Zamach w Bejrucie. Do ataku przyznała się organizacja związana z Al-Kaidą

Powiązana z Al-Kaidą organizacja Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) przyznała się w sobotę do przeprowadzenia w czwartek zamachu bombowego w zamieszkałej przez szyitów południowej części Bejrutu. Zginęło 6 osób.

2014-01-04, 20:53

Zamach w Bejrucie. Do ataku przyznała się organizacja związana z Al-Kaidą
Zamach w Bejrucie.Foto: PAP/EPA/NABIL MOUNZER

Informacja ta pojawiła się na monitorowanym przez jeden z instytutów badawczych w USA islamistycznym koncie na Twitterze. Wcześniej ISIL nie deklarowało swej odpowiedzialności za jakiekolwiek ataki w stolicy Libanu.
Czwartkowego zamachu dokonano w pobliżu głównej siedziby popieranej przez Iran szyickiej partii Hezbollah. Był to w Bejrucie kolejny akt terroru, będący konsekwencją trzyletniego już blisko konfliktu zbrojnego w sąsiadującej z Libanem Syrii. Iran wraz z bojownikami Hezbollahu udziela znacznej pomocy reżimowi syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w jego walce z sunnickimi rebeliantami.
19 listopada w dwóch samobójczych zamachach bombowych na ambasadę Iranu w Bejrucie śmierć poniosło co najmniej 25 ludzi.

żródło CNN Newsource/x-news

Do podobnego zamachu w stolicy Libanu doszło 27 grudnia. W wybuchu samochodu-pułapki w centrum Bejrutu zginęło pięć osób, a ponad pięćdziesiąt zostało rannych. Zabity został opozycyjny polityk Mohammed Shattah, doradca byłego premiera Sada al-Haririego. Zniszczonych zostało kilka budynków.

REKLAMA

Również w listopadzie doszło tam do dwóch zamachów samobójczych. Jeden wymierzony był w ambasadę Iranu, a drugi miał miejsce na terenach kontrolowanych przez Hezbollah.

Hezbollah zaangażował się w konflikt w Syrii jesienią 2012 r. po stronie prezydenta Asada; syryjski reżim jest kontrolowany przez alawitów, wywodzących się z szyickiego odłamu islamu. Szyickie ugrupowanie, które od dawna ma bliskie związki z Iranem, uznawane jest przez USA i kilka innych krajów za organizację terrorystyczną.

W następstwie trwającej od marca 2011 r. krwawej rewolty antyrządowej w Syrii wyraźnie wzrosło napięcie między społecznościami sunnicką i szyicką w Libanie.

IAR/Al-Arabija/Reuters/PAP/pp

REKLAMA

 

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej