more_horiz
Wiadomości

Kolejna rozprawa ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. Przesłuchania za zamkniętymi drzwiami

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:37
W Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbywa się dwunasta rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Oskarżony Stefan W. siedzi w największej sali sądowej w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu za szklaną szybą. Przesłuchiwani są wychowawcy z zakładu karnego, gdzie przebywał oskarżony. Ta część procesu odbywa się jednak za zamkniętymi drzwiami.
Kolejna rozprawa ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. Za zamkniętymi drzwiami sąd przesłuchuje wychowawców z zakładu karnego, w którym przebywał Stefan W.
Kolejna rozprawa ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. Za zamkniętymi drzwiami sąd przesłuchuje wychowawców z zakładu karnego, w którym przebywał Stefan W. Foto: PAP/Adam Warżawa

Sąd Okręgowy w Gdańsku wyłączył jawność części rozprawy, podczas której przesłuchiwani są wychowawcy z zakładu karnego, gdzie przebywał oskarżony o zabójstwo prezydenta Gdańska - Stefan W. Media będą mogły słuchać zeznań dwóch innych świadków wezwanych na proces mężczyzny. 

Sędzia po rozpoczęciu rozprawy poinformowała, że zostaną przesłuchani m.in. wychowawcy z zakładu karnego, gdzie przebywał Stefan W. i na czas ich zeznań proces będzie utajniony.

"Jawność rozprawy mogłaby naruszyć ważny interes oskarżonego Stefana W." - uzasadniła sędzia Aleksandra Kaczmarek. Przeciwko wyproszeniu mediów i utajnieniu procesu protestował pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego mecenas Jerzy Glanc. Jego zdaniem nie ma podstaw do wypraszania mediów. Sąd jednak nie uwzględnił argumentów adwokata. Na czas ich zeznań sędzia wyprosiła dziennikarzy z sali rozpraw. Prokurator Agnieszka Nickel-Rogowska nie sprzeciwiła się decyzji sądu.

Kolejna rozprawa ws. zabójstwa Pawła Adamowicza 

Stefan W. jest oskarżony o dokonanie zabójstwa w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, a także o popełnienie przestępstwa zmuszania innej osoby do określonego zachowania. Obu przestępstw oskarżony miał dopuścić się w warunkach powrotu do przestępstwa. Oskarżonemu grozi od 12 lat do dożywotniej kary więzienia.

W opinii biegłych, gdy wszedł na scenę WOŚP i zaatakował nożem Pawła Adamowicza, miał ograniczoną poczytalność. Może to wpłynąć na wysokość kary więzienia. Sąd może zastosować jej nadzwyczajne złagodzenie.

Czytaj także:

ASP


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem