Putin dzwonił do Merkel. Naddniestrze tematem rozmowy

Konieczne jest poszukiwanie sprawiedliwego i całościowego uregulowania problemu naddniestrzańskiego - to jeden z postulatów prezydenta Rosji, jaki padł w trakcie rozmowy z kanclerz Niemiec.

2014-03-31, 19:25

Putin dzwonił do Merkel. Naddniestrze tematem rozmowy

Posłuchaj

Rzecznik Merkel: Putin mówił Merkel o wycofaniu wojsk. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Naddniestrze to region Mołdawii. Ta położona między Rumunią a Ukrainą była radziecka republika obawia się powtórzenia ukraińskiego scenariusza na swym terytorium.

W 1992 roku przy wsparciu Moskwy Naddniestrze praktycznie oderwało się od Mołdawii i jest kontrolowane przez Rosję. Jego niepodległości, poza Rosją, nie uznaje żadne państwo.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Przewodniczący parlamentu Naddniestrza Michaił Burła wystosował już do szefa rosyjskiej Dumy Państwowej prośbę o stworzenie w nowym ustawodawstwie możliwości przyłączenia tego regionu do Federacji Rosyjskiej. Podstawą przyjęcia miałoby być referendum lub prośba władz separatystycznego regionu.

REKLAMA

- Naddniestrze staje się obiektem szczególnej uwagi ze strony Waszyngtonu i Moskwy. To właśnie tam może dojść do wydarzeń, które po raz kolejny wstrząsną światem - ostrzega "Niezawisimaja Gazieta".

Sytuacja Naddniestrza była tematem poniedziałkowej rozmowy Władimira Putina z Angelą Merkel. Wcześniej prezydent Rosji rozmawiał o tym regionie z prezydentem USA Barackiem Obamą, a szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow z sekretarzem stanu USA.

Służba prasowa Kremla podała, że podczas wymiany poglądów na sytuację w Naddniestrzu rosyjski prezydent powiedział, iż "konieczne są skuteczne działania na rzecz zaprzestania faktycznej blokady tego regionu oraz poszukiwanie sprawiedliwego i całościowego uregulowania problemu naddniestrzańskiego".

Podobny postulat Putin zgłaszał w rozmowie z Obamą, a szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow - w czasie spotkania z sekretarzem stanu USA.

REKLAMA

Ławrow: wkrótce konsultacje w sprawie Naddniestrza>>>

Według służb prasowych Kremla, rosyjski prezydent rozmawiał z Merkel także o sytuacji na Ukrainie. Politycy "porozumieli się co do kontynuowania ścisłych dwustronnych kontaktów w poruszonych sprawach na różnych szczeblach" - głosi komunikat.

Władze Rosji chcą, by na Ukrainie doszło do zmiany konstytucji. Proponują federalizację. Prezydent Rosji "podkreślił wagę przeprowadzenia na Ukrainie reformy konstytucyjnej, której celem będzie obrona żywotnych interesów mieszkańców wszystkich regionów ukraińskich".
Według rzecznika niemieckiej kanclerz, Steffena Seiberta, Putin powiedział też, że wydał rozkaz wycofania ze wschodniej granicy z Ukrainą części skoncentrowanych tam wojsk rosyjskich.
Poniedziałkowa rozmowa odbyła się z inicjatywy strony rosyjskiej. Przywódcy Rosji i Niemiec w tym miesiącu rozmawiali już kilkakrotnie - inicjatorem wszystkich tych kontaktów była strona niemiecka.

Miedwiediew na Krymie. Kijów oburzony [relacja]

REKLAMA

IAR/PAP/asop

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej