20 uczuć, które nas kształtują. Co warto pielęgnować, by rozwijać inteligencję emocjonalną?

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych osób, a także umiejętność używania własnych emocji i radzenia sobie z emocjami innych. Istnieje lista uczuć, które mają wyjątkowe znaczenie w naszym życiu, ponieważ decydują o tym, jak z tymi właśnie emocjami sobie radzimy.

2016-11-24, 20:00

20 uczuć, które nas kształtują. Co warto pielęgnować, by rozwijać inteligencję emocjonalną?
Inteligencja emocjonalna obejmuje zdolność rozumienia siebie i własnych emocji oraz emocji innych ludzi. . Foto: pixabay.com/Alexas_Fotos

Każdy z nas pewnie nieraz to przeżył, ale pewnie już nie każdy ma świadomość, jak te przeżycia wpłynęły na nasz rozwój psychiczny. Okazuje się, że pewne uczucia kształtują nasze umiejętności emocjonalne, które określono mianem inteligencji emocjonalnej. To one sprawiają, że jesteśmy ludźmi, że życie każdego z nas jest wartościowe i niezwykłe. Dzięki nim potrafimy panować nad własnymi zachowaniami, ale też potrafimy właściwie odczytywać intencje i emocje innych osób.

 

1. Podróż w nieznane
Uczucie towarzyszące podróży w nowe, nieodkryte dotąd przez nas miejsce. Badania potwierdzają, że jesteśmy szczęśliwsi, gdy wydajemy pieniądze na doznania, a nie na przedmioty.

Powiązany Artykuł

para miłość przytulenie uczucie 1280.jpg
Przytulanie wydłuża życie! Ile potrzeba nam uścisków?

2. Ubaw po pachy
Uczucie, gdy śmiejemy się tak mocno, że aż brakuje tchu. Śmiech to zdrowie! Jest najlepszym lekarstwem, wzmacnia układ odpornościowy i obniża ciśnienie, a poza tym… jest zaraźliwy.
 
3. Prawdziwa miłość
Uczucie gdy ktoś mówi do nas „kocham cię”. I nie chodzi tu tylko o miłość kobiety do mężczyzny, chłopaka do dziewczyny, miłość małżeńską. Poczucie miłości ma charakter uniwersalny, najważniejszy jest fakt, że ją czujemy.

REKLAMA

Foto: pixabay.com/condesign


 
4. Serdeczność
Bardzo duże znaczenie ma dla nas uczucie towarzyszące bezinteresownej uprzejmości. Budzi się w nas świadomość, że są ludzie, którzy potrafią coś dla nas zrobić, nie oczekując niczego w zamian. Wywołanie uśmiechu na czyjejś twarzy jest bezcennym doświadczeniem. 
 
5. Wyrażanie swojego zdania
Czasem się przed tym powstrzymujemy, czasem brakuje nam odwagi i siły przebicia. Jednak po tym, jak wreszcie wyrazimy swoje zdanie, czujemy ulgę i zyskujemy pewność siebie. Badania pokazują, że nadmierne rozmyślanie nad tym, czy coś zrobić, czy nie, może wywoływać niepotrzebny stres i utrudniać wykonywanie prostych zadań. Mamy prawo wyrażać swoje zdanie. Jeśli chcemy coś powiedzieć, po prostu to zróbmy.

"

Intelekt, wiedza i zdolności decydują o tym, czy ktoś nadaje się do danej pracy, ale to umiejętność zarządzania emocjami dają szansę bycia w niej najlepszym.


6. Porozumiewanie bez słów
Przyjaciel, z którym porozumiewamy się bez słów jest bezcenny. Uczucie, kiedy ktoś jest nam bliski i nas rozumie, także buduje naszą inteligencję emocjonalną.
 
 7. Akceptacja samego siebie
Samoakceptacja, poczucie własnej wartości i świadomość siebie są kluczem do szczęśliwego i zdrowego życia.

8. Rozstanie
Uczucie towarzyszące rozstaniu nie należy do pozytywnych, choć pewnie większość z nas wie, co to znaczy. Niemożliwe jest przejście przez życie z wyłącznie dobrymi wspomnieniami, a tych złych wolelibyśmy unikać. Warto jednak wyciągać z nich właściwie wnioski i traktować jako pewne doświadczenia, bo z czasem okazuje się, że wiele mogą nas nauczyć.

9. Relaks

Uczucie zupełnego relaksu. Trudno jest funkcjonować, gdy nie poświęcamy czasu na odpoczynek. Jesteśmy wtedy rozdrażnieni, zmęczeni, nie panujemy nad emocjami. Umiejętność relaksowania się jest cenną cechą i również wzbogaca wnętrze.
 
10. Niespodzianka
Uczucie towarzyszące prawdziwej niespodziance, pozytywnemu zaskoczeniu jest bardzo miłym wspomnieniem. Towarzyszą nam wtedy pozytywne emocje, które nas kształtują.

Powiązany Artykuł

samotność jezioro rozstanie 1200.jpg
Introwertyk kontra ekstrawertyk. Jaki masz typ osobowości?

11. Przytulanie
Dotyk ukochanej osoby jest uczuciem, które nie tylko świadczy o zażyłej relacji, ale uruchamia w naszym organizmie wiele mechanizmów sprawiających, że czujemy się lepiej i jesteśmy zdrowi. Przytulanie reguluje krążenie krwi i rytm pracy serca, daje nam poczucie bezpieczeństwa, poprawia samopoczucie i… wydłuża życie.
 
12. Wysypianie się
Chodzi o uczucie, kiedy budzimy się rano po odpowiedniej ilości snu. Organizm jest wtedy wypoczęty, zregenerowany, a my jesteśmy bardziej sprawni i zdecydowanie lepiej radzimy sobie z emocjami i codziennymi wyzwaniami.
 
13. Poczucie teraźniejszości
Ważne jest, by czasem mieć poczucie bycia tu i teraz, zatopienia się w chwili. Nie możemy wciąż żyć przeszłością i rozpamiętywać wydarzeń sprzed lat, rozdrapywać starych ran, ale i nie możemy myśleć nieustannie o przyszłości. Spróbujmy czasem żyć chwilą, znajdźmy moment, który chcielibyśmy zatrzymać i cieszmy się nim.

REKLAMA

Foto: pixabay.com/josealbafotos

14. Pożegnanie
Odczucia towarzyszące pożegnaniom zwykle są trudne i nieprzyjemne, zwłaszcza, gdy mamy świadomość, że więcej tej osoby nie zobaczymy. Pożegnania są jednak naturalną częścią życia. I choć nie da się przez nie przejść unikając emocji bolesnych i trudnych, warto je traktować jako doświadczenie, które nas wzmacnia.

15. W domu najlepiej
Uczucie, kiedy z nowego lokum tworzymy dom, jest czymś, do czego wszyscy dążymy. Najpierw wychowujemy się w domu, którzy stworzyli nam rodzice, później pracujemy na własne mieszkanie, a gdy pojawiają się dzieci – chcemy zapewnić im najlepszy, ciepły i przytulny kąt. Badacze sugerują, że tęsknota za domem jest swego rodzaju lękiem i wiąże się z potrzebą bezpieczeństwa, która jest jedną z podstawowych leżących u podstaw piramidy Maslowa. 

16. Porażka

Uczucie porażki zna każdy. Niepowodzenie może mieć większe lub mniejsze znaczenie, ale zawsze wnosi do naszego życia nowe doświadczenia i nauki. Radzenie sobie z porażkami rzeźbi charakter.

Powiązany Artykuł

spanie łóżko bezsenność 1280.jpg
Skuteczne sposoby na bezsenność

17. Zmęczenie po wysiłku fizycznym
Uczucie po ciężkim treningu. Kto wyciska siódme poty wie, że endorfiny to nie fikcja. Po dużym wysiłku fizycznym jesteśmy zmęczeni, ale i szczęśliwsi.

REKLAMA

18. Sukces

Tak, jak z niepowodzeń trzeba wyciągać wnioski, podnosić się i iść dalej, tak sukcesami trzeba się po prostu cieszyć i… chwalić. Poczucie, że coś nam się udało i że czegoś dokonaliśmy buduje naszą samoocenę, pomaga uwierzyć w siebie i uczy doceniać się.

19. Akceptacja
Bardzo ważna jest umiejętność akceptacji samego siebie i otoczenia. Jeśli będziemy żyli w zgodzie ze światem, będzie nam łatwiej go zrozumieć.

20. Zdrowe odosobnienie

Nie chodzi o całkowitą samotność, ale o bycie samemu ze sobą i docenienie tego doświadczenia. Spędzanie czasu w pojedynkę jest ważne dla naszego dobrostanu psychicznego i czasem każdemu z nas jest potrzebne.
 

 

 

Na podst. huffingtonpost.com

REKLAMA

 

 

Aleksandra Rybińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej