Umorzone śledztwo ws. pojemnika na zarodki. "Brakuje odpowiedniego prawa”

Poznańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie pojemnika do przechowywania zarodków, który znaleziono w jednej z poznańskich klinik. Według śledczych trzeba było je umorzyć, bo w Polsce nie ma regulacji prawnych dotyczących postępowania z zarodkami.

2014-01-16, 20:47

Umorzone śledztwo ws. pojemnika na zarodki. "Brakuje odpowiedniego prawa”
. Foto: Glow Images/East News

Pojemnik służący do przechowywania zarodków znaleziono w prywatnej klinice okulistycznej w Poznaniu, która wcześniej, oprócz działalności okulistycznej, zajmowała się leczeniem bezpłodności i stosowała procedurę in vitro. Szef kliniki nie wykluczał, że mogły tam być przechowywane zarodki.
Śledztwo wszczęto w kwietniu 2013 roku w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na naruszaniu czynności narządu ciała, lub rozstroju zdrowia. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus potwierdziła w czwartek informacje podane przez "Dziennik Gazetę Prawną", że śledztwo umorzono w związku z brakiem znamion popełnienia przestępstwa.
Z zarodkami można robić co się chce?
- Analiza materiału dowodowego prowadzona była przez pryzmat braku jakichkolwiek regulacji prawnych w całym systemie prawa polskiego, odnośnie postępowania z zarodkami wykorzystywanymi przy zapłodnieniu metodą in vitro. Obojętnie jak by ktoś nie postępował z zarodkami, to nie można stwierdzić, że jego zachowanie nosi znamiona przestępstwa - powiedziała Mazur-Prus.
- Nie ma regulacji mówiącej co można a czego nie można robić z zarodkami. Nie ma też prawa, które mówi, że życie dziecka poczętego w okresie in vitro podlega lub nie podlega ochronie - dodała.
Mazur-Prus poinformowała, że w trakcie śledztwa odstąpiono od badania pojemnika, nie wiadomo więc, czy były w nim przechowywane zarodki. Przesłuchano świadków, w tym osoby, które korzystały z poznańskiej kliniki. Badana była też dokumentacja ośrodka.
Jedna z poznańskich klinik okulistycznych do 2005 r. leczyła także niepłodność. W 2010 roku klinika zmieniła właściciela i to nowy właściciel zawiadomił prokuraturę o znalezionym pojemniku.
Projekty dotyczące in vitro
Na przestrzeni ostatnich lat w Sejmie złożonych zostało kilka projektów ustaw, które miały uregulować stosowanie zapłodnienia in vitro. Jedne z nich zakładały finansowanie zabiegów ze środków NFZ, inne - karanie za stosowanie metody. Żadna z nich nie została dotąd uchwalona.
pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej