Zakwaszenie organizmu? Odżywiaj się tak, by do tego nie dopuścić

2017-01-30, 22:06

Zakwaszenie organizmu? Odżywiaj się tak, by do tego nie dopuścić
Zakwaszenie organizmu to efekt niewłaściwego sposobu odżywiania.Foto: Films42/Pixabay.com

Dietetycy i lekarze coraz częściej podkreślają, jak ważna jet równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie. Jej zaburzenie to efekt niewłaściwej diety. Skutkiem zakwaszenia mogą być z kolei poważne dolegliwości, ale nie będą nam groziły, jeśli tylko będziemy się odpowiednio odżywiać.

Czasy kwasów

Czasy się zmieniają, zmienia się również nasza codzienna dieta. Coraz chętniej sięgamy po wysoko przetworzone produkty, które zaburzają równowagę kwasowo-zasadową do niższego, czyli bardziej kwaśnego pH. Poza sokiem żołądkowym i moczem, które mają odczyn kwasowy, płyny wewnętrzne człowieka mają odczyn lekko alkaliczny.

Powiązany Artykuł

kiszone ogórki FREE_1200_660.jpg
Na czym polega proces fermentacji żywności?

Dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu najważniejsze jest pH krwi, które musi być utrzymywane w zakresie 7,35 – 7,45. Krew posiada własny system buforowy pozwalający na neutralizowanie nadmiaru kwasów, jednak jego przeciążenie powoduje osłabienie zdolności obronnych. Gdy brakuje minerałów alkalicznych krew zaczyna czerpać je z organów wewnętrznych. W ten sposób dochodzi do zachwiania równowagi i w konsekwencji – do zakwaszenia organizmu.

Cytryna mimo kwaśnego smaku jest zasadotwórcza. Cytryna mimo kwaśnego smaku jest zasadotwórcza.       Foto: RyanMcGuire/Pixabay.com

Co nam grozi?

Ze spożywaniem posiłków typowo kwasowych przez krótki czas organizm sobie poradzi, ale jeśli tak wygląda nasza stała dieta, minerały z naszego organizmu przestaną nam wystarczać, przez co może dojść do demineralizacji tkanek. Organizm się odwapnia, przez co stajemy się narażeni na osteoporozę, próchnicę, łamania zębów i paznokci, chorobę wieńcową, miażdżycę, wylewy, nadżerki na błonach śluzowych, choroby wątroby, zmarszczki, cukrzycę, zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz zmiany nowotworowe.

Produkty wysoko kwasotwórcze:

Cukier - białe kryształki powodują obniżenie pH krwi, a w konsekwencji (jeśli ich działanie nie jest zrównoważone przez żywność zasadotwórczą) zakwaszenie organizmu. Bezpośrednim skutkiem nadmiernego spożycia cukru może być nadprodukcja soków trawiennych i podrażnienie śluzówki żołądka, a efektem długofalowym m.in. rozwój wrzodów żołądka.

Powiązany Artykuł

chilli papryka ostre 1280.jpg
Ostrość da się zmierzyć!

Produkty mączne – ich nadmierne spożywanie może prowadzić do nadkwasoty, zgagi i podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego.

Mięso i wędliny (szczególnie wieprzowina) - spożywane w nadmiarze mogą negatywnie wpłynąć na równowagę organizmu. Pod tym względem bardziej szkodliwe są wędliny – z powodu wysokiej zawartości soli obniżają one pH efektywniej niż zwykłe mięso.

Ser żółty - to najbardziej kwasotwórczy produkt z grupy produktów nabiałowych. Warto łączyć go z warzywami np. ogórkiem czy pomidorem, które zrównoważą jego niekorzystny wpływ na nasze pH.

Ser żółty to najbardziej kwasotwórczy produkt z grupy produktów nabiałowych. Ser żółty to najbardziej kwasotwórczy produkt z grupy produktów nabiałowych.   Foto: Meditations/Pixabay.com

Kawa – jest jednym z najbardziej zakwaszających napojów. Nie oznacza to jednak, że trzeba z niej całkowicie rezygnować, ale warto kontrolować jej spożycie.

Czarna herbata - lepiej wybierać białe i zielone odmiany herbaty. Nie tylko ze względu na to, że zawierają więcej prozdrowotnych składników, ale również na to, że przez ich wpływ na pH. Herbata czarna to napój o działaniu zakwaszającym, podczas gdy herbata zielona i biała to produkty zasadotwórcze.

Alkohol – wino czy piwo w niewielkich ilościach mogą być korzystne dla zdrowia, jednak trzeba pamiętać, że alkohol posiada silne działanie zakwaszające. W szczególności dotyczy to trunków wysokoprocentowych.

Aleksandra Rybińska




Polecane

Wróć do strony głównej