Próbny sprawdzian dla piątoklasistów. Badanie DUMa

2014-03-27, 14:15

Próbny sprawdzian dla piątoklasistów. Badanie DUMa
. Foto: sxc.hu/public domain

20 maja uczniowie klas piątych szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w badaniu "Diagnoza umiejętności matematycznych uczniów szkół podstawowych".

Od 2009 roku w polskim systemie oświaty wdrażana jest nowa podstawa programowa. W bieżącym roku szkolnym jest ona po raz pierwszy realizowana w klasach piątych, a za rok dotrze do klasy szóstej szkoły podstawowej. To oznacza, że sprawdzian po szóstej klasie w 2015 roku po raz pierwszy będzie sprawdzał kompetencje dzieci, które od początku swojej edukacji uczyły się według nowej podstawy programowej. Sprawdzian ten będzie miał nową formułę - będzie w nim wydzielona część matematyczna.
20 maja uczniowie klas piątych będą mieli możliwość wzięcia udziału w przygotowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) badaniu "Diagnoza umiejętności matematycznych uczniów szkół podstawowych" DUMa. Będzie ono zawierało zadania z matematyki dostosowane do nowej podstawy programowej, a ich forma będzie zgodna z nowym sprawdzianem.
Szkoły, które zgłoszą się do badania, otrzymają po jego zakończeniu informacje o wynikach uczniów uczęszczających do placówki na tle całej populacji uczniów biorących udział w badaniu. Informacje te pozwolą nauczycielom ocenić mocne i słabe strony ich podopiecznych oraz lepiej zaplanować pracę w szóstej klasie.

Aby wziąć w badaniu dyrektor szkoły musi zgłosić swoich piątoklasistów na stronie www.duma.edu.pl. Ma na to czas do 30 kwietnia.
Niezależnie od działań prowadzonych przez IBE próbny egzamin przed przyszłorocznym sprawdzianem dla szóstoklasistów zaplanowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Przeprowadzony zostanie w grudniu.
Nowa formuła sprawdzianu szóstoklasistów
Sprawdzian w nowej formule będzie się składał z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Ta część sprawdzianu ma potrwać 80 minut. Uczeń będzie rozwiązywać zadania zamknięte (w takich zadaniach wybiera jedną poprawną odpowiedź spośród kilku podanych) oraz otwarte (sam udziela odpowiedzi).
Po części pierwszej i przerwie szóstoklasista przystąpi do drugiej części egzaminu - testu z języka obcego. Zgodnie z nową podstawą programową wszyscy uczniowie już od pierwszej klasy obowiązkowo uczą się języka obcego. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. Ta część egzaminu potrwa 45 minut. Wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów będą zamknięte.
Wyniki sprawdzianu wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i osobno z drugiej. Ma to umożliwić porównywanie wyników uzyskanych przez uczniów z danych przedmiotów na wszystkich etapach edukacji.
Obecnie sprawdzian dla szóstoklasistów trwa 60 minut. Ma charakter ponadprzedmiotowy, sprawdza opanowanie przez ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Wyniki ucznia ze sprawdzianu wyrażone są w punktach, osobno dla każdej z umiejętności.
W tym roku sprawdzian dla szóstoklasistów przeprowadzony zostanie 1 kwietnia. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie będzie mógł przystąpić do sprawdzianu w tym terminie, będzie mógł to zrobić 3 czerwca.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
duma.edu.pl, IAR, PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej