Gorący Ławrow, zimna Warszawa - rosyjskie media o wizycie szefa MSZ w Polsce
Spotkanie Ławrow - Sikorski dotyczyło głównie Ukrainy - tak rządowa Rosijskaja Gazieta podsumowuje spotkanie szefów ministerstw spraw zagranicznych Polski i Rosji. Dziennik przypomina zaangażowanie Polski w wydarzenia w Kijowie.
2013-12-20, 07:49
Reporter już na wstępie daje do zrozumienia, że minister Siergiej Ławrow poleciał do Warszawy tylko po to, żeby z Radosławem Sikorskim wymienić opinie na temat kijowskiego majdanu i listopadowych zajść przed rosyjską ambasadą.
Dziennik zauważa, że - władze Polski nie ukrywają, iż chcą grać pierwsze skrzypce na "Euromajdanie". Polscy politycy różnego szczebla w ostatnich tygodniach tak otwarcie ingerowali w sprawy wewnętrzne sąsiada, że niekiedy wydawało się, iż zaczęli czuć się w Kijowie jak w domu, zapominając o tym, że w rzeczywistości są gośćmi - wskazuje "Rossijskaja Gazieta".
Dziennik podkreśla, że -deputowani polskiego Sejmu nawet rozbili własny namiot na "Euromajdanie", uważając to za rzecz normalną. A ile byłoby krzyku w europejskich stolicach, gdyby rosyjscy deputowani ze swoim sprzętem turystycznym przyjechali do Kijowa na wiec poparcia dla obecnych władz - zauważa.
"Rossijskaja Gazieta" odnotowuje, że ukraińskich rewolucjonistów wspiera prezydent Polski Bronisław Komorowski. - Polska absolutnie nie może zrezygnować z popierania Ukrainy - cytuje polskiego prezydenta moskiewski dziennik. Komorowski nie wspomniał, że poparcie to jest wymierzone przeciwko legalnie wypbranemu prezydentowi Ukrainy - zaznacza.
REKLAMA
Zdaniem "Rossijskiej Gaziety" Moskwa nie mogła nie zauważyć tego wszystkiego.
Dziennik informuje również, że w kilka godzin po rozmowach z Ławrowem Sikorski konferował w Warszawie z nowym szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. -Ten drugi nie ukrywał, że przyjechał do Polski, aby porozmawiać o tym, co RFN i RP "mogą wspólnie zrobić dla Ukrainy" - przekazuje "Rossijskaja Gazieta".
Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji prasowej oświadczył, że nie można ukrywać różnic w podejściu obu państw do Ukrainy.
Ławrow był w czwartek z jednodniowa wizytą w Warszawie.
REKLAMA
Na wspólnej konferencji prasowej szefów ministerstw spraw zagranicznych Polski i Rosji Sikorski mówił -Jest miarą stabilności i dojrzałości stosunków polsko-rosyjskich to, że one nadal czy to w sferze gospodarczej, czy w sferze politycznej są pragmatyczne, mimo różnicy filozofii w podejściu do Ukrainy - powiedział polski minister spraw zagranicznych. Dodał, że owa "różnica w filozofii" polega na tym, że Polska - jako część Zachodu - była gotowa wspierać reformy gospodarki ukraińskiej.
"Mapa drogowa" podpisana. Sikorski i Ławrow zacieśnili współpracę >>>
Ministrowie spraw zagranicznych podpisali wspólną deklarację "Program 2020 w stosunkach polsko-rosyjskich". Według polskiego MSZ, celem dokumentu jest rozwój dialogu i kontaktów na szczeblach ministerstw Polski i Rosji.
REKLAMA
IAR/iz
REKLAMA