Czas decyzji emerytalnych! "Okienko transferowe" otwarte
Od wtorku (1 kwietnia) do końca lipca będziemy mogli zdecydować, gdzie mają być gromadzone nasze obowiązkowe składki na przyszłą emeryturę.
2014-04-01, 11:29
Posłuchaj
OFE i ZUS albo tylko ZUS. Jeśli ktoś chce oszczędzać w dwóch miejscach, musi złożyć odpowiednie oświadczenie. Formularze oraz informacje dotyczące powszechnego systemu emerytalnego i poszczególnych otwartych funduszy emerytalnych można znaleźć w placówkach ZUS oraz na stronach www.pue.zus.pl i www.zus.pl/reformaOFE, jak również na stronach Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Komisji Nadzoru Finansowego.
Oświadczenie można złożyć w każdej terenowej jednostce ZUS, można również wysłać je pocztą. Osoby posiadające już konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą wysłać oświadczenie przez internet.
Wybór będzie można jeszcze zmienić. Jeśli do końca lipca ktoś podejmie decyzję, którą później uzna za niewłaściwą, będzie mógł ją zmienić za dwa lata. Później - co 4 lata. Miesiące zawsze będą te same - od kwietnia do końca lipca.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
"Okienko transferowe" to też okazja, by zmienić fundusz, w którym odkładane są składki. Wystarczy, że poinformujemy o tym w oświadczeniu o przekazywaniu składki do OFE, wpisując nazwę wybranego funduszu. Aby sprawdzić, który z funduszy obecnie inwestuje nasze środki, wystarczy udać się do jednego z oddziałów ZUS, bądź zarejestrować na stronie www.pue.zus.pl.
Możliwość wyboru pojawiła się w związku ze zmianą przepisów dotyczących systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego. Oprócz zlikwidowania obowiązku przynależności do OFE, nowe przepisy przewidziały przekazanie 51,5% oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS-u.
REKLAMA
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Ireneusz Jabłoński z Centrum imienia Adama Smitha uważa, że większość Polaków nie wybierze oszczędzania w OFE. Ekspert w rozmowie z IAR zwrócił uwagę, że aby tam trafić ubezpieczeni muszą wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć specjalne oświadczenie. Zaznaczył, że brak wyboru jest również wyborem. Brak złożenia oświadczenia o przejściu do OFE jest bowiem równoznaczne z przejściem do ZUS-u . Łatwo jest więc prognozować, że większość zostanie przeniesiona do ZUS-u, a w OFE zostanie mniejsza i tym razem świadoma i dobrowolna część społeczeństwa.
Zdaniem Jabłońskiego, to dobrze, że Polacy będą mogli świadomie wybrać, czy chcą, oszczędzać wyłącznie u państwowego ubezpieczyciela czy też po części w systemie kapitałowym.
REKLAMA
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Według eksperta, pozostanie w ZUS-ie jest wiązaniem swojej przyszłości wyłącznie z państwem polskim. Decyzja zaś o wyborze OFE - zdaniem Jabłońskiego - jest bardziej ryzykowna. Rozmówca IAR dodaje, że w zamian za większe ryzyko lub nawet bankructwo funduszu są większe oczekiwania co do kwot.
IAR/aj
REKLAMA