Minister zdrowia odznaczył zasłużonych w walce z COVID-19. "Pokazaliście odwagę zmierzenia się z nieznanym"
- Byliście na pierwszej linii frontu wtedy, gdy my nie wiedzieliśmy, z czym mamy do czynienia. Wykazaliście odwagę zmierzenia się z nieznanym - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski do kilkunastu mieszkańców regionu łódzkiego, których podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi odznaczył za zasługi w walce z pandemią.
2021-10-28, 17:47
Powiązany Artykuł
"Będzie mniej zakażeń, ale potrwa to dłużej". Wiceminister zdrowia o czwartej fali pandemii
- Ogromne słowa uznania, dlatego, że - podsumowując tymi odznaczeniami okres ostatniego półtora roku - jesteśmy w takim punkcie, gdy wiemy już dużo, z czym mamy do czynienia, mamy rozwinięte procedury, jak postępować, wszystkie władze wiedzą już, na co i na kogo mogą liczyć. Mówię o tym dlatego, że Państwo byliście na pierwszej linii frontu wtedy, gdy my nie wiedzieliśmy, z czym mamy do czynienia - podkreślił Adam Niedzielski po odznaczeniu kilkunastu osób zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa.
Jak zaznaczył, przy obecnym stanie wiedzy łatwo jest formułować opinie i komentować strategie zwalczania pandemii, jednak w czasie, gdy odznaczeni rozpoczynali walkę z koronawirusem, musieli przede wszystkim wykazać się odwagą.
- Państwo tę odwagę zmierzenia się z nieznanym wykazaliście. To była odwaga podejmowania trudnych decyzji, które nie mogły być oparte na doświadczeniu, na wytrenowanej procedurze. One zawsze były ryzykiem. Ta odwaga, podjęcie ryzyka zasługuje nie mniej na docenienie, jak Państwa zaangażowanie i poświęcony czas - dodał.
Niedzielski przypomniał, że walka z pandemią często prowadzona była kosztem rodziny i relacji z najbliższymi.
REKLAMA
- Bardzo dobrze wiem, jak wyglądały te realia, szczególnie na początku pandemii, gdy trzeba było wszystko organizować, tworzyć rozwiązania i podejmować decyzje, które wydawały się niemożliwe w trybie urzędniczym czy organizacyjnym do podjęcia w ciągu kilku chwil. A wy musieliście je podejmować z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę - powiedział.
Zdaniem ministra zdrowia wart podkreślenia jest altruizm, cechujący działania wyróżnionych osób, które pracowały na rzecz innych ludzi. - Dlatego zasługujecie na te odznaczenia i dla mnie honorem jest, że mogę je wręczyć - podkreślił.
Odznaczeni
W gronie odznaczonych Srebrnym Krzyżem Zasługi znaleźli się: dyr w Departamencie Polityki Zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim Magdalena Amrozik, zast. dyr. szpitala im. Biegańskiego w Łodzi Dawid Budny, dyr Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi Monika Domarecka, dyr Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi Dorota Gajewska, dyr szpitala w Zgierzu Agnieszka Jóźwik, ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego w szpitalu w Bełchatowie Anna Juryńczyk.
- Znamy wytyczne dotyczące trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Kto i kiedy może ją przyjąć?
- Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Szef MZ: wniosek Pfizera już złożony
To samo odznaczenie otrzymał także rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Radzisław Kordek, zast. kierownika działu diagnostyki laboratoryjnej w szpitalu im. Biegańskiego Grażyna Lipowczan, komendant wojewódzki policji w Łodzi Sławomir Litwin, diagnosta laboratoryjny ze Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi Sylwia Moskwa, pielęgniarka oddziałowa z OIOM w szpitalu w Zgierzu Izabela Walczak, dyrektor szpitala im. Biegańskiego Krzysztof Zarychta.
Z kolei Brązowy Krzyż Zasługi przyznano kierowniczce SOR w szpitalu w Zgierzu Elżbiecie Balcerzyk-Barzdo, zast. dyr. ds. pielęgniarstwa w szpitalu w Bełchatowie Annie Krystek oraz kierownicze ds. zakażeń szpitalnych w szpitalu im. Biegańskiego.
kp
REKLAMA