Dofinansowanie na XVI-wieczne freski? Minister mówi "nie"

Prawosławny klasztor w Supraślu, jeden z najważniejszych ośrodków życia monastycznego w Polsce, chce odtworzyć zabytkowe freski, zdobiące niegdyś tamtejszą cerkiew. Zgody na dofinansowanie nie wyraziło jak na razie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2014-03-23, 13:03

Dofinansowanie na XVI-wieczne freski? Minister mówi "nie"
Prawosławny monaster w Supraślu. Foto: Wiki/CC

Wzniesiona w latach 1503-1510 świątynia, utrzymana w stylu gotycko-bizantyjskim, została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Od 1984 r. trwa jej odbudowa. Budynek został już zrekonstruowany, ale wciąż trwają prace wykończeniowe wewnątrz.
- Przystępując do rekonstrukcji świątyni, był zamiar, żeby odtworzyć wszystko tak, jak w oryginale. Nawet niektóre kształtki cegieł były wykonywane na zamówienie - powiedział abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Oryginalne techniki

Duchownemu zależy, by również freski były zrekonstruowane z wykorzystaniem oryginalnej techniki wykonania. Projekt odtworzenia zakłada, że w pierwszym etapie zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i ekspertyzy oraz sporządzona stosowna dokumentacja. Byłyby to m.in. badania tynku z oryginalnych fresków - znajduje się on w Muzeum Ikon na terenie klasztornym.
- Technika wykonywania fresków na mokrym tynku właściwie jest zapomniana, chociaż teraz w niektórych krajach są fachowcy, którzy są w stanie wykonywać freski również w taki sposób - powiedział abp Jakub.

Wniosek "błędny formalnie"?

Ponieważ projekt zapowiada się na bardzo kosztowny, supraski klasztor zwrócił się w ubiegłym roku z wnioskiem o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwukrotnie otrzymał jednak odpowiedź odmowną. Wnioski odrzucono z powodu "błędów formalnych". Według ministerstwa, badań i ekspertyz nie można finansować, jeśli nie są częścią prac konserwatorskich i restauratorskich.
Klasztor broni się jednak, twierdząc, że ekspertyzy wchodzą w skład konserwacji, tyle że według harmonogramu restauracja ma być poprzedzona badaniami.
- Jeżeli nie otrzymamy takiej pomocy, będziemy tak wykonywać freski, żeby przynajmniej ich zewnętrzny wygląd był bliski oryginałowi - powiedział abp Jakub.

Ministerstwo wspiera klasztor, ale w czym innym

Do czasów obecnych przetrwało jedynie 30 fragmentów oryginalnych supraskich fresków. Pozostałe są odtwarzane. Koszt tych prac wynosi 100 tys. zł.
Krystyna Stawecka, kierowniczka Muzeum Ikon, poinformowała, że ośrodek stara się pozyskać pieniądze na ten cel z budżetu województwa podlaskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na tę konserwację połowę potrzebnej sumy. Projekt "Wirtualna historia zabytku muzealnego" obejmuje, poza restauracją, także stworzenie animowanej prezentacji o supraskich freskach.

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej