10 cech charakteryzujących inteligentnych ludzi. Posiadasz je?
Co wpływa na poziom inteligencji? Odpowiedzi są zaskakujące. Naukowcy przyglądali się temu zagadnieniu, przeprowadzali badania i doszli do ciekawych wniosków…
2017-01-11, 16:10
1. Poczucie humoru
Jak wskazują badania, ludzie inteligentni są postrzegani jako zabawni oraz zdystansowani – i odwrotnie. W jednym z nich 400 studentów psychologii poproszono o wymyślenie podpisów do kilku rysunków satyrycznych z "The New York Times". Następnie pokazano je niezależnym oceniającym. Zgodnie z przewidywaniami, rysunki inteligentnych studentów zostały ocenione lepiej.
Powiązany Artykuł
5 podstawowych typów uśmiechu
2. Bycie najstarszym z rodzeństwa
Pierworodni mają zazwyczaj najwyższy iloraz inteligencji i osiągają lepsze wyniki w egzaminach. Jak przekonują badacze, nie chodzi tu o genetykę, lecz o przyczyny psychologiczne. Rodzice nieco więcej wysiłku wkładają w wychowanie pierwszego dziecka, które też bierze udział w wychowaniu młodszego rodzeństwa, dodatkowo się przy tym ucząc. Norwescy epidemiolodzy przebadali stan zdrowia oraz IQ prawie 250 tys. mężczyzn w wieku 18 i 19 lat i stwierdzili, że pierworodni synowie mieli IQ wyższe średnio o całe... 3 punkty.
3. Pobieranie lekcji muzyki w dzieciństwie
Zdaniem naukowców nauka gry na instrumencie jest bardzo dobra dla rozwoju intelektualnego, zwiększając miedzy innymi inteligencję werbalną oraz poziom IQ. Nie chodzi tu o posiadanie mistrzowskiego talentu, ale o czynny kontakt z muzyką. U dzieci w wieku od 4 do 6 lat nawet po kilku miesiącach nauki zaobserwowano, że rozwijają się szybciej niż rówieśnicy takich lekcji niepobierający. Pomocne okazują się także lekcje gry na keyboardzie oraz śpiewu.
REKLAMA
4. Szczupła sylwetka
Naukowcy zauważyli korelację między obwodem w pasie a ilorazem inteligencji. Ich zdaniem, im więcej centymetrów, tym niższe IQ. Badania przeprowadzone wśród przedszkolaków wykazały, że większe BMI sprzyja słabszym wynikom w testach. W tej kwestii dużą rolę odgrywa środowisko, w którym dzieci się wychowują. Biedniejsi, żywiący się wysokokalorycznym, tanim jedzeniem nie zapewniają swoim dzieciom odpowiednich warunków do rozwoju zdolności i ćwiczenia mózgu.
Powiązany Artykuł
Za co odpowiada prawa, a za co lewa półkula?
5. Zamartwianie się
Okazuje się, że osoby z tendencją do zamartwiania się i rozmyślania o problematycznych kwestiach uzyskiwały wyższe wyniki w badaniach inteligencji werbalnej, podczas gdy pozostali osiągali wyższe noty w testach na inteligencję niewerbalną. Ludzie inteligentni lubią roztrząsać przeszłość i przyszłość, często analizując różne aspekty tej samej sprawy, a to jeszcze ich możliwości intelektualne.
6. Wczesne opanowanie umiejętności czytania
W 2012 roku naukowcy przyjrzeli się prawie 2000 par bliźniąt w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że to z rodzeństwa, które wcześniej nauczyło się czytać, miało tendencję do osiągania lepszych wyników na testach zdolności poznawczych. Autorzy sugerują też, że jak najwcześniejsze czytanie ogólnie zwiększa zdolności werbalne i niewerbalne oraz psychologiczne, jak np. empatia, rozumienie zjawisk, uczuć, interpretowanie rozmaitych wydarzeń i zachowań.
7. Wzrost
Badania przeprowadzone na tysiącach dorosłych ludzi przez uczonych z Edynburga pokazują, że ludzie wyżsi są bardziej inteligentni. Szkoci odnaleźli związek pomiędzy genami odpowiadającymi za wzrost i inteligencję. Badania przeprowadzone w Princeton dotyczyły dzieci trzyletnich. Chciano wykluczyć rolę edukacji szkolnej. I tu również okazało się, że wyższe dzieciaki lepiej sobie radziły w testach poznawczych.
REKLAMA
8. Posiadanie kota
W 2014 roku przeprowadzono badanie, w którym pytano, czy respondenci wola psy, czy koty. Okazało się, że osoby które wybrały psy, są bardziej otwarte i towarzyskie, ale ci, którzy wybrali koty, osiągnęli lepsze wyniki w teście mierzącym zdolności poznawcze.
9. Bycie leworęcznym
Choć naukowcy potwierdzają, że największy odsetek osób leworęcznych jest wśród przestępców, jeśli chodzi o badania osób posługujących się częściej prawą ręką, są oni ponadprzeciętnie inteligentni i bardziej kreatywni. Okazuje się, że asymetria i podział na zadania poszczególnych półkul mózgu są u osób leworęcznych mniej wyraźne niż u praworęcznych. Obydwie półkule w mózgu mańkutów są niemal równorzędne i zachodzi między nimi bardziej intensywna komunikacja.
Powiązany Artykuł
O czym świadczy kolor włosów?
10. Zasypianie o późnych godzinach
Według "Psychology Today" ludzie, którzy są inteligentniejsi wykazują większe tendencje do bycia nocnymi markami niż inni. Badanie, które zostało przeprowadzone na młodych studentach w Stanach Zjednoczonych pokazało, że osoby o wyższym IQ na co dzień jak i w weekendy wolały chodzić spać znacznie później niż osoby w tym samym wieku, ale o mniejszym ilorazie inteligencji niż te pierwsze.
REKLAMA
Źródła:
www.iflscience.com
www.psychologytoday.com
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA