"W ramach nowego systemu solidarność będzie normą, regułą". Wiceszef KE o porozumieniu ws. migracji

Przedstawiciele krajów członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej "osiągnęli porozumienie w sprawie głównych elementów politycznych" paktu w sprawie azylu i migracji - poinformowała w środę hiszpańska prezydencja w Radzie UE. Wiceszef Komisji Europejskiej uważa, że uzgodniony pakt migracyjny pozwoli skutecznie zapobiegać napływowi nielegalnych uciekinierów.

2023-12-20, 12:21

"W ramach nowego systemu solidarność będzie normą, regułą". Wiceszef KE o porozumieniu ws. migracji
Margaritis Schinas, wiceszef Komisji Europejskiej . Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- UE spełnia swoją obietnicę poprawy systemu azylowego i migracyjnego. Obywatele w całej UE chcą, aby ich rządy zajęły się wyzwaniem migracyjnym, a dzisiejszy dzień jest dużym krokiem w tym kierunku. Ta reforma jest kluczowym elementem układanki. Ale UE pozostaje również zaangażowana w zwalczanie pierwotnych przyczyn migracji, współpracując z krajami pochodzenia i tranzytu oraz zajmując się plagą przemytu migrantów - oświadczył hiszpański minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska Gomez.

Oczekiwanie na zatwierdzenie ustaleń

Margaritis Schinas skomentował poranne ustalenia negocjatorów Europarlamentu i unijnych krajów. By pakt wszedł w życie i zaczął obowiązywać, te uzgodnienia muszą jeszcze zatwierdzić państwa członkowskie i europosłowie na sesji plenarnej, co zapewne nastąpi w styczniu lub lutym.

Wiceprzewodniczący Komisji powiedział, że zapisy paktu zapewniają holistycznie podejście do migracji, a jednym z elementów jest obowiązkowa solidarność. Przewiduje ona, że albo kraj będzie przyjmował migrantów, albo będzie płacił około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

- Porozumienie przewiduje silny mechanizm solidarnościowy, który zagwarantuje, że kraje członkowskie zawsze otrzymają wsparcie, jeśli będą go potrzebować. Jakiekolwiek państwo wciśnie przycisk solidarnościowy, będzie miało gwarancje, że system zapewni wszystko, czego będzie trzeba. W ramach tego nowego systemu solidarność będzie normą, regułą - powiedział wiceprzewodniczący Komisji.

REKLAMA

Sprawy kontroli, azylu oraz solidarności

Pięć unijnych aktów prawnych, których nowelizacja została wstępnie uzgodniona, dotyczy kontroli nielegalnych migrantów po ich przybyciu do UE; pobierania danych biometrycznych; procedur składania i rozpatrywania wniosków o azyl; zasad określania, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl oraz współpracy i solidarności między państwami członkowskimi; a także sposobu radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.

Jeśli zmiany wejdą w życie, to kraje członkowskie będą miały wybór między przyjęciem uchodźców a wpłatą do budżetu UE. Przewidywany system kontroli będzie miał na celu odróżnienie osób potrzebujących ochrony międzynarodowej od tych, które jej nie potrzebują.

Osoby, których wnioski o azyl mają małe szanse powodzenia, takie jak osoby z Indii, Tunezji lub Turcji, mogą zostać powstrzymane przed wjazdem do UE i zatrzymane na granicy, podobnie jak osoby postrzegane jako stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Czytaj także:

pg,pap,iar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej