji, by ograniczyć handel diamentami z Rosją. Putin zarabia dzięki handlowi diamentami rocznie około 300 milionów dolarów. Kto blokuje sankcje na handel diamentami z Rosją? Orban? Nie. Polska? Nie. To Belgia. Dlaczego pan nie atakuje Belgii? - zwrócił się do niego europoseł Rzońca.
Podobną narrację do niemieckiego europosła prezentował Guy Verhofstadt. Również doczekał się odpowiedzi od europosła Zdzisława Krasnodębskiego. - Może byśmy zaczęli od ustalenia faktów. Kolega Verhofstadt trochę się wyłączył, więc chciałem się do niego zwrócić. Pan mówił o błędach w polityce unijnej, dlatego mówił Pan o konieczności zmiany traktatów. Otóż te błędne decyzje nie były podejmowane w wyniku działalności często tu przywołanego Viktora Orbana, tylko przez większość. Kto wpływał na politykę europejską? Kto chciał otwarcia granic dla nielegalnych imigrantów? Kto chciał przyjaźni z Putinem? Kto uprawiał politykę "Wandel durch Handel"? My czy te państwa? Kto do końca, gdy trwała wojna, dzwonił do prezydenta Putina? Kto zmniejszał zdolności obronne przemysłu naszego kraju? No, bądźmy szczerzy - powiedział Zdzisław Krasnodębski.
REKLAMA
- Prof. Legutko ostrzega przed zmianami traktatów UE. "Kraje będą mieć mniej władzy, niż niemieckie landy"
- Uchwała ws. zmian w traktatach UE. Wiceszef MON: nie zgadzamy się, by pozbawiać Polaków kompetencji
- Rewolucja w Unii Europejskiej. Wyjaśniamy, na czym mają polegać zmiany w traktatach
- Sejmowy sprzeciw ws. zmian unijnych traktatów. Błaszczak: przedstawimy projekt uchwały
Zobacz również: Zbigniew Kuźmiuk w PR24
dz/PAP, IAR
REKLAMA