Laseroterapia. Jakie zabiegi wykonuje się laserem?
Coraz bardziej popularne są zabiegi laserowe, które kojarzą się już nie tylko z odmładzaniem i medycyną estetyczną, ale też z leczeniem chorób oczu czy stóp. Dobrze dobrana i wykonana terapia laserem może zapewnić spektakularne efekty, ale trzeba wiedzieć, jaki rodzaj światła wybrać i czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
2016-11-08, 19:03
Jak działa laser?
Urządzenie laserowe emituje specyficzny rodzaj światła. Istotą laseroterapii jest działanie wiązką promieni na określony obszar ciała tak, aby ich pochłanianie było skuteczne, a zamiana energii promieni laserowych na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. Laser o małej sile promieniowania pobudza aktywność biologiczną, silne światło ją opóźnia, a bardzo silne może ją hamować. W zależności typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię można wykorzystywać do różnych celów. Stosowana jest w medycynie klinicznej, sportowej, ortopedii, reumatologii, neurologii i dermatologii. Laser działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, wykorzystuje się go przede wszystkim przy leczeniu uszkodzeń oraz stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak rany pooperacyjne, owrzodzenia, przeszczepy skóry, odleżyny. Ponadto laseroterapia sprawdza się w leczeniu różnego rodzaju chorób narządów ruchu, zespołów bólowych, w przebiegu dyskopatii kręgosłupa, zapaleń okołostawowych, zespołów powstałych w wyniku przeciążenia mięśni i tkanek miękkich, a także stanów po złamaniach kości.
Rodzaje laserów
Lasery niskoenergetyczne używane są do inicjowania lub pobudzania odpowiedzi fizjologicznej organizmu przy wykorzystaniu niewielkich dawek energii podnoszącej temperaturę miejscową tkanek (nie więcej niż o 1°C). Po przekroczeniu dawki biostymulacyjnej następuje bioaktywacja termiczna, przy której temperatura miejscowa nie przekracza 42°C. Po poddaniu skóry działaniu lasera biostymulacyjnego następuje absorpcja energii i wynikające z niej reakcje pierwotne (efekt biofizyczny, biochemiczny). Najczęściej stosowane są w dermatologii do leczenia blizn, ran pooperacyjnych, owrzodzeń oraz przy przeszczepach skóry.
Powiązany Artykuł
Dezodorant vs antyperspirant. Który wybrać?
Lasery średnioenergetyczne używane są w diagnostyce oraz terapii chorób nowotworowych (terapia fotodynamiczna, z zastosowaniem fotosensybilizatorów i światła laserowego).
Lasery wysokoenergetyczne (chirurgiczne) wykorzystywane są głównie w chirurgii lub medycynie estetycznej i przeznaczone do destrukcji lub usuwania tkanek. Zazwyczaj stosowane do koagulacji (zamykania) naczyń, wykonywania nacięć struktur tkankowych, dermabrazji (usuwania naskórka), odparowywania zniszczonych tkanek. Jednymi z największych zalet zastosowania lasera w chirurgii są jego precyzja, brak kontaktu narzędzia z tkanką oraz równoczesne zamknięcie naczyń, w związku z czym zabieg odbywa się bezkrwawo. Lasery chirurgiczne wykorzystywane są również w zabiegach na wnętrzu oka oraz do usuwania: owłosienia, zmian barwnikowych, tatuaży i w fotoodmładzaniu skóry.
REKLAMA
Najpopularniejsze zabiegi
- Usuwanie przebarwień - laserem naświetla się poszczególne plamy i przebarwienia, a światło jest pochłaniane przez nagromadzoną miejscami melaninę, która rozbija się na mniejsze kawałki. Tak rozdrobniony barwnik jest samodzielnie usuwany przez organizm. Podczas zabiegu czasem stosuje znieczulenie miejscowe, ponieważ skóra może piec i boleć. Trzeba pamiętać, ze laser usuwa przebarwienia, ale nie usuwa skłonności do ich występowania, dlatego często terapii nie kończy się tylko na jednym zabiegu.
- Zamykanie naczynek – zabieg najczęściej wykonuje się na znieczulonej skórze, gdyż bywa bolesny. W rozszerzone naczynko kieruje się kilka strzałów używając lasera, którego długość światła jest pochłaniana przez hemoglobinę. Ta odbiera energię, która następnie niszczy ściany naczynia i pajączek znika. Po zabiegu usuwania jednego naczynka może wystąpić lekki obrzęk, zaczerwienienie lub zasinienie, ale w przypadku bardziej rozległych powierzchni, z których usunięto pajączki, po terapii może być konieczne spędzenie kilku dni w domu.
Powiązany Artykuł
Moda na brak makijażu. Fenomen #nomakeup
- Depilacja laserowa – zabieg polecany jest szczególnie osobom z wrażliwą skórą, u których po tradycyjnych metodach usuwania włosków, pojawiają się podrażnienia (wrastanie włosków, zapalenie mieszków włosowych, zaczerwienienie). Do przeprowadzenia depilacji używa się najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser, a w ten sposób ulega zniszczeniu i z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Zabieg nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a niektóre nawet znajdują się w skórze i jeszcze nie wyrosły – nie reagują więc na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich staje się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwia dalsze zabiegi.
- Wybielanie zębów – na wybielanie zębów decydują się osoby, które naturalnie mają żółty odcień kości, palą papierosy, piją dużo kawy i są narażeni na występowanie przebarwień, ale też i ci, którzy chcą mieć bielszy uśmiech. Na zęby nakłada się specjalny żel wybielający, po czym naświetla się je laserem, który aktywuje działanie żelu. Zabieg trwa 15–45 minut i nie jest bezbolesny. Po zabiegu zęby od razu są bielsze, ale pełny efekt widać dopiero po 12–24 godzinach. Przez dobę od wybielaniu nie wolno pić kawy, czerwonego wina czy mocnej herbaty i innych barwiących płynów, najlepiej zastąpić je wodą mineralną.
REKLAMA
- Fotoodmładzanie – zabieg polega na oddziaływaniu na skórę wiązką światła laserowego, które emituje w tym samym momencie różnej długości fale we wszystkich kierunkach. Dzięki temu można likwidować wiele efektów fotostarzenia równocześnie. Fibroblasty są stymulowane do produkcji kolagenu, a podgrzewanie już istniejących włókien poprawia ich strukturę. Działanie odmładzające ma również laserowa dermabrazja, jednak jest to o wiele bardziej inwazyjny zabieg i wykonuje się go zazwyczaj w warunkach sali operacyjnej. Pacjent dostaje często znieczulenie ogólne, po czym lekarz odparowuje kolejne warstwy naskórka aż do skóry właściwej. Zabieg usuwa zmarszczki, przebarwienia i blizny, a skóra staje się jędrniejsza. Fotoodmładzanie zostawia niewielki obrzęk i rumień, ale znacznie gorzej ma się pacjent po dermabrazji. Odsłonięta skóra jest podatna na podrażnienia i bakterie.
Powiązany Artykuł
Wysokie obcasy skracają mięśnie. Jak je nosić?
Przeciwwskazania do zabiegów laserowych
Choć nowoczesne technologie zapewniają bezpieczne zabiegi, z terapii laserowych powinniśmy zrezygnować jeśli jesteśmy chorzy na choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy czy ciężkie infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Przeciwwskazaniami są też: ciąża, występowanie krwawień z przewodu pokarmowego, cukrzyca i przyjmowanie niektórych leków. W wątpliwych sytuacjach zawsze najlepiej jest się skonsultować z lekarzem.
Aleksandra Rybińska
REKLAMA