26 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Królika
Nawet małe, uszate zwierzątka doczekały się swojego dnia. Jego celem jest poświęcenie królikom uwagi, zainteresowanie się warunkami, w jakich żyją, krzywdom, jakich doznają i udzielenie im pomocy. Może to też być okazja do sprawienia sobie prezentu właśnie w postaci królika, korzystając z możliwości przygarnięcia go do domu.
2016-09-26, 12:30
Dlaczego Dzień Królika?
Święto to zostało zapoczątkowane w Anglii i bardzo szybko rozprzestrzeniło się w innych krajach. Jego reklamą na świecie zajmuje się organizacja House Rabbit Society. Głównym celem ustanowienia Dnia Królika było zwrócenie szczególnej uwagi na humanitarną ochronę królików domowych i tych żyjących w naturze, a także zainteresowanie promocją zdrowia i opieki nad uszatymi zwierzakami. Na co dzień króliki są krzywdzone poprzez polowania, tresurę na nich psów, zabijanie dla celów spożywczych i dla otrzymania futra. Na królikach przeprowadza się też doświadczenia medyczne i testuje leki, kosmetyki. Niektórzy hodują je, przeznaczając na pożywienie dla dużych gadów albo przetrzymują w celu nadmiernego rozmnażania i sprzedawania młodych. Warunki, w jakich żyją króliki pozostawiają wiele do życzenia: są często trzymane w ciasnych klatkach i karmione wątpliwej jakości pokarmem. Dzień Królika został ustanowiony po to, by zapobiec mękom uszatych stworzeń.
Jak im pomóc?
Istnieje wiele instytucji zajmujących się pomocą królikom. Fundacje i stowarzyszenia przeprowadzają kampanie przeciwko porzucaniu zwierząt, kupowaniu ich w sklepach, hodowlach, na aukcjach internetowych czy targowiskach. Powstają akcje zachęcające do tworzenia Domów Tymczasowych dla królików czy też do sterylizacji i kastracji przeprowadzanych przez doświadczonych lekarzy. Jest również wiele stron i blogów, zawierających poradniki na temat tego, jak obchodzić się z uszatymi stworzeniami, jak je szczepić i jak o nie dbać. Tworzy się coraz więcej organizacji zajmujących się tzw. adopcją królików. Na ich stronach znajdują się zdjęcia i dane konkretnych zwierząt (płeć, stan zdrowia, wiek). Można wybrać sobie upatrzonego uszatego i przygarnąć go do własnego domu. W podobny sposób można też oddać królika. Korzystając z odpowiednich stron możemy mieć gwarancję, że trafi w sprawdzone miejsce, gdzie zostaną mu zapewnione dobre warunki.
Aleksandra Rybińska
REKLAMA