Szczyt UE o kryzysie na Ukrainie. Jak ukarzą Rosję?
W Brukseli rozpoczyna się po południu dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, którego obrady zdominują wydarzenia na Ukrainie. Kilka godzin wcześniej w Moskwie zbierze się Duma Państwowa, by zatwierdzić przyłączenie Krymu do Rosji.
2014-03-20, 06:52
Posłuchaj
O Ukrainie europejscy przywódcy mają rozmawiać podczas kolacji. - To będzie jedna z dłuższych kolacji - przyznał jeden z dyplomatów. Unia Europejska zdaje sobie sprawę, że musi zareagować, ale ścierają się różne interesy narodowe poszczególnych krajów. - Sytuacja na Ukrainie jest testem naszej jedności - powiedział niedawno szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>
Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
Sankcje będą bolesne
Tę jedność do tej pory udało się zachować, a to ważne, mówią dyplomaci, bo Rosja tylko czeka na widoczne podziały. Największy dylemat dla Unii to kiedy nałożyć sankcje gospodarcze. Niektóre kraje proponują, by już teraz zlecić oszacowanie kosztów dla państw członkowskich i zrównoważyć odpowiedź Unii. - Każdy kraj uznaje, że sankcje będą bolesne. Chodzi o to, by straty zostały podzielone i każdy kraj odczuł porównywalny ból w tym samym czasie - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem Peter Spiegel z Financial Times.
W obawie przed rosyjską agresją mieszkańcy Ukrainy zbroją się na własną rękę (DK TV2/x-news)
REKLAMA
W związku z różnymi stanowiskami, najbardziej prawdopodobne wydaje się, że unijni przywódcy zdecydują najpierw tylko o wydłużeniu listy osób objętych sankcjami, czyli tych, które będą miały zakaz wjazdu do Unii i których pieniądze w europejskich bankach zostaną zablokowane. Obecnie na czarnej liście znajduje się 21 nazwisk. Nie wiadomo jednak czy już w czwartek poznamy kolejne.
Umowa stowarzyszeniowa
Dyskusja o sankcjach skończy się zapewne nad ranem w piątek. Później, wraz z rozpoczęciem drugiego dnia szczytu, unijni przywódcy podpiszą część polityczną umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Będą to cztery rozdziały z siedmiu. Najważniejsza część porozumienia, czyli handlowa, zostanie podpisana po majowych wyborach prezydenckich na Ukrainie.
Podczas szturmu na kwaterę marynarki wojennej w Sewastopolu, niezidentyfikowani uzbrojeni ludzie mieli wyprowadzić dowódcę floty ukraińskiej admirała Serhija Hajduka w kajdankach i wywieźć w nieznanym kierunku (CNN Newsource/x-news)
Zatwierdzenie przyłączenia Krymu
W czwartek, o godz. 13 czasu polskiego, zbierze się w Moskwie Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, by zatwierdzić przyłączenie Krymu do Rosji. Odpowiednie komisje parlamentarne we wtorek i środę zaleciły ratyfikowanie podpisanego na Kremlu traktatu o wejściu Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do Federacji Rosyjskiej oraz uchwalenie ustawy konstytucyjnej o ich przyjęciu do FR od razu w pierwszym czytaniu.
Ban Ki Moon w Moskwie
W Moskwie jest sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon, który w czwartek będzie rozmawiał o sytuacji na Ukrainie, rosyjskich działaniach na półwyspie i możliwościach rozwiązania kryzysu z prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.
pp/PAP/IAR
REKLAMA