"Wzywam do przedłużenia zawieszenia broni". Szef NATO o porozumieniu Hamasu z Izraelem

- Wzywam do przedłużenia zawieszenia broni - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli przed zaplanowanym na wtorek i środę spotkaniem szefów MSZ państw Sojuszu. - Cieszę się, że porozumienie między Hamasem i Izraelem doprowadziło do zwolnienia zakładników i dostarczania większej ilości pomocy humanitarnej - dodał.

2023-11-27, 13:15

"Wzywam do przedłużenia zawieszenia broni". Szef NATO o porozumieniu Hamasu z Izraelem
Sekretarz NATO: wzywam do przedłużenia przerwy humanitarnej w konflikcie między Hamasem a Izraelem. Foto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Podczas konferencji przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że dłuższy rozejm pomiędzy stronami zezwoli na dostarczenie większej ilości pomocy do potrzebujących jej cywilów w Strefie Gazy.

- Wzywam do przedłużenia przerwy. Pozwoliłoby to na udzielenie tak bardzo potrzebnej pomocy mieszkańcom Strefy Gazy i uwolnienie jeszcze większej liczby zakładników. Cierpienie, którego jesteśmy świadkiem, podkreśla potrzebę trwałego rozwiązania politycznego - powiedział.

Jens Stoltenberg dodał, że cieszy się z dotychczasowego porozumienia między Hamasem a Izraelem, które doprowadziło do uwolnienia zakładników i dostarczenia większej pomocy humanitarnej.

Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem w Gazie może zostać przedłużone o kolejnych kilka dni. Katar i Egipt negocjują takie rozwiązanie z obiema zwaśnionymi stronami. Jeszcze w niedzielę Hamas potwierdził, że jest gotów na przedłużenie rozejmu, a izraelski premier Benjamin Netanjahu rozmawiał o tym z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem.

REKLAMA

Apel do władz Iranu

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego zwrócił jednocześnie uwagę na inne punkty zapalne w regionie. - Obserwujemy ataki dronów i rakiet na pozycje amerykańskie w Syrii i Iraku, jak również ataki na statki handlowe. To pokazuje, że istnieje ryzyko eskalacji. Iran musi powstrzymać swoich sojuszników - wskazał.

»ATAK HAMASU NA IZRAEL - czytaj więcej w PolskieRadio24.pl«

W listopadzie dron zaatakował bazę sił lotniczych Ain al-Asad na zachodzie Iraku, w której stacjonują siły międzynarodowe, w tym amerykańskie. Uszkodzona została infrastruktura obiektu.

Baza Ain al-Asad była atakowana już wcześniej - pod koniec października - przy użyciu rakiety z wieloprowadnicowej wyrzutni i dronów. W październiku amerykańskie i inne zagraniczne siły w Iraku i Syrii były ostrzeliwane rakietami i dronami 23 razy. Większość ataków została skutecznie odparta.

REKLAMA

Do wielu ataków przyznała się szyicka bojówka Kataib Hezbollah. Po ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael 7 października Ahmad "Abu Hussein" al-Hamidawi, przywódca Kataib Hezbollah - wspieranej przez Iran szyickiej bojówki w Iraku - zagroził atakiem odwetowym na bazy amerykańskie, jeśli Stany Zjednoczone zainterweniują w wojnie między Hamasem a Izraelem. Zagroził także wystrzeleniem rakiet w cele izraelskie.

Rozejm z Hamasem

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w niedzielę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, aby omówić sytuację w Gazie. Prezydent z zadowoleniem przyjął uwolnienie przez Hamas w ciągu ostatnich trzech dni zakładników, w tym młodej Amerykanki - poinformował w niedzielę Biały Dom.


Posłuchaj

Sekretarz NATO: wzywam do przedłużenia przerwy humanitarnej w konflikcie między Hamasem a Izraelem (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

"Obaj przywódcy omówili także przerwę w walkach i zwiększenie bardzo potrzebnej dodatkowej pomocy humanitarnej dla Gazy. Premier podziękował Prezydentowi za jego niestrudzone wysiłki mające na celu pomoc w pośredniczeniu i pełnym wdrożeniu tego porozumienia. Obaj przywódcy zgodzili się, że prace nie zostały jeszcze zakończone i że będą je kontynuować w celu uwolnienia wszystkich zakładników. Obaj przywódcy zgodzili się pozostać w bliskim kontakcie w nadchodzących dniach" - napisano w komunikacie Białego Domu.

REKLAMA

Netanjahu, relacjonując rozmowę z prezydentem Joe Bidenem dla izraelskich mediów, powiedział: przekazałem prezydentowi, że jestem otwarty na przedłużenie obecnego rozejmu, ale kiedy on się zakończy, operacja naziemna izraelskiego wojska powróci z pełną siłą.

- Przywieźliśmy do domu kolejną grupę zakładników, dzieci i kobiety, i jestem poruszony do głębi serca, podobnie jak cały naród, kiedy widzimy ponownie zjednoczone rodziny - zaznaczył premier Izraela w oświadczeniu wideo.

Czytaj także:

IAR,PAP,pkur, mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej