Nie ma zgody parlamentu Ukrainy na pakiet antykryzysowy

Pakiet został uzgodniony z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Wśród 450 deputowanych Rady najwyższej poparło go zaledwie 189 osób.

2014-03-27, 18:40

Nie ma zgody parlamentu Ukrainy na pakiet antykryzysowy

Posłuchaj

Ukraiński parlament wprowadził antykryzysowe zmiany do budżetu. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pożyczka MFW ma pomóc Ukrainie w uporaniu się z zadłużeniem, ale wymaga od Kijowa wdrożenia reform, których sukces - jak mówią eksperci - zależy od tego, jak na bolesne zmiany zareaguje społeczeństwo.
Kluczowe reformy, jak wynika z komunikatu MFW, będą dotyczyły: polityki pieniężnej i kursowej, sektorów finansowego i energetycznego, polityki fiskalnej, a także poprawy klimatu inwestycyjnego i transparentności administracji. Jednym z najcięższych wyzwań, jakie postawiono przed władzami w Kijowie, jest ograniczenie wydatków budżetowych.
Minister gospodarki Ukrainy Pawło Szeremeta wyraził nadzieję, że kilka miliardów dolarów Kijów otrzyma od MFW już w maju, co ustabilizuje sytuację ekonomiczną i uspokoi inwestorów.

MFW proponuje Ukrainie kilkanaście miliardów dolarów>>>

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk przedstawił w czwartek parlamentowi propozycję nowego budżetu, przewidującego poważne ograniczenie deficytu. Jak wyjaśnił, budżet zakłada, że cena rosyjskiego gazu może od 1 kwietnia sięgnąć 480 dolarów za 1000 metrów sześciennych. W pierwszym kwartale Ukraina płaciła za gaz z Rosji 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych.

"Ukraina na skraju bankructwa, konieczne radykalne reformy" >>>

REKLAMA

Jaceniuk przyznał, że Ukraina jest "na krawędzi bankructwa gospodarczego i finansowego". Zaznaczył, że bez przyjęcia przez parlament proponowanych przez rząd ustaw PKB spadnie nawet o 10 procent i krajowi grozi niewypłacalność. Premier ogłosił, że około 30 proc. ludności będzie otrzymywać dotacje do opłat za energię.

Wieczorem - po odrzuceniu przez radę Najwyższą pakietu - rozpoczęły się dodatkowe negocjacje.

Rozmowy toczą się między wszystkimi ugrupowaniami parlamentarnymi.

Umowa z MFW otworzy Ukrainie możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD. Jednak - jak powiedział PAP analityk Xeliona Piotr Kuczyński - Ukraińcy z pewnością odczują pogorszenie sytuacji ekonomicznej i na pewno wzrośnie bezrobocie. Trudno przewidzieć, jak wpłynie to na sytuację polityczną w kraju.

REKLAMA

Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>

PAP/asop

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej