Pokonali białaczkę, teraz chcą wejść na Kilimandżaro. Rusza wyprawa "Szpik na Szczyt”

2014-01-15, 07:01

Pokonali białaczkę, teraz chcą wejść na Kilimandżaro. Rusza wyprawa "Szpik na Szczyt”
Kilimandżaro . Foto: Cezary, wikipedia, lic. CC

Sześć osób, które wygrały z białaczką, sześciu dawców szpiku, lekarze i wolontariusze - w sumie 22 osoby. To wyjątkowa wyprawa, która w środę wyrusza na Kilimandżaro.

Posłuchaj

Joanna Stankiewicz o wyprawie "Szpik na Szczyt"/IAR
+
Dodaj do playlisty

Pomysłodawczynią akcji "Szpik na Szczyt" jest himalaistka Anna Czerwińska. - Uczestnicy przygotowywali się, ale jest obawa przed chorobą wysokościową. Na 6-tysięcznik nie da się łagodnie wejść. Trzeba go po prostu pokonać - mówi himalaistka. - Startujemy z niecałych 2 tysięcy, a góra ma prawie 6. Ostatni biwak, jest na 4600 m n.p.m.

Kilimandżaro leży w Tanzanii, przy granicy z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jednym z najwyższych samotnych masywów.
Wśród uczestników ekspedycji jest para - łączy ich "pokrewieństwo szpiku". Paweł Szczepaniak oddał szpik Izabeli Malickiej, dzięki temu wgrała z chorobą.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>
Na szczyt wchodzi również senator, profesor Alicja Chybicka, która będzie również czuwać nad bezpieczeństwem uczestników wyprawy.
- Dzięki wyprawie osoby, które pokonały raka pokazują, że życie po przeszczepie może być takie samo, jak przed chorobą. Dają też nadzieję i siłę do walki z nowotworem wszystkim chorym na raka. Śledząc taką wyprawę i zmagania wierzą, że warto walczyć - mówi profesor Chybicka.
Ekspedycję organizuje Fundacja "Przeciwko Leukemii", jest ona planowana do 26 stycznia. Patronem medialnym jest Pierwszy Program Polskiego Radia. 
pp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej