Znane i lubiane emotikony skończyły 34 lata. Skąd się wzięły ikonki wyrażające emocje w wiadomościach elektronicznych?

Komunikując się na odległość znacznie trudniej wyrazić emocje i zobrazować uczucia. Użytkownicy Internetu radzą sobie jednak z tym problemem, używając emotikonów – symbol ludzkiego grymasu twarzy, który obecnie przyjął nawet formę ruchomych obrazków.

2016-09-19, 10:59

Znane i lubiane emotikony skończyły 34 lata. Skąd się wzięły ikonki wyrażające emocje w wiadomościach elektronicznych?
Emotikony są chętnie używane przez Internautów.Foto: pixabay.com

: - ) – pierwszy emotikon

Ten znaczek został po raz pierwszy użyty został 19 września 1982 o godzinie 11:44 przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University. Pomysł na wyrażenie emocji za pomocą znaków interpunkcyjnych powstał jednak ponad 100 sto lat wcześniej i pojawił się w dziale satyrycznym amerykańskiego magazynu „Puck”. Fahlman tłumaczył zastosowanie elektronicznego uśmiechu faktem, że w komunikacji online opartej na tekście brakuje nam języka ciała lub wskazówek związanych z intonacją. Emotikony są połączeniem znaków i obrazu, który może być odczytywany przez urządzenia korzystające z kodu ASCII, dlatego kombinacje oddające nastrój i emocje można było tworzyć na komputerach, drukarkach i telefonach komórkowych.

Jedne z najczęściej używanych emotikonów.   Źródło: freepik.com
Jedne z najczęściej używanych emotikonów.               Źródło: freepik.com
Emotikonowa moda

Rozmaite układy znaków pokazujące odbiorcy wiadomości emocje, jakie nam towarzyszą, bardzo szybko zdobyły popularność. Pochłonęły je wszelkie komunikatory, a programy do edycji tekstu czy systemy instalowane w smartfonach same automatycznie ciągi znaków przekształcają w obrazki (np. Microsoft Word, Android). Komunikatory typu Messenger czy Skype dysponują wieloma możliwościami używania emotikonów, oferując ich kolorowe odmiany, duże, barwne, ruchome wersje, a ponadto obrazki, którymi można wyrazić o wiele więcej niż tylko emocje wypisane na twarzy. Tak więc śmiało można powiedzieć, że wynalazek emotikon zrewolucjonizował elektroniczną komunikację, podbijając przy tym serca Internautów.

Emotikon czy emotikona?

Słowo powstało z połączenia angielskich słów 'emotion' i 'icon', co oznacza ikonę okazującą emocje. Odpowiednikiem języka polskiego mogłaby być forma żeńska 'emotikona' i często właśnie ona jest upowszechniana, jednak słownik języka polskiego PWN uznaję za poprawną tylko formę 'emotikon'. Określenie emotikon zostało uznane przez słowniki oksfordzkie za słowo roku 2015.

Aleksandra Rybińska

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej