Dawni członkowie Jukosu walczą o odzyskanie majątku

2013-12-21, 17:27

Dawni członkowie Jukosu walczą o odzyskanie majątku
Michaił Chodorkowski podczas procesu. Zdjęcie archiwalne. Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W najbliższych miesiącach europejskie sądy będą rozpatrywać pozwy dawnego kierownictwa Jukosu.

Posłuchaj

Michaił Chodorkowski na wolności - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Koncern Jukos formalnie nie istnieje od 2007 roku. Jego dawny majątek rozparcelowano między inne, większe firmy. Jednak dawni członkowie kierownictwa walczą o odzyskanie majątku. Przed sądem w Amsterdamie brytyjska gałąź spółki wytoczyła proces o odszkodowanie za zamrożenie kont w 2008 roku. Chce odzyskać 333 miliony dolarów plus odsetki. Inna spółka zależna, Jukos Capital, pozwała w 2010 roku rosyjski koncern naftowy Rosnieft na kwotę 13 miliardów rubli. Do tego dochodzą odsetki w wysokości 4,6 miliarda rubli.

Zdaniem ekspertów, również Michaił Chodorkowski będzie mógł przystąpić do pozwu. Jako dawny szef Jukosu, o transakcjach firmy wie więcej niż ktokolwiek innych.

Rzecznik Kremla zapewnia: Chodorkowski może wrócić do Rosji >>>

Putin ociepla wizerunek? Rosyjska prasa o zwolnieniu Chodorkowskiego >>>

W niedzielę spotkanie dziennikarzy z Chodorkowskim

Michaił Chodorkowski spotka się z dziennikarzami w niedzielę po południu w muzeum upamiętniającym upadek muru berlińskiego w niemieckiej stolicy. Będzie to pierwsze publiczne wystąpienie i wypowiedź Michaiła Chodorkowskiego od czasu zwolnienia go w piątek z kolonii karnej po ułaskawieniu przez prezydenta Władimira Putina. Takie informacje przekazała rzeczniczka byłego szefa Jukosu Olga Pispanen.

Do Chodorkowskiego przyjechał w nocy jego syn Paweł, a w drodze są rodzice. Według ostatnich informacji, wylądowali już w Berlinie.

Michaił Chodorkowski nie widział matki 10 lat, a swoją prośbę o ułaskawienie motywował jej ciężką chorobą. Za to jeszcze w sobotę z dziennikarzami spotka się były szef niemieckiej dyplomacji Hans Dietrich Genscher, który odegrał kluczową rolę w działaniach na rzecz uwolnienia byłego szefa Jukosu.

O tym, że były szef Jukosu zostanie ułaskawiony, zgodnie z jego prośbą prezydent Władimir Putin poinformował po czwartkowej konferencji prasowej. Dzień potem Putin podpisał postanowienie o ułaskawieniu. Tego samego dnia Michaił Chodorkowski opuścił kolonię karną w Karelii przy granicy z Finlandią i przyleciał do Berlina. Było to możliwe, bo oddano mu paszport i załatwiono wszystkie dokumenty pozwalające na przylot do niemieckiej stolicy z Petersburga. .

Oskarżony i skazany za malwersacje podatkowe i kradzież Michaił Chodorkowski był w więzieniu od 2003 roku. Miał wyjść na wolność w kwietniu 2014.
IAR/agkm

DE RTL TV/x-news

''

Polecane

Wróć do strony głównej