Nowy portal IPN: wszystko o niemieckich obozach zagłady

2014-01-27, 12:02

Nowy portal IPN: wszystko o niemieckich obozach zagłady
Fragment portalu edukacyjnego IPN "Truth about Camps”

"Nie było polskich obozów koncentracyjnych i zagłady podczas II wojny światowej, były obozy niemieckie" - przypominaniu tej prawdy służy portal edukacyjny IPN "Truth about Camps”.

W poniedziałek obchodzimy 9. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na pamiątkę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.

Tego dnia ruszyła dwujęzyczna (teksty są dostępne po polsku i po angielsku) witryna Instytutu Pamięci Narodowej o niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych w okupowanej Polsce. Przedstawia ona podstawowe informacje na ten temat i jest dostępna pod adresem:
www.truthaboutcamps.eu

>>> Nowe wydawnictwo Muzeum Auschwitz: "Auschwitz od A do Z"  >>>

W artykule wstępnym dr Sławomir Kalbarczyk pisze, że pojawiające się co jakiś czas pojęcie "polskich” obozów śmierci lub zagłady, które sugeruje, iż twórcami i zarządcami tych obozów byli Polacy, jest "(…) jednym z jaskrawych przykładów zniekształcania prawdy o przeszłości, czyli prawdy historycznej”.

>>> Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. "Wpisy internautów mogą przerazić" >>>
"To, że historycznie błędne, a dla Polaków także obraźliwe pojęcie "polskich” obozów śmierci lub zagłady wciąż pojawia się w różnych wypowiedziach i publikacjach, nie może być obojętne Instytutowi Pamięci Narodowej, którego powinnością jest szerzenie wiedzy o najnowszej historii Polski. W ramach tej misji stworzyliśmy portal internetowy <Niemieckie obozy w Polsce>. Jego przesłanie jest jasne i zgodne z prawdą historyczną: nie było <polskich>  obozów zagłady, śmierci czy obozów koncentracyjnych. Były to obozy niemieckie, gdyż założyli je i zarządzali nimi Niemcy, sprawujący w okupowanej Polsce krwawe rządy” – przekonuje dr Sławomir Kalbarczyk.

 

Główna ceremonia rocznicowa z udziałem byłych więźniów, Żydów ocalonych z Zagłady, rabinów i duchownych chrześcijańskich, a także polityków, w tym kilkudziesięciu parlamentarzystów izraelskich oraz z krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych i Kanady odbędzie wczesnym popołudniem w byłym obozie Birkenau.

W byłym obozie koncentracyjnym chce się zebrać izraelski parlament (12.10.2014) / (TVN24/x-news)

Miejsce zagłady
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Niektóre budynki byłego nazistowskiego obozu w Oświęcimiu od lat popadają w ruinę, a ich stan wciąż się pogarsza (3.10.2013) / (TVN24/x-news)

>>> Niemieccy historycy przeciwko "polskim obozom zagłady" >>>
Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty. Przed południem weszli na teren podobozu Monowitz. W południe oswobodzili centrum Oświęcimia, a trzy godziny później, po krótkiej potyczce z wycofującymi się Niemcami, weszli jednocześnie do Auschwitz i oddalonego o 2 km Birkenau. Wyzwolili ok. 7 tys. więźniów. W walkach zginęło 231 żołnierzy sowieckich.
W rocznicę wyzwolenia obozu przypada ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
pp/PAP/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej