Pomoc dla walczącej Ukrainy. Już niedługo kolejne spotkanie w Ramstein

Za tydzień - w środę 14 lutego - kolejne spotkanie grupy kontaktowej do spraw obrony Ukrainy w formacie Ramstein. Jej członkowie spotkają się w Brukseli w przeddzień spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Format Ramstein to cykl konferencji organizowanych przez Stany Zjednoczone w bazie amerykańskich sił powietrznych.

2024-02-07, 19:10

Pomoc dla walczącej Ukrainy. Już niedługo kolejne spotkanie w Ramstein
Za tydzień - w środę 14 lutego - kolejne spotkanie grupy kontaktowej do spraw obrony Ukrainy w formacie Ramstein. Foto: PAP/EPA/Boris Roessler

23 stycznia br. odbyło się pierwsze w tym roku i 18. w ogóle spotkanie grupy kontaktowej do spraw obrony Ukrainy od jej inauguracji w kwietniu 2022 r. w bazie Ramstein w Niemczech.

- Putin ma nadzieję, że za pomocą rakiet i dronów zdemoralizuje Ukraińców i złamie ducha walki ukraińskiego wojska. Więc zachęcam tę grupę, by sięgnąć głęboko do swoich zasobów i dostarczyć Ukrainie jeszcze więcej ratujących życie naziemnych systemów obrony powietrznej i pocisków - powiedział wówczas szef Pentagonu Lloyd Austin na rozpoczęcie wirtualnego spotkania ok. 50 przedstawicieli resortów obrony.

Szef Pentagonu zaznaczył też w styczniu, że Ukraina nadal stawia dzielny opór rosyjskim atakom i zadaje znaczące straty rosyjskiej armii. Jednocześnie namawiał państwa wspierające Ukrainę do zdecydowanej pomocy. - Jeśli stracimy zimną krew, jeśli uchylimy się, jeśli nie odstraszymy innych potencjalnych agresorów, zachęcimy tylko do większego przelewu krwi i chaosu - ostrzegł.

Szef NATO uzależnia zwycięstwo Ukrainy od wsparcia USA

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w środę, że Sojusz nie zrezygnuje ze wspierania Ukrainy. Po spotkaniu głównych doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego państw Sojuszu w Brukseli Jens Stoltenberg powiedział, że ewentualne zwycięstwo Rosji zachęciłoby do agresywnych działań Chiny, Iran i Koreę Północną, a to byłoby zagrożeniem nie tylko dla państw europejskich, lecz także dla Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

Jens Stoltenberg podkreślił przy tym wagę porozumienia amerykańskiego Kongresu w sprawie pomocy dla Ukrainy. - W zeszłym tygodniu słyszałem z Waszyngtonu silne poparcie dla Ukrainy ze strony republikańskich i demokratycznych przywódców Kongresu. Trwają tam debaty na temat sfinansowania ważnych priorytetów. Jest szczególnie ważne, aby Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na kontynuację wsparcia dla Ukrainy w najbliższej przyszłości - powiedział.

Czytaj także:

Schetyna: politycy europejscy uważają, że wojna na Ukrainie ich nie dotyczy, a to nieprawda

REKLAMA

IAR/PR24/kg/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej