Polska, Niemcy i Holandia podpisały umowę. Wojsko ma łatwiej przemieszczać się po Europie
Polska podpisała z Niemcami i Holandią umowę, która ułatwi przemieszczanie się wojsk sojuszniczych po ich terytoriach. O szczegółach Beata Płomecka, korepondentka Polskiego Radia w Brukseli.
2024-01-30, 20:00
Uroczystość odbyła się w Brukseli, a podpisy pod dokumentem złożyli przedstawiciele ministerstw obrony trzech krajów, z Polski był to szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Polski minister podkreślał, że po doświadczeniach wojny na Ukrainie przyspieszenie i ułatwienie przemieszczania się wojsk ma szczególne znaczenie.
Umowa powinna być przykładem dla innych
Potrzebne jest zredukowanie biurokratycznych obciążeń i usprawnienie procedur przy przekraczaniu granic. - Często sprawy administracyjne przykrywają to co ma znaczenie - efektywność działania. Ten list intencyjny sprawia, że efektywność naszego działania po prostu będzie znacząco większa. Możliwość przemieszczania się, transportu, ułatwień administracyjnych, koordynacji i harmonizacja procedur. Jesteśmy winni to dla bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej i wszystkich państw NATO - powiedział szef MON.
Polska uważa, że umowa podpisana z Niemcami i Holandią powinna być przykładem także dla pozostałych państw Unii i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Współpraca dotycząca harmonizacji procedur przy przemieszczaniu się wojsk dotyczy czterech obszarów. Są to przepisy ruchu drogowego, koordynacja środków transportowych, wymiana informacji oraz synchronizacja rozwoju infrastruktury.
Zharmonizowany korytarz tranzytowy
- Przenosimy mobilność wojskową na nowy poziom na drodze do prawdziwego wojskowego Schengen. To praktyczny krok w realizacji woli politycznej. Ustanawiamy zharmonizowany korytarz tranzytowy od portów na zachodzie do wschodniej flanki - powiedziała wiceminister obrony Niemiec Siemtje Moeller. Dodała, że szybkość reakcji i rozmieszczania wojsk jest kluczem do skutecznego odstraszania.
REKLAMA
- Szybkość i współpraca to główne czynniki sukcesu - to z kolei komentarz minister obrony Holandii. Kajsa Ollongren zwróciła uwagę na odbywające się właśnie największe od dekad manewry wojskowe NATO o nazwie Steadfast Defender, podczas których przetestowane będzie szybkie przemieszczanie się wojsk, lub ich przerzucanie. Trójstronna umowa ma właśnie temu służyć.
Posłuchaj
- Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefem MON. "Współdziałanie władz jest koniecznie"
- Resort obrony planuje zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej
IAR/Beata Płomecka/kg
REKLAMA