"Jan Karski - świadek wolności" do zobaczenia w Tel Awiwie
- Był prorokiem przyjaźni między narodem polskim i żydowskim, a wystawa jest rezultatem tej przyjaźni - tak o Janie Karskim mówił Elroy Knebel, jeden z organizatorów wystawy poświęconej legendarnemu emisariuszowi z Warszawy.
2013-11-06, 18:37
- Karski odważył się zstąpić do samego dna piekła. Do warszawskiego getta. Odważył się zajrzeć w same czeluście piekła. Do obozu koncentracyjnego - wspominał Karskiego prezydent Bronisław Komorowski. - Jestem pewien, że przeżył straszliwy szok i miał to przykre uczucie dramatycznej bezradności w obliczu rozmiaru zła - dodał.
Wystawę "Jan Karski - świadek wolności" otwarto w Centrum Icchaka Rabina w Tel Awiwie. Rabin był premierem Izraela od 1992 roku. W 1993 roku doprowadził do podpisania pierwszego układu pokojowego Izraela z Palestyńczykami. Rok później został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla wraz z przywódcą Palestyńczyków Jaserem Arafatem i byłym premierem Izraela, późniejszym prezydentem Szimonem Peresem. W 1995 r. został zamordowany przez żydowskiego fanatyka.
Według prezydenta zarówno Rabin, jak i Karski "zrobili wszystko, co mogli, by nie być bezradnymi" w obliczu zła.
REKLAMA
Wystawa "Jan Karski - świadek wolności" przypomina w zdjęciach całe życie Karskiego, począwszy od dzieciństwa w Łodzi, przez studia we Lwowie, działalność podczas II wojny światowej i jego najważniejszą misję - przekazanie informacji o Holokauście. Wspomniana jest także żona Karskiego, tancerka i choreografka Pola Nireńska-Nirensztajn.
Jest to piąta wersja językowa wystawy, po polskiej, angielskiej, włoskiej i rosyjskiej. Jeszcze w 2013 roku planowane są odsłony wystawy w wersji francuskiej w Brukseli oraz francusko-angielskiej w Ottawie.
Wystawa jest częścią programu "Jan Karski. Niedokończona misja", prowadzonego przez Muzeum Historii Polski. Wersja hebrajska została opracowana i wyprodukowana przez Instytut Polski. Bazuje na oryginalnej, polskiej wersji autorstwa Muzeum Historii Polski.
REKLAMA
Wystawie hebrajskiej towarzyszy także katalog w języku hebrajskim, również przetłumaczony i wydrukowany przez Instytut Polski. Wszystko z myślą o przybliżeniu izraelskiej młodzieży historii Jana Karskiego i Polskiego Państwa Podziemnego.
Hebrajska wersja wystawy powstała z okazji setnej rocznicy urodzin Karskiego, która przypada w 2014 roku. Ekspozycja to wystawa mobilna. Od listopada do końca 2014 roku będzie podróżować po Izraelu dzięki szerokiej sieci kontaktów Instytutu Polskiego z miejscowymi szkołami i instytucjami edukacyjnymi.
Karski był emisariuszem władz Państwa Podziemnego, świadkiem Holokaustu. Jesienią 1942 roku w Wielkiej Brytanii i USA zdawał relację jako świadek eksterminacji Żydów. W lipcu 1943 roku został przyjęty przez ówczesnego prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta.
>>>>>>>>>JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI>>>>>>>>>>
REKLAMA
Karski apelował o ratowanie Żydów do przedstawicieli najwyższych władz alianckich. Został odznaczony izraelskim tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a część jego raportu o zagładzie Żydów znajduje się w Yad Vashem.
IAR/PAP/asop
REKLAMA