Policja: w długi weekend na polskich drogach zginęło 25 osób

2014-01-07, 10:08

Policja: w długi weekend na polskich drogach zginęło 25 osób
Wypadek w Łodzi. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski, w długi weekend styczniowy doszło do 241 wypadków, w których zginęło 25 osób, a 316 zostało rannych.

Jednym z najtragiczniejszych był wypadek, do którego doszło w poniedziałek na ul. Piotrkowskiej w rejonie ul. Radwańskiej i Brzeźnej w Łodzi. Tramwaj linii 16 kierowany przez pijanego motorniczego (mężczyzna miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie) przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle, potrącił trzy kobiety i uderzył w samochód osobowy. Na miejscu zginęły dwie piesze, a trzecia z nich oraz kierowca auta trafili do szpitala. Za spowodowanie wypadku śmiertelnego po pijanemu sprawcy grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

x-news.pl, TVN24
Ponad 700 nietrzeźwych kierowców
W ciągu długiego weekendu funkcjonariusze zatrzymali 736 nietrzeźwych kierowców.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.
We wtorek pierwszy raz w nowym roku zbiera się rząd. Ministrowie zajmą się mi.in. propozycjami zmian, dzięki którym ściganie i karanie pijanych kierowców ma być skuteczniejsze. Na ten temat premier Donald Tusk rozmawiał w ubiegłym tygodniu z ministrami: spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz wiceministrem infrastruktury i rozwoju. Ich spotkanie miało związek z wypadkiem w Kamieniu Pomorskim. Pijany kierowca wjechał w grupę ludzi. Zabił sześć osób.
Resort sprawiedliwości chce między innymi ograniczyć kary w zawieszeniu wobec pijanych kierowców. Być może wydłuży się też o pięć lat okres, na jaki może być orzekany zakaz prowadzenia pojazdu. Teraz maksymalnie jest to 10 lat.
W ubiegłym roku, gdy święto Objawienia Pańskiego wypadło w niedzielę, więc przypadający wtedy weekend nie był dłuższy od przeciętnego, na drogach zginęło 16 osób, a 202 zostało rannych. Doszło wtedy do 167 wypadków. Policja zatrzymała 679 nietrzeźwych kierowców.
2013: ponad 35 tys. wypadków
Jak wynika ze wstępnych danych policji, w zeszłym roku na polskich drogach doszło do ok. 35,4 tys. wypadków, w których zginęło prawie 3,3 tys. osób, a niemal 43,5 tys. zostało rannych. Zatrzymano też 162 tys. nietrzeźwych kierowców. W porównaniu z 2012 rokiem wszystkie te statystyki spadły o kilka procent.
Komendant główny nadinsp. Marek Działoszyński zdecydował o zwiększeniu liczby etatów w drogówce do minimum 10 proc. stanu etatowego każdej komendy wojewódzkiej, co nastąpiło do końca 2013 roku W tym roku mają zostać uzupełnione wakaty. W konsekwencji liczba funkcjonariuszy ruchu drogowego ma się zwiększyć do ok. 9,1 tys., czyli ma ich być o 1,1 tys. więcej niż w 2012 roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej