Rosyjski desant na Krymie. Ukraina: to inwazja [relacja]
Władze Ukrainy oskarżają Moskwę o organizowanie prowokacji. Po raz kolejny wzywają Kreml, by nie wtrącał się w wewnętrzne sprawy ich kraju.
2014-03-15, 22:01
Posłuchaj
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
21.45
Prezydent Rosji Władimir Putin będzie wpływał na sytuację na Ukrainie, podsycając niepokoje na wschodzie i południu, naciskając na Kijów, by przyjął zdecentralizowany model federalny i stosując środki nacisku ekonomicznego - ocenia think tank Eurasia. Takie metody nazywa on "długą grą", przeciwstawiając ją krótkiej, przewidującej interwencję wojskową w jakiejś formie.
REKLAMA
21.40
Tatarzy krymscy kategorycznie sprzeciwiają się próbom zdecydowania o przyszłości Krymu bez swobodnego wyrażenia przez nich swojej woli - oznajmił Medżlis (parlament) Tatarów krymskich. Potwierdza on fakt uznawania Ukrainy jako suwerennego i niepodległego państwa w jego obecnych granicach, a także zdecydowanie potępia agresję ze strony Rosji oraz plany aneksji Krymu.
21.30
Kolejka przed bankiem w Symferopolu
REKLAMA
20.11
Referendum na Krymie jest "niezgodne z zasadami konstytucyjnymi" - stwierdza wstępny raport Rady Europy. Poinformował o tym w przeddzień tego referendum, rzecznik RE.
REKLAMA
20.08
Ambasador USA przy ONZ Samantha Power: jeśli potwierdzą się doniesienia władz w Kijowie o tym, że rosyjska grupa desantowa usiłowała wkroczyć na terytorium południowej Ukrainy, byłaby to "skandaliczna eskalacja" konfliktu.
REKLAMA
20.07
Proboszcz parafii greckokatolickiej w Sewastopolu o. Mykoła Kwycz, uprowadzony w sobotę przez uzbrojonych osobników, jest już na wolności - podała policja.
19.30
Rosji grozi utrata miejsca w gronie najbardziej uprzemysłowionych państw świata - podał niemiecki "Der Spiegel". Zamiast spotkania G8 w czerwcu w Soczi, USA, Niemcy i pozostałe kraje G7 chcą spotkać się w Londynie bez Rosji. Rząd brytyjski zaproponował Londyn jako alternatywne miejsce spotkania - informuje tygodnik powołując się na źródło w niemieckim rządzie.
REKLAMA
19.07
Szturm na budynek administracji publicznej w Doniecku.
(TVN24/x-news)
REKLAMA
19.00
W kilku miastach Czech doszło do protestów przeciw rosyjskiej interwencji na Krymie. Protestujący żądali m.in, aby rząd Czech zastosował sankcje gospodarcze wobec Moskwy. Premier Czech oświadczył, że "rząd Czech nie będzie podejmował żadnych jednostronnych działań". Dodał, że Czechy mają swoje interesy ekonomiczne w Rosji, na Ukrainie i na innych wschodnich rynkach.
18.39
Krem wyraził nadzieję, że partnerom Rosji starczy politycznego rozsądku i realizmu, by nie pogłębiać konfrontacji z Moskwą powodu Ukrainy. Oświadczył też, że Rosja nie jest stroną konfliktu na Ukrainie.
REKLAMA
18.11
Prorosyjscy bojówkarze wtargnęli do budynku administracji w Doniecku . Tysiące osób przed obiektem domagają się uwolnienia gubernatora Doniecka i aresztowanych wcześniej aktywistów.
REKLAMA
18.07
Uzbrojeni osobnicy uprowadzili z kościoła proboszcza parafii greckokatolickiej w Sewastopolu o. Mykołę Kwycza. Duchowny pełni jednocześnie funkcję kapelana wojskowego i pod jego adresem niejednokrotnie kierowano ustne i pisemne groźby, domagając się opuszczenia przez niego Krymu.
17.17
Wojenna retoryka na linii Rosja-Ukraina. Kijów nie wyklucza odpowiedzi na desant Rosjan w Obwodzie Chersońskim. Ukraiński MSZ złożył w tej sprawie notę protestacyjną.
REKLAMA
16.52
MSZ Rosji poinformowało, że "Rosja otrzymuje mnóstwo próśb o obronę cywilnych obywateli na Ukrainie". Dodało, że "prośby te zostaną rozpatrzone".
REKLAMA
16.45
Około 200 osób wzięło udział w pikiecie zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność" regionu gdańskiego przed konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku . "Ukraina bez Putina", "Putin - ręce precz od Krymu", "Solidarność z Ukrainą" - skandowali.
16.43
Amerykański niszczyciel USS Truxtun weźmie udział w dalszych operacjach na Morzu Czarnym z udziałem okrętów sprzymierzonych państw. W ostatnich dniach odbyły się tam wspólne ćwiczenia okrętów USA, Rumunii i Bułgarii.
USS Truxtun z 300-osobową załogą jest uzbrojony w pociski rakietowe Tomahawk i ASROC, ma też na pokładzie dwa śmigłowce Seahawk.
REKLAMA
16.35
Rosja zawetowała popierany przez Zachód projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiający referendum na Krymie.
16.30
REKLAMA
Tymczasem na Majdanie w Kijowie.
16.26
Co najmniej 30 przypadków poważnego naruszenia praw dziennikarzy zanotowano na Krymie od 1 marca - poinformowała powołana przez Centrum Śledztw Dziennikarskich misja polowa na rzecz obrony prasy na Krymie.
REKLAMA
16.35
Prezydent Francji Francois Holllande : Francja, podobnie jak UE, nie uzna pseudokonsultacji na Krymie i jeśli Rosja nie wycofa się z eskalacji na półwyspie, UE zastosuje wobec niej sankcje.
16.18
REKLAMA
16.00
Referendum na Krymie w niedzielę. Według prorosyjskich sondaży, za przyłączeniem do Rosji jest nawet 98 procent mieszkańców półwyspu. Tak wskazuje badanie opinii przeprowadzone przez gazetę "Krymska Prawda". Jak relacjonuje specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski , w Symferopolu jest spokojnie. Tylko przed pomnikiem Szewczenki protestowało około stu przeciwników plebiscytu.
REKLAMA
15.55
Według rosyjskiej telewizji Europa Zachodnia jest zainteresowana referendum na Krymie . Dziennikarze wskazują na obecność zachodnich polityków oraz przedstawicieli OBWE. Ma to wskazywać na legalność działań samozwańczych władz Autonomii. Tymczasem Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zapewnia, że nie zamierza obserwować krymskiego referendum.
14.52
Rosyjscy żołnierze w obwodzie chersońskim na Ukrainie. Według Służby Granicznej, jest tam około 120 wojskowych. Rosyjski desant wylądował na Mierzei Arabackiej, która geograficznie jest częścią półwyspu krymskiego, ale formalnie jest podzielona między Autonomiczną Republikę Krym i obwód chersoński.
REKLAMA
14.50
Cieśnina Kerczeńska , wąski 4-kilometrowy przesmyk na Krymie, to kluczowy punkt rosyjskiej operacji militarnej. Wraz z kryzysem na Ukrainie i możliwością przyłączenia Krymu do Rosji, przyspieszono plany budowy mostu, łączącego półwysep z terytorium Federacji Rosyjskiej.
REKLAMA
(TVN24/x-news)
14.45
Wzmożona aktywność ukraińskiej straży granicznej przed referendum na Krymie. Minionej doby pogranicznicy zatrzymali 589 obywateli Rosji, którzy nielegalnie próbowali przedostać się na terytorium Ukrainy. Według pograniczników, ich prawdopodobnym celem była destabilizacja sytuacji na Ukrainie.
14.30
REKLAMA
Około 20 tysięcy osób demonstruje w Moskwie przeciwko zbrojnej interwencji na Ukrainie. Uczestnicy tak zwanego "marszu pokoju" domagają się zaniechania przez rosyjskie władze jakichkolwiek prób ingerowania w wewnętrzne sprawy Ukrainy. - Przyłączanie Krymu do Rosji, to otwieranie puszki Pandory - twierdzą uczestnicy marszu.
14.20
Rosja rozmieściła na Białorusi samolot wczesnego ostrzegania A-50 . Ministerstwo obrony w Mińsku poinformowało, że ma on "wzmocnić" regionalny system obrony przeciwlotniczej. Samolot - radar A-50 będzie stacjonował na lotnisku w Baranowiczach, czyli około w odległości 200 kilometrów od granic Ukrainy, Polski i Litwy.
REKLAMA
13.45
Kilka tysięcy osób bierze udział w prorosyjskim mityngu w Doniecku na Ukrainie. Według obserwatorów, wśród nich są osoby z Federacji Rosyjskiej.
13.42
- Ukraińscy żołnierze nie porzucą należącego do ich kraju Krymu i pozostaną w swych bazach na półwyspie niezależnie od rozwoju sytuacji - oświadczył minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch. - Wojsko jest dziś w stanie bronić państwa - zapewnił.
13.40
Przygotowania do referendum na Krymie.
REKLAMA
13.33
Ofiarą kryzysu na Krymie będzie Rosja. Tak twierdzą eksperci tygodnika "The Economist", który publikuje w najnowszym numerze specjalną analizę. Według gazety, Władimir Putin wybrał drogę mobilizowania kraju poprzez represje i wojnę, a nie poprzez liberalizację. Do tego dochodzi propaganda i czystka w mediach: w państwowej agencji prasowej czy w niektórych stacjach telewizyjnych. Ogłoszono też blokadę czterech opozycyjnych portali internetowych.
Na krótką metę, sugeruje "The Economist", Putinowi może się to opłacić, bo za ewentualne sankcje będzie mógł winić Zachód. Ale przegranymi mogą być zwykli ludzie, bo system gospodarczy oparty na sprzedaży ropy okazał się słaby. Już teraz zarobki rosną w Rosji cztery razy wolniej niż siedem lat temu przed atakiem na Gruzję - podkreśla "The Economist".
13.20
- MSZ Federacji Rosyjskiej nie powinno wtrącać się w politykę wewnętrzną Ukrainy - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca. W sobotę pełnomocnik rosyjskiego MSZ do spraw praw człowieka Konstantin Dołgow napisał na Twitterze, że za zajścia w Charkowie odpowiadają "struktury banderowskie, które sieją nienawiść na tle etnicznym". - Rosyjskie prowokacje w miastach na południu i wschodzie naszego kraju nie przejdą - oznajmił Deszczyca.
12.55
Rosyjskie bractwa prawosławne domagają się przyłączenia Krymu do Rosji. Podczas wiecu zorganizowanego w centrum Moskwy domagano się również aneksji wschodnich regionów Ukrainy.
REKLAMA
12.25
Parlament Ukrainy rozwiązał parlament Autonomicznej Republiki Krymu. Decyzja ta ma zapewnić przestrzeganie konstytucji i uspokojenie sytuacji politycznej na terytorium tej autonomicznej republiki wchodzącej w skład Ukrainy.
Decyzję o pozbawieniu uprawnień parlamentu Autonomii poparło w głosowaniu 278 spośród 296 posłów zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej izbie.
12.00
W Kijowie może dojść do podobnych prowokacji, co w Charkowie i w Doniecku. Podczas zamieszek w obu tych miastach zginęły co najmniej 3 osoby. Wiceminister spraw wewnętrznych Serhij Jarowyj powiedział, że należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do rozlewu krwi.
REKLAMA
11.45
Premier Donald Tusk: nie mamy żadnych sygnałów, by Gazprom miał ograniczyć dostawy gazu do Polski. Szef rządu złożył wizytę na terenie węzła rozdzielczego gazu w Gustorzynie koło Brześcia Kujawskiego. Tusk rozmawiał z przedstawicielami zarządów firm: Gaz-System, Polskie LNG, PGNiG. Premier mówił później dziennikarzom, że jeśli chodzi o zabezpieczenie w gaz "Polska jest bezpieczna".
11.38
40 osób zostało zatrzymanych po nocnych starciach i strzelaninie między siłami prorosyjskimi a ukraińskimi środowiskami nacjonalistycznymi w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w Kijowie wiceminister spraw wewnętrznych Serhij Jarowyj.
- Wiadomości rosyjskich agencji informacyjnych, które relacjonują te wydarzenia, pojawiają się zanim jeszcze do nich dojdzie. Finansowaniem zaplanowanych burd na wschodzie i południu kraju zajmują się oskarżeni o zbrodnie przedstawiciele byłych władz Ukrainy, które weszły w sojusz z rosyjskimi ekstremistami - napisał Szef MSW Arsen Awakow na swoim profilu na Facebooku.
11.30
Rosyjska waluta jest jedną z najbardziej osłabiających się na świecie. Tylko w tym miesiącu rosyjski bank centralny wydał na obronę rubla 11 mld dol. Od początku roku z tamtego rynku odpłynęło 45 mld. dol. - wyliczyli analitycy.
REKLAMA
10.58
W okolicach Placu Puszkina w Moskwie zebrały się tysiące przeciwników polityki Władimira Putina wobec Ukrainy. Po przeciwnej stronie ulicy kilkudziesięciu nacjonalistów pod sztandarami Matki Boskiej i z krzyżami w rękach, wzywa do korekty granic współczesnej Europy. Zapowiadają "rychłe przyłączenie nowych ziem do Federacji Rosyjskiej".
10.20
Na ulicach Moskwy zbierają się zwolennicy i przeciwnicy prezydenta Rosji. W centrum rosyjskiej stolicy zaplanowano trzy różne wiece. Według policyjnych szacunków łącznie może wziąć w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
10.10
Sąd w Doniecku: jest zgoda na prorosyjskie demonstracje. Zakazania tego typu manifestacji chciały lokalne władze w obawie przed kolejnymi zamieszkami. Sędziowie ocenili jednak, że nie ma dowodów, iż niosą one jakiekolwiek niebezpieczeństwo - podaje doniecki portal Ostro.org. W czwartek w Doniecku doszło do krwawych starć między uczestnikami prorosyjskiego wiecu a zwolennikami jedności Ukrainy, w wyniku których zmarła jedna osoba , a kilkadziesiąt zostało rannych.
Zdaniem mediów kolejne zamieszki zaplanowano na sobotę i niedzielę, by odciągnąć uwagę od referendum na Krymie, którego celem jest przyłączenie tego należącego do Ukrainy półwyspu do Federacji Rosyjskiej.
REKLAMA
10.01
- Wojna nie będzie lokalna, nie będzie nawet europejska. To może zanosić się na III wojnę światową. Gdy przystąpimy do zmiany granic po II wojnie światowej to znaczy, że dajemy impuls do nowej, strasznej wojny - stwierdził ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj.
REKLAMA
(źródło: TVN24/x-news)
09.07
- Ani Rosji, ani Europy nie stać na konfrontację w pełnym wymiarze. Konsekwencje będą dotkliwe dla wszystkich. Po pierwsze w Europie może się zatrzymać ożywienie gospodarcze, a gospodarka rosyjska dostanie cios, który może się okazać dramatyczny dla jej przewidywalności w następnych miesiącach czy latach - przewiduje wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
08.32
- Płynie we mnie rosyjska i ukraińska krew. Tymczasem oba nasze narody zmuszono, by wzięły się za łby. Przez wiele lat mieszkaliśmy na Krymie spokojnie. Od niedawna zaczęli nas straszyć banderowcami, że przyjdą i zajmą nasze ziemie. Zamiast nich przyszli rosyjscy żołnierze - przekonuje młody chłopak, Maksym, który pochodzi z Jałty.
REKLAMA
(źródło: Ukraine Crisis Media Center/x-news)
08.17
Waszyngton liczy się z możliwością starć wojskowych wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej. Departament stanu USA apeluje do swoich rodaków, by zdawali sobie sprawę z zagrożeń. Tym bardziej, że jak przewiduje - można się spodziewać antyamerykańskich działań ze strony Rosji.
- Wszyscy obywatele Stanów Zjednoczonych przebywający w regionie przygranicznym lub planujący podróż tam, powinni być świadomi możliwości eskalacji napięcia, starć zbrojnych i innego rodzaju przemocy - oświadczył amerykański departament stanu.
08.09
W niedzielę referendum na Krymie. Około 1,5 mln uprawnionych do głosowania będzie mogło oddać swój głos od godz. 7. rano do 21. czasu polskiego. Wyniki mają być znane w poniedziałek. Parlament Krymu już przyjął deklarację niepodległości, która zostanie ogłoszona, jeśli mieszkańcy opowiedzą się za włączeniem Autonomii do Rosji.
REKLAMA
W referendum mieszkańcy będą odpowiadać na dwa pytania: "Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?" oraz "Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?".
Prorosyjskie władze krymskie twierdzą, że za wejściem Krymu w skład Rosji opowiada się ponad 80 proc. mieszkańców.
REKLAMA
07.35
Tylko 5 procent Ukraińców uważa, że Krym powinien zostać oddany Rosji. Przytłaczająca większość badanych przez grupę Rating opowiada się o tym, aby pozostał on w składzie Ukrainy.
77 procent Ukraińców chciałoby, aby Krym nadal był republiką autonomiczną w składzie Ukrainy, 11 procent stał się zwykłym obwodem. Liczba zwolenników oddania półwyspu Rosji nie zmienia się od 2011 roku i wynosi 5 procent. Najwięcej takich osób jest na południu kraju.
07.15
Biały Dom potwierdza: wiceprezydent USA Joe Biden przyjeżdża w przyszłym tygodniu do Polski i Litwy. Podczas rozmów wiceprezydent będzie konsultował kolejne kroki wspierające suwerenność i integralność Ukrainy - informuje oficjalny komunikat. Wizyta potrwa od 17 do 19 marca.
07.00
Ponad 40 przedstawicieli białoruskiej inteligencji podpisało się pod listem otwartym - apelem poparcia dla ukraińskiego narodu, parlamentu i rządu. Niezależni białoruscy intelektualiści chcą niepodzielnej, niezależnej i europejskiej Ukrainy.
REKLAMA
06.45
Zimna wojna jest nieunikniona. Tak wynika z najnowszego sondażu stacji telewizyjnej CNN. 69 procent Amerykanów widzi w prezydencie Putinie zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Większość uważa, że wydarzenia na Ukrainie to dowód na łamanie przez Moskwę międzynarodowego prawa i demokratycznych zasad. Ponad połowa Amerykanów jest zdania, że eskalacji napięcia między Moskwą a Waszyngtonem może doprowadzić również do kolejnej, zimnej wojny. 30 procent zaś obawia się konfliktu nuklearnego.
06.30
Dwie osoby zginęły i co najmniej pięć zostało rannych w starciach, do jakich doszło w nocy w Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowały ukraińskie media.
REKLAMA
Rosja i USA konfrontują stanowiska w sprawie Ukrainy [analiza]
IAR/PAP/polskieradio.pl/asop, to
REKLAMA