Niemcy pomogą zniszczyć syryjską broń chemiczną
Niemcy wezmą udział w akcji unieszkodliwiania syryjskiej broni chemicznej. Niemieccy eksperci mają zająć się chemikaliami, które pozostaną po neutralizacji gazów bojowych zgromadzonych w Syrii.
2014-01-09, 15:47
Posłuchaj
Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że żaden kraj, który ma techniczne możliwości, aby pomóc w niszczeniu broni chemicznej, nie powinien się przed tym wzbraniać.
Minister uspokoił jednak, że na teren Niemiec nie zostaną przywiezione gazy bojowe, a jedynie hydrolizat, który powstaje w procesie neutralizacji gazów.
Substancją zajmą się eksperci z wojskowego ośrodka w Dolnej Saksonii. Niemcy zostały poproszone o pomoc w operacji przez Organizację ds. Zakazu broni Chemicznej, która nadzoruje likwidację syryjskiego arsenału gazów bojowych. Rada Bezpieczeństwa ONZ we wrześniu przyjęła rezolucję nakazującą zniszczenie syryjskiej broni chemicznej do połowy tego roku.
REKLAMA
Broń chemiczna wywożona z Syrii
Broń chemiczna w tym tygodniu zaczęła opuszcza Syrię. We wtorek poinformowano, że w syryjskim porcie Latakii na duński statek załadowano pierwsze chemikalia, przywiezione z dwóch miejsc ich składowania. Tę informację podała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej. Jednostka wypłynęła na wody miedzynarodowe, gdzie oczekuje na załadunek kolejnych materiałów.
Opóźnienie akcji
Akcja wywozu syryjskiego arsenału chemicznego, którą przeprowadza Dania we współdziałaniu z Norwegią, miała rozpocząć się 31 grudnia. Statki transportowe są przygotowane do odbioru ponad 270 syryjskich kontenerów z bronią chemiczną oraz z substancjami do jej wytwarzania.
Wywóz z Syrii broni chemicznej stał się możliwy po podpisaniu przez syryjskie władze konwencji o zakazie jej używania oraz zgodzie Damaszku na utylizację chemicznego arsenału.
Wcześniej Stany Zjednoczone zagroziły atakiem zbrojnym na Syrię. W połowie września USA i Rosja uzgodniły, że przeciwko Syrii nie zostaną podjęte operacje wojskowe w odpowiedzi na uśmiercenie w sierpniu pod Damaszkiem ponad tysiąca osób za pomocą sarinu, jeśli władze syryjskie zgodzą się na całkowite zniszczenie ich broni chemicznej. Syria przystała na to zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ porozumienie, którego realizację powierzono OPCW.
REKLAMA
We wrześniu Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, zgodnie z którą broń chemiczna z Syrii ma zostać zniszczona do połowy tego roku.
PAP/IAR/agkm
Galeria: dzień na zdjęciach >>>
REKLAMA
REKLAMA