Uczeń nałogowiec

2013-12-16, 17:09

Uczeń nałogowiec
Młode kobiety piją coraz więcej alkoholu. Foto: Glow Images/East News

Dwukrotnie wzrosła liczba gimnazjalistów zażywających miękkie narkotyki i pijących alkohol. Takie wnioski można wysnuć z ankiet, które wypełnili krakowscy uczniowie.

Liczba młodych ludzi deklarujących kontakt z używkami rośnie z roku na rok. Z przeprowadzonych badań wynika, że 41 procent chłopców oraz prawie 46 procent dziewcząt ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych miało kontakt z napojami  wysokoprocentowymi. W szkołach średnich ten odsetek zwiększa się aż do prawie 89 proc.

Do palenia haszyszu lub marihuany, choć raz w życiu przyznaje się 14 proc badanych w wieku 12-16 lat. W szkołach średnich ten typ narkotyku jest bardziej popularny, gdyż kontakt z nim miało aż 40 proc Uczniów.  W porównaniu do poprzedniego badania sprzed kilku lat jest to wzrost o prawie 50 proc. 

Jeśli chodzi o zażywanie mocniejszych narkotyków to nie są one zbyt popularne wśród uczniów.   Kontakt z nimi miało 0.3 proc. badanych uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjalnych.  W przypadku szkół średnich wskaźnik ten niewiele się zwiększa i wynosi 0,8 proc u mężczyzn i 1,7 proc u kobiet.  Co interesujące, żadna z badanych osób nie przyznała się do zażywania dopalaczy.

W tym roku po raz pierwszy w ankietach pojawiły się pytania o spożycie kawy i środków energetyzujących. Zdecydowano się na poszerzenie badania ponieważ od jakiegoś czasu
w krakowskich gimnazjach znajdują się automaty z kawą, a w sklepikach szkolnych ogólnodostępne są napoje zawierające substancje psychostymulujące.   

- Istnieje kilkunastokrotnie większe prawdopodobieństwo, że młodzież, która wcześniej spożywała lżejsze używki jak np.: kawa, sięgnie również po środki o silniejszym działaniu – twierdzi psycholog Cezary Barański.

Wśród pytań ankietowych znalazły się również te dotyczące aktywności młodzieży w Internecie. Okazało się, że systematycznie rośnie liczba godzin spędzanych przez młodych ludzi w sieci. Aż dwadzieścia procent badanych używa Internetu od 2 do 4 godzin dziennie, a powyżej 4 godzin dziennie korzysta  z niego już 10 proc badanych.


Wyniki anonimowych ankiet wypełnionych przez 2650 uczniów krakowskich szkół są obecnie analizowane przez specjalistów i zostaną uwzględnione przy konstruowaniu programów profilaktycznych prowadzonych w szkołach.  Badania przygotowało Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Polecane

Wróć do strony głównej