Sondaż: Polacy chcą, by Kościół bardziej troszczył się o ubogich

Polacy zgadzają się z priorytetami papieża Franciszka. Stawiają na pomoc potrzebującym i rodzinę - informuje "Rzeczpospolita".

2014-03-12, 12:16

Sondaż: Polacy chcą, by Kościół bardziej troszczył się o ubogich

Posłuchaj

Biskupi wybiorą przewodniczącego Episkopatu - relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyskusja o wyzwaniach, jakie stoją przed Kościołem w Polsce oraz wybór nowego przewodniczącego - to dwa główne tematy, którymi będą się zajmowali biskupi w czasie dwudniowego posiedzenia Episkopatu.
Rozmowa o priorytetach duszpasterskich będzie się toczyła wokół adhortacji apostolskiej Franciszka "Evangelii gaudium" oraz przesłania, które papież przekazał biskupom podczas ich niedawnej wizyty w Watykanie.

TVN24/x-news

W dokumentach, które staną się przedmiotem rozmowy biskupów, papież Franciszek zwracał uwagę m.in. na problemy rodzin. Mówił także o potrzebie wyjścia Kościoła do osób ubogich i potrzebujących.
Z Franciszkiem zgadzają się także Polacy. Aż 47 proc. badanych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini na zlecenie "Rzeczpospolitej" widzi potrzebę tego, by Kościół w Polsce oprócz szerzenia wiary wykazał się także troską o ubogich, potrzebujących, bezrobotnych oraz chorych.
Kolejne 37 proc. Polaków chce, by księża zmienili styl posługi duszpasterskiej i wyszli do ludzi. Z kolei 32 proc. badanych widzi potrzebę zwrócenia uwagi na problemy polskich rodzin.
Kto zastąpi abp. Michalika?

REKLAMA

Przewodniczący Episkopatu wybierany jest na pięć lat. Może pełnić dwie kadencje - tak było w przypadku arcybiskupa Józefa Michalika. Wśród mocnych kandydatów na jego następcę wymienia się: arcybiskupów Wacława Depo i Stanisława Gądeckiego oraz kardynała Kazimierza Nycza. Mówi się też o innych kandydatach, arcybiskupach: Stanisławie Budziku, Marku Jędraszewskim i Henryku Hoserze.

Samo głosowanie jest tajne. Przewodniczącym Episkopatu Polski może zostać każdy biskup kierujący diecezją. Wybierają biskupi diecezjalni i ich zastępcy (biskupi pomocniczy). W sumie to 95 osób. Jeżeli pierwsze głosowanie nie wyłoni zwycięzcy (50 procent głosów plus jeden) przeprowadzane jest następne. Kiedy i to nie przyniesie rozwiązania, wówczas hierarchowie głosują po raz trzeci. Ale w takiej sytuacji mają do wyboru tylko dwóch biskupów, którzy zdobyli najwięcej głosów w drugiej turze.

PAP, IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej