Warszawa: co piąty sześciolatek nie pójdzie we wrześniu do szkoły
Ich rodzice załatwili specjalne zaświadczenia, które na rok odraczają obowiązek szkolny - dowiedziało w warszawskim ratuszu się Polskie Radio RDC.
2014-04-01, 17:13
Posłuchaj
Rodzice obawiali się posłać swoje pociechy do szkoły, dlatego już od stycznia zapisywali je do poradni psychologiczno-pedagogicznych, które badają dojrzałość szkolną sześciolatków
Teraz okazało się, że spośród ponad 9 tysięcy 300 sześciolatków urodzonych w pierwszym półroczu 2008 roku, 2 tysiące 300 ma zaświadczenie, na mocy którego musi zostać w zerówce.
Rzecznik stołecznego Ratusza Bartosz Milczarczyk przekonuje, że miejsca w zerówkach będą dla wszystkich sześciolatków z zaświadczeniami.
Referendum w sprawie sześciolatków - czytaj więcej >>>
- Na bieżąco obserwując te dane, dostosujemy liczbę miejsc dla sześciolatków w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych - powiedział.
Gość RDC Maria Zapolska-Downar z Warszawskiego Instytutu Psychoterapii i Rozwoju przekonuje jednak, że zdarza się, żę dzieci są gotowe na szkołę, a problemem są właśnie obawy rodziców.
Wyjaśnia, że są to w większości niepokoje rodziców, które nie są poparte merytorycznymi argumentami.
W zeszłym roku tylko 330 7-latków zamiast iść do pierwszej klasy na podstawie zaświadczeń o odroczeniu obowiązku szkolnego zostało w zerówkach.
Ustawa o sześciolatkach
Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony ustawą w 2009 roku. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 roku, natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice.
Sejm, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 roku. W sierpniu tego roku Sejm zdecydował, że w 2014 roku obowiązkiem szkolnym objęte zostaną tylko sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 roku.
IAR, RDC, bk
REKLAMA
REKLAMA