more_horiz
Wiadomości

Cały świat grał z Orkiestrą

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 00:01
Czerwone serduszka i charakterystyczne puszki można było zobaczyć w tym roku m.in. w Chicago, Londynie i Paryżu.
Audio
  • Finał WOŚP w Chicago - relacja Jana Pachlowskiego z Chicago (IAR)
  • Nad Sekwaną WOŚP trwa już od piątku - relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
  • Monika Lis-Lastra z brukselskiego sztabu WOŚP o atrakcjach przygotowanych podczas finału (IAR)
Szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak na scenie przed PKiN, na chwilę przed Światełkiem do nieba
Szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak na scenie przed PKiN, na chwilę przed "Światełkiem do nieba" Foto: PAP/Tomasz Gzell

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra nie tylko w polskich miastach i miasteczkach. Sztaby powstają też w większych miastach na całym świecie.

W pięciu miastach Szwecji oraz Norwegii, a także w stolicy Islandii Reykjaviku odbył się w niedzielę 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Sztokholmie, Malmoe oraz Goeteborgu zebrano łącznie ok. 89 tys. koron, czyli ponad 41 tys. złotych.

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP gra dla dzieci i seniorów [relacja na żywo] >>>

Polonia ze Sztokholmu do zbiórki włączyła się po kilkuletniej przerwie. Jak poinformowała jedna z organizatorek finału WOŚP w Szwecji Joanna Janasz, kwesta w Sztokholmie przyniosła kwotę ok. 36 tys. koron. W Malmoe zebrano 40 tys. koron, zaś w Goeteborgu 13 tys. koron.
W Norwegii inicjatywę Jurka Owsiaka wspierała Polonia nie tylko w Oslo, ale i w Stavanger. Na aukcję przekazano m.in. złoty medal mistrzostw Norwegii w łucznictwie Anny Stanieczek oraz piłkę NBA z podpisem Marcina Gortata, przywiezioną ze Stanów Zjednoczonych przez jednego z Polaków.
Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert WOŚP oraz licytacja przedmiotów w stolicy Islandii, Reykjaviku. Do akcji włączyli się islandzcy artyści, a impreza promowana była po islandzku na oficjalnej stronie miasta.

We Francji WOŚP gra od piątku

Już po raz czwarty pod patronatem żony ambasadora Polski Aleksandry Orłowskiej, zorganizowano imprezę, w czasie której odbyła się aukcja obrazów i fotografii. W sobotę w szkole polskiej w Paryżu były lekcje tańca dla dzieci, sprzedawano też polskie ciasta.

TVN24/x-news

Aukcję dzieł sztuki, ciast i tombolę poprowadzi tancerka, choreografka i dziennikarka, niegdyś solistka w "Casino de Paris", Krystyna Mazurówna. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Hanna Borys, od 6 lat organizująca w Paryżu imprezy charytatywne na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w ciągu pięciu lat zebrano niemal 52 tysiące euro, w tym roku już ponad 7 tysięcy euro.

Wielki sztab w Chicago

Jeden z największych zagranicznych sztabów znajduje się w Chicago. Polonusi od lat bardzo chętnie włączają się w całą akcję. Na terenie całego miasta kwestowało 50 wolontariuszy.
Polonusi do wspierania polskiej inicjatywy pomocy potrzebującym dzieciom namawiają także Amerykanów. W ubiegłym roku w samym Chicago uzbierano blisko 85 tysięcy dolarów. To historyczny rekord, jeżeli chodzi o zebrane pieniądze przez poszczególne sztaby zlokalizowane za granicą. Organizatorom marzy się, aby ten wynik został znacznie poprawiony.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zobacz serwis specjalny WOŚP >>>

W Chicago w związku z Orkiestrą organizowane są dwie bardzo duże imprezy. Na południu miasta kwestowali górale. Na północy z kolei w kopernikowskim centrum polskiej kultury wystąpili lokalni muzycy, teatry, a artyści oddali część swoich prac na aukcje.

Gwiazdy w Brukseli

W Belgii po raz 5. zagrała WOŚP. Wśród zaproszonych gości byli aktor Tomasz Stockinger, aktorka Julita Kożuszek, piosenkarze Ania Rusowicz i Kuba Kęsy oraz amerykański dziennikarz Chris Burns ze swoim zespołem "Tigers of Eden".
Koncert odbył się w jednym z większych parków w belgijskiej stolicy.
- Chcemy pokazać Europie, czym tak naprawdę jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, bo jesteśmy w centrum Europy. Chcemy też pokazać, że my Polacy potrafimy się bawić i jak trzeba to potrafimy się zebrać i wtedy robimy dużo fajnych rzeczy - powiedziała Monika Lis-Lastra z brukselskiego sztabu WOŚP.
W brukselskiej zbiórce pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wzięło udział 30 wolontariuszy.

22. Finał WOŚP

W tym roku w kraju i za granicą działało 1,8 tysiąca sztabów, a z Orkiestrą grało 120 tysięcy wolontariuszy. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych.

W tym roku WOŚP gra pod hasłem "Na ratunek". Do godziny 23.50 Wielka Orkiestra zebrała przeszło 34 mln złotych.

IAR, PAP, bk

Zobacz więcej na temat: WOŚP WOŚP 2014

Zobacz także

Zobacz także