Dziś święto Liczby Wszech Czasów

2014-03-14, 09:31

Dziś święto Liczby Wszech Czasów
. Foto: Glow Images

Ma około czterech tysięcy lat, a mimo to wciąż fascynuje - nie tylko naukowców, lecz także pisarzy i reżyserów. 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi.

Przybliżona wartość pi  to 3,14, stąd też data święta. To jedna z pierwszych znanych nam liczb niewymiernych. Określa ona stałą wartość, stanowiącą stosunek obwodu koła do jego średnicy. Astronomowie używają jej do pomiaru gęstości promieniowania, pomaga także określać pole elektryczne i magnetyczne.
Już Egipcjanie próbowali w przybliżeniu określić wartość liczby pi, ale jako pierwszy do dwóch miejsc po przecinku oszacował ją Archimedes w III w. p.n.e. Stąd nazywamy ją "stałą Archimedesa". Inna obiegowa nazwa - "Ludolfina" - została wprowadzona na cześć holenderskiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który w XVI w. podał jej wartość do 35 miejsc po przecinku. Współczesne komputery obliczają pi do ok. dziesięciu bilionów miejsc.

Liczba inspiruje również artystów. Pojawia się w filmach ("Kontakt" Roberta Zemeckisa), powieściach ("Wahadło Foucaulta" Umberto Eco) i poezji ("Liczba Pi" Wisławy Szymborskiej).
Dzień Liczby Pi jest obchodzony od 1988 roku, głównie w amerykańskich środowiskach akademickich. Ponieważ w języku angielskim słowa "pi" i "pie" ("ciastko", "placek") mają zbliżoną wymowę, 14 marca fani liczby pi przygotowują różnego rodzaju okrągłe posiłki: pizze, szarlotki i ciasta.

Polacy świętują Dzień Liczby Pi

W Kielcach Instytut Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Studenckie Koło Naukowe Rozmaitości zorganizowały m.in. wykład popularnonaukowy dr hab. Halszki Tutaj-Gasińskiej "Kampania napoleońska a matematyka". Dojdzie też do rozstrzygnięcia konkursu "Portret Liczby Pi".
Z kolei w budynku Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej bity będzie rekord rozwinięcia liczby pi z pamięci. Najlepszy wynik na świecie osiągnął jak dotąd Japończyk Akira Haraguchi, który w 2006 roku wyrecytował 100 tys. cyfr składających się na liczbę pi - zajęło mu to 16,5 godziny.
Uniwersytet Śląski w Katowicach z okazji święta zaprasza na ósmy festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych. W programie znalazły się m.in. zagadki logiczne, pokazy chemiczne i wykłady.

ks

Polecane

Wróć do strony głównej