Reżyser, polityk i publicysta Bohdan Poręba nie żyje
Reżyser takich filmów jak "Hubal", "Jarosław Dąbrowski" i "Katastrofa w Gibraltarze" zmarł 25 stycznia w Warszawie.
2014-01-27, 17:43
Bohdan Poręba urodził się 5 kwietnia 1934 roku w Wilnie. W 1945 roku razem z najbliższymi został repatriowany do Polski i zamieszkał w Bydgoszczy, gdzie uczęszczał do liceum i należał do harcerstwa. Studiował reżyserię na łódzkiej filmówce.
Pierwszy jego film - "Apel poległych" - poświęcony był polskim żołnierzom poległym we wszystkich formacjach II wojny światowej. W 1963 roku, po wyreżyserowaniu filmu o żołnierzach gen. Stanisława Maczka "Daleka jest droga", stracił na kilka lat możliwość pracy w zawodzie filmowca. Zajął się teatrem, tworząc m.in. spektakl piosenek partyzanckich "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę".
Na początku lat 70. powrócił do filmu. Wyreżyserował wówczas "Gniewka, syna rybaka" oraz swój najbardziej znany i nagradzany obraz "Hubal", poświęcony polskim partyzantom z 1939 roku. Później pełnił funkcje kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Profil" i szefa gdyńskiego Teatru Dramatycznego. Należał też do Komitetu Kinematografii, krótko zajmował się również działalnością gospodarczą.
Był członkiem PZPR, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Patriotycznego Ruchu Ocalenia Narodowego i współzałożycielem Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald". Podczas ostatniego zjazdu PZPR opowiadał się przeciwko rozwiązaniu partii. W latach 1986-1989 należał do Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego.
Jego działalność polityczna nie została przychylnie przyjęta przez środowisko filmowe, w sposób satyryczny przedstawiono go w "Misiu" Stanisława Barei oraz serialach "Alternatywy 4" i "Zmiennicy".
W latach 90. Poręba współpracował m.in. z Andrzejem Lepperem, Stanisławem Tymińskim i gen. Tadeuszem Wileckim, próbując utworzyć Blok Ludowo-Narodowy. Kilkakrotnie bez powodzenie kandydował w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Działał m.in. w krakowskim Stowarzyszeniu "Nie dla Unii Europejskiej" współtworząc klip antyunijny, Stronnictwie Narodowym, Obozie Wielkiej Polski i Froncie Narodowo-Robotniczym.
Jego teksty ukazywały się m.in. w "Naszym Dzienniku" i "Myśli Polskiej". W 2010 roku Ksawery Szczepanik zrealizował o nim film dokumentalny pt. "Prawda, dobro i piękno. Film o Bohdanie Porębie", ukazał się też wywiad rzeka z Porębą pt. "Obronić Polskość!".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA