O czym świadczy kolor włosów i jak jest odbierany przez społeczeństwo?

2016-09-29, 15:17

O czym świadczy kolor włosów i jak jest odbierany przez społeczeństwo?
Kobiety o włosach w kolorze blond są często uważane za najbardziej atrakcyjne.Foto: pixabay.com

Naukowcy przeprowadzili wiele badań na temat tego, jaki kolor włosów jest uważany za najładniejszy i czy ma wpływ na to, jak jesteśmy odbierani. Z jednej strony blondynki są bohaterkami dowcipów, ale z drugiej, uznawane są za najbardziej atrakcyjne. Z kolei osobom rudym przypisuje się upartość i podstępny charakter, a wiele kobiet właśnie ten kolor wybiera podczas farbowania. Skąd się wzięły stereotypy dotyczące koloru włosów i czy mają one znaczenie?

Mimo że blond jest najbardziej popularnym kolorem, tylko 10 procent kobiet to naturalne, jasne blondynki. Barwa włosów jest uzależniona od zawartości melaniny, a ta z kolei dzieli się na eumelaninę, od której zależy ton koloru włosów oraz feomelaninę, która decyduje o ich odcieniu. Żadne badanie nie potwierdziło dotychczas faktycznego związku między inteligencją danej osoby i kolorem jej włosów. Faktem jest natomiast, że blondynki mają przewagę nad innymi paniami, gdy za kryterium weźmiemy atrakcyjność. Blondynki cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem niż brunetki i rude.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili doświadczenie, w którym kobieta o blond włosach wcieliła się w rolę autostopowiczki. Miała ona na głowie peruki blond, ciemną i rudą. Wyniki były do przewidzenia: to blondynka najczęściej zatrzymywała auta, miażdżąc konkurencję o innych kolorach włosów.

Skąd taka reakcja? Uznawanie blondynek za najbardziej atrakcyjne może wynikać z zasady znanej z gospodarki rynkowej: wszystko, co rzadkie, jest cenne i przykuwa uwagę. Tym bardziej, że blondynki stanowią zaledwie 2 procent populacji. Istnieje też teoria wskazująca na związek koloru włosów z określaniem wieku. Im jaśniejszy odcień, tym kobieta wygląda młodziej, a to z kolei może mieć znaczenie dla mężczyzny szukającego partnerki. Już w dawnych czasach młodsze kobiety uważano za bardziej płodne. Jasny kolor włosów jest też odbierany jako oznaka uległości, a jak wiemy, mężczyźni z naznaczoną im kulturowo tendencją do dominacji, chcą pełnić rolę zdobywczą i opiekuńczą.

Foto: pixabay.com
Pozostaje pytanie: skąd się wziął stereotyp mało inteligentnych blondynek? Przyczyn tego zjawiska możemy doszukiwać się w mediach i popkulturze, które przez lata przedstawiały blondynki jako osoby wykorzystujące swoją urodę i atrakcyjność fizyczną znacznie częściej niż walory intelektualne. Trudno wytłumaczyć, skąd wziął się ten trend, ale zauważyć można, że właśnie blondynki były kreowane przez media jako ikony popkultury: Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Sharon Stone. Tak zostało do dziś. Stereotypy mocno zakorzenione w społeczeństwie mogą wywoływać negatywne skutki, co zostało zaobserwowane podczas przeprowadzania eksperymentu przez zespół naukowców z Université de Nanterre: blondynki, którym przypomina się o ich mniejszych zdolnościach intelektualnych, znacznie gorzej radzą sobie z realizacja zadań i czują większą presję niż te, które o stereotypach nie myślą. Utartych powiedzeń i dowcipów z pewnością nie da się wyprowadzić ze świadomości, ale dystans do nich zawsze da się zwiększyć.
Kolor włosów ma jednak znaczenie, jeśli chodzi o nasze zdrowie, ponieważ zależy on zawartości pigmentu. Kobiety o jaśniejszych włosach są narażone na ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej w przyszłości, dlatego powinny zadbać o swoje oczy i pilnować, aby w diecie nie zbrakło m.in. luteiny i zeaksatyny. Ciemnowłose panie są za to bardziej podatne na uzależnienie od nikotyny. Szczególnie ostrożne powinny być osoby o rudych włosach, które są o ok. 90 procent bardziej narażone na ryzyko choroby Parkinsona.
Gehirn&Geist/Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej