17.04.2014. Kerry: będą sankcje wobec Rosji, jeśli nie wypełni zapisów porozumienia [relacja]

Na wschodzie Ukrainy trwa akcja przeciwko separatystom. W Genewie zakończyły się rozmowy Moskwy, Kijowa, Waszyngtonu i Brukseli.

2014-04-17, 23:32

17.04.2014. Kerry: będą sankcje wobec Rosji, jeśli nie wypełni zapisów porozumienia [relacja]
Uzbrojony mężczyzna w Mariupolu. Foto: PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA

Posłuchaj

Czterostronne rozmowy w Genewie o Ukrainie - relacja Tomasza Majki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

23:31

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w czwartek z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej, pełniącym obowiązki prezydenta Ołeksandrem Turczynowem i premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta RP.
- Tematem obu rozmów były rezultaty dzisiejszego genewskiego spotkania ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, sekretarza stanu USA i wysokiej przedstawiciel UE ds. zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski.
Jak dodał, prezydent Bronisław Komorowski zaproponował "rozszerzenie polskiej oferty eksperckiego wsparcia dla reformy samorządowej na Ukrainie".

23:00

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wyraził nadzieję, że Rosja wycofa swoje siły z jego kraju i w końcu "pozostawi Ukrainę w spokoju". Szef rządu zaapelował do Moskwy o wypełnienie porozumień zawartych w czwartek podczas rozmów Ukrainy, USA, UE i Rosji w Genewie.
- Zaprowadzimy sobie porządek na Ukrainie sami- podkreślił Jaceniuk po zwołanym tego dnia późnym wieczorem posiedzeniu Rady Ministrów. Oznajmił, że oczekuje, iż "ekstremiści i terroryści, którzy bezprawnie okupują dziś obiekty administracyjne", złożą teraz broń.
- Rosja zmuszona była do potępienia terroryzmu i podpisania się pod tym, że wszystkie formacje bandyckie zostaną rozbrojone i wyprowadzone z pomieszczeń, które zajmują. Wychodźcie! Wasz czas się skończył! - apelował do sił prorosyjskich.
Jaceniuk zapewnił, że Ukraina wykona swoje zobowiązania i wszystkich, którzy złożą broń, obejmie amnestia. Wyraził nadzieję, że Rosja odwoła z Ukrainy swoje "grupy wywiadowczo-dywersyjne, przestanie sponsorować tak zwanych demonstrantów z bronią w ręku i że przestanie popierać terrorystów i separatystów".

REKLAMA

21:27

W Doniecku zebrali się zwolennicy jedności Ukrainy. Kilka tysięcy osób spotkało się na wiecu pod hasłem "Modlitwa za Ukrainę".

W okręgu donieckim i samym Doniecku niemal od dwóch tygodni aktywni są prorosyjscy separatyści.ą rosyjskich dywersantów zajęli budynki rządowe.

Proukraińscy mieszkańcy Doniecka nie zgadzają się na działania seperatystów. W parku Pobiedy, czyli w parku zwycięstwa, zebrało się około 5 tysięcy przeciwników separatyzmu.

REKLAMA

Mieli ze sobą ukraińskie flagi, modlili się o jedność Ukrainy. Skandowali "Donbas to Ukraina" i "Precz z Putinem". Jak mówiła Polskiemu Radiu jedna z protestujących, zebrali się tu "w imię prawdy i przeciwko bandytom Janukowyczowi i Putinowi".

Inny z uczestników wiecu - Andriej - podkreślał, że przyszedł tu w imię wolności, miłości do ojczyzny i jedności kraju. Natasza z Doniecka podkreślała, że czuje się Ukrainką, ale mówi po rosyjsku. Jak powiedziała, nikt na Ukrainie nie dyskryminuje ludności rosyjskojęzycznej.

Wiec odbywał się w asyście milicjantów z tarczami. Podobne demonstracje na rzecz jedności Ukrainy w innych miastach na wschodzie kraju często były atakowane przez separatystów.

21:26

REKLAMA

Białoruska państwowa agencja prasowa "Biełta” wycofała z ogólnodostępnego serwisu internetowego depeszę informującą o rozmowie telefonicznej premiera Donalda Tuska i Aleksandra Łukaszenki. Podobna depesza zniknęła również z serwisu białoruskiej agencji Interfax-Zapad, która jest częścią Interfaxu rosyjskiego.
Najpierw obie agencje pod wieczór krótko poinformowały, że rozmowa odbyła się z inicjatywy strony polskiej i dotyczyła sytuacji na Ukrainie. Potem depesze na ten temat zostały najwyraźniej wycofane z serwisu. Dlaczego tak się stało, na razie nie wiadomo.

Opozycyjny tygodnik ”Nasza Niwa” sądzi, że być może władze w Mińsku uznały za niecelowe przekazanie do białoruskich mediów informacji o rozmowie Aleksandra Łukaszenki z premierem Tuskiem. Autor publikacji zwraca przy okazji uwagę, że to była pierwsza rozmowa szefa rządu państwa europejskiego z prezydentem Białorusi po rozpędzeniu opozycyjnej demonstracji po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2010 roku.

21:21

Prorosyjscy separatyści okupujący państwowy budynek w Doniecku powiedzieli w czwartek, że nie opuszczą go, dopóki zwolennicy nowego rządu w Kijowie nie przestaną obozować wokół Majdanu.

Na pytanie, jak jego ludzie zareagują na międzynarodowe porozumienie z Genewy, w którym ukraiński i rosyjski rząd uzgodniły, że nielegalna okupacja budynków i placów musi się zakończyć, Aleksandr Zacharczenko, przywódca protestu w gmachu administracji samorządowej w Doniecku, powiedział agencji Reutera: "Jeśli oznacza to wszystkie place i budynki publiczne, w takim razie sądzę, że powinno się zacząć od Majdanu w Kijowie. Zobaczymy, co tam zrobią, zanim my podejmiemy tutaj decyzję".
Ukraińscy nacjonaliści i członkowie innych ugrupowań, które doprowadziły do obalenia w lutym wspieranego przez Moskwę prezydenta Wiktora Janukowycza, zachowali barykady wokół Majdanu w Kijowie. Wielu mówi, że nie odejdzie stamtąd, dopóki nie zobaczą satysfakcjonujących ich rezultatów wyborów prezydenckich zapowiedzianych na 25 maja.

21:15

Oligarcha z Dniepropietrowska na wschodzie Ukrainy Igor Kołomojski oraz władze tamtejszego obwodu walczą z prorosyjskimi separatystami, proponując nagrody za pomoc w ich ujęciu. Za wydanie i pojmanie dywersanta, walczącego z ukraińskimi żołnierzami oferują nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów. Za każdy dostarczony automat - 1000 dol., karabin maszynowy - 1500 dol. Za odbicie zajętego gmachu państwowego można otrzymać 200 tys. dolarów.
- W akcjach przeciw Ukrainie biorą udział nasi rosyjskojęzyczni bracia z Donbasu, którzy stracili orientację i uwierzyli w słodkie obietnice niegodziwców - mówił zastępca szefa dniepropietrowskiej administracji obwodowej Borys Fiłatow. W obwodzie są formowane oddziały batalionów Dnipro do walki z separatystami.

(Espreso TV/x-news)

REKLAMA


21:08

Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki o czwartkowych rozmowach w Genewie szefów dyplomacji USA, UE, Rosji i Ukrainy, którzy uzgodnili m.in. podjęcie kroków w celu deeskalacji napięcia na Ukrainie:
"Stwierdzenie, że wszystkie grupy zbrojne muszą zostać rozbrojone i wszystkie nielegalnie zajęte budynki zwrócone prawowitym właścicielom jest ważnym sygnałem, ale tak naprawdę nie wiadomo, co on oznacza. Jakie grupy mają być rozbrojone? Może chodzi o Prawy Sektor? Czy raczej mają być rozbrojone grupy obecne na Doniecczyźnie?
To dla mnie pozytywne zaskoczenie, że mówi się o oddaniu budynków. Budynki musiałyby zostać oddane rządowi Ukrainy, a on przecież nie jest uznawany przez rosyjskie władze. To by oznaczało ciche uznanie rządu ukraińskiego przez Moskwę.
Jest dużo znaków zapytania co do uzgodnień w Genewie. Jest dużo słów, które nie wiadomo, co konkretnie znaczą. Okaże się to w praktyce.
Ja na razie nie widzę wyjścia z tej patowej sytuacji. Widać słabość działania ukraińskiego rządu i armii, która albo nie działa w ogóle, albo nie podejmuje bardziej zdecydowanych kroków. Natomiast siły separatystyczne działają ostro, zdecydowanie, przejmują kolejne budynki, przejmują pojazdy opancerzone, itd. Właściwe dlaczego separatyści mieliby się poddawać, kiedy wyraźnie zwyciężają? Nie widzę szans na to, że cofną się na pozycje wyjściowe.
Celem jest pogłębianie chaosu, niedopuszczenie do wyborów prezydenckich w maju na Ukrainie albo też doprowadzenie do sytuacji, gdy wybory przestaną odgrywać swoją rolę - to znaczy zakończenia etapu tymczasowości, zakończenia niejasności prawnej i dania światu ostatecznego tytułu do uznania władz ukraińskich".

21:04

Sytuacja na Ukrainie była tematem rozmowy premiera Donalda Tuska z szefem NATO Andersem Fogh Rasmussenem.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że rozmowa dotyczyła potencjalnych rozwiązań ukraińskiego kryzysu oraz wzmocnienia obecności NATO w Europie Wschodniej.
W środę Anders Fogh Rasmussen informował o zwiększeniu gotowości wojskowej w związku z kryzysem ukraińskim. Ustalono pakiet nowych środków w celu wzmocnienia bezpieczeństwa członków NATO. Działania mają zostać podjęte w ciągu najbliższych kilku dni.

20:48

Rosja zgodziła się na deeskalację napięcia na wschodniej Ukrainie, jednak między Kijowem a Moskwą wciąż pozostają nierozwiązane różnice zdań - oświadczył wieczorem w Genewie szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca.
Minister ocenił, że wspólne oświadczenie przyjęte podczas spotkania szefów dyplomacji USA, UE, Rosji i Ukrainy oznacza, że Moskwa będzie sprzyjała uregulowaniu sytuacji w jego kraju.
- Tym oświadczeniem Rosja zgodziła się sprzyjać deeskalacji sytuacji we wschodnich regionach - oznajmił. Oświadczenie to stało się "swoistym testem, który pokazał, na ile szczera jest chęć, przede wszystkim Rosji, do sprzyjania deeskalacji - powiedział w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
Deszczyca poinformował, że na spotkaniu Rosjanie podnieśli temat udziału Ukrainy w sojuszach wojskowych. - Ta kwestia była poruszana, jednak oświadczenie nie mówi o polityczno-militarnym statusie Ukrainy. Między nami a stroną rosyjską w tej kwestii pozostaje różnica zdań - powiedział.
Według relacji Deszczycy w trakcie dyskusji przedstawiciele Ukrainy i Rosji różnili się w ocenie przyczyn obecnego konfliktu, ingerencji Moskwy w ukraińską politykę wewnętrzną oraz aneksji Krymu.
Minister oświadczył, że w sprawie Krymu strona rosyjska reprezentuje stanowisko całkowicie odmienne od ukraińskiego, jednak cieszy się ono poparciem USA i UE.

REKLAMA

20:45

Kibice ukraińscy nie chcą federalizacji Ukrainy. Przypominają o tym rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi przy każdej okazji. Rozgrywkom piłkarskim towarzyszy tradycyjnie ich przyśpiewka "Putin chu…!". Podobnie było podczas meczu donieckiego Szachtara i kijowskiego Dynama na stadionie Olimpijskim w Kijowie w środę. Przed meczem kibice zaśpiewali ukraiński hymn i wyciągnęli flagi Ukrainy.

(Espreso TV/x-news)


20:40

Władze Ukrainy przyjęły jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) i poprosiły o wszczęcie śledztwa ws. śmierci osób, które zginęły podczas protestów na Majdanie - poinformował MTK w komunikacie.
Prośba skierowana do MTK w formie deklaracji dotyczącej zaakceptowania przez Kijów jurysdykcji Trybunału dotyczy przeprowadzenia śledztwa w sprawie wydarzeń, które miały miejsce między 21 listopada 2013 roku, a 22 lutego bieżącego roku, kiedy to podczas antyrządowych demonstracji zginęło ponad 100 osób, a blisko 2 tys. zostało rannych.

REKLAMA

20:16

Szef Pentagonu Chuck Hagel wyraził głębokie zaniepokojenie destabilizacyjnymi działaniami Rosji na wschodzie Ukrainy i podkreślił, że do Moskwy należy doprowadzenie do deeskalacji.

Powiedział, że USA i ich sojusznicy w NATO muszą brać pod uwagę możliwość, iż działania Rosji na Ukrainie wskazują na szerszą kampanię, mającą na celu ponowne zdobycie terytoriów byłego Związku Radzieckiego.

(US CBS/x-news)

REKLAMA


19:53

Ministrowie obrony Polski i Stanów Zjednoczonych ogłosili program zacieśnienia współpracy wojskowej. Szef Pentagonu Chuck Hagel zapowiedział, że amerykańskie myśliwce F-16, które przyleciały do Łaska na ćwiczenia, pozostaną w Polsce do końca roku.
Zacieśnienie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej było głównym tematem rozmów Tomasza Siemoniaka z Chuckiem Hagelem. Amerykański minister powiedział, że mapa drogowa solidarności i partnerstwa, o której rozmawiano, przewiduje współpracę w nowych obszarach: sił specjalnych, obrony powietrznej i szkoleń. Przed rozmowami minister Siemoniak mówił, że chce, aby amerykańskie F-16 pozostały w Łasku na stałe. Na razie uzyskał deklarację, że pozostaną do końca roku. - To jasny dowód naszych dwustronnych zobowiązań wobec Polski i innych sojuszników w regionie - powiedział Hagel. Minister Tomasz Siemoniak oświadczył, że Polska będzie zabiegać o dalsze zwiększanie obecności sił NATO i USA. - Staramy się - powiedział - by Polska była jak najbliżej Zachodu, współpracując z NATO i Stanami Zjednoczonymi. Nie ma innej recepty na nasze bezpieczeństwo - zaznaczył polski minister obrony.

Tomasz Siemoniak wyraził też przekonanie, że budowa tarczy antyrakietowej w Polsce będzie przebiegać zgodnie z planem. Chuck Hagel zwrócił jednak uwagę, że program budowy tarczy może być modyfikowany w zależności od zagrożeń.

REKLAMA

19:51

Kanada wyśle sześć myśliwców CF-18 i personel naziemny do Polski w ramach operacji NATO w reakcji na kryzys na Ukrainie - ogłosił premier Stephen Harper. Myśliwce mają stacjonować w Łasku. - To odpowiedź na rozwój sytuacji i - szczerze mówiąc - bardziej ogólnie na nasze zaniepokojenie tym, co tak naprawdę jest ekspansjonizmem i militaryzmem ze strony Rosji za prezydentury Władimira Putina - cytuje Harpera telewizja CBC na swym portalu internetowym.
Ponadto ok. 20 kanadyjskich oficerów uda się do kwatery głównej NATO w Brukseli. Według CBC będą oni uczestniczyli w planowaniu bezpieczeństwa.

19:48

Ustalenia poczynione w czwartek w Genewie ws. deeskalacji napięcia na Ukrainie muszą zostać wprowadzone w życie "w najbliższych dniach" - oświadczył w Genewie szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca.

19:30

Jeśli nie dojdzie w najbliższym czasie do deeskalacji napięcia na Ukrainie i Moskwa nie zrobi w tej kwestii żadnych postępów, USA nałożą na Rosję kolejne sankcje - oświadczył w czwartek w Genewie szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.
Kerry oznajmił też, że wszystkie strony uczestniczące w spotkaniu w Genewie zgodziły się podjąć kroki w celu deeskalacji napięcia na Ukrainie.
Na temat kryzysu ukraińskiego rozmawiali w Genewie szefowie dyplomacji USA, UE, Rosji i Ukrainy.
Podczas konferencji prasowej amerykański sekretarz stanu podkreślił, że Waszyngton "oczekuje od Rosjan", że dowiodą, iż myślą poważnie o załagodzeniu napięć na Ukrainie, gdzie "nie powinno już dojść ponownie do incydentów".
Kerry dodał, że poinformował szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, iż w przeciwnym wypadku USA "nie będą miały innego wyboru", niż nałożyć kolejne sankcje na Rosję.

19:00

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w czwartek po rozmowach w Genewie, że ich uczestnicy zgodzili się, by czołową rolę w mediacjach w celu zakończenia ukraińskiego kryzysu odgrywała Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Powiedział też, że Rosja, Ukraina, Unia Europejska i USA ustaliły, że będą kontynuować rozmowy w innych formatach.
Zapewnił, że Rosja nie ma zamiaru wysyłać swych wojsk na Ukrainę.

REKLAMA

18:31

W Słowiańsku w obwodzie donieckim prorosyjscy aktywiści przejęli lokalny nadajnik telewizyjny i wyłączyli ukraińską telewizję; zamiast niej nadawana jest telewizja rosyjska. W przejętym obiekcie tv w Kramatorsku (KRRT) trwa odłączanie ukraińskich kanałów. O tych zdarzeniach informuje w czwartek agencja Interfax-Ukraina.
Pisze, że przejęty w Słowiańsku przez separatystów przekaźnik rozsyła sygnał także do Kramatorska, Gorłówki (ukr. Horliwka) i Makiejewki (ukr. Makijiwka) w obwodzie donieckim.

18:28

Szef MSZ Siergiej Ławrow na konferencji po rozmowach w Genewie: wszystkie strony uzgodniły deeskalację na Ukrainie, łącznie z powstrzymaniem się od przemocy.

REKLAMA

18:04

Minister obrony USA Chuck Hagel zapowiedział, że Stany Zjednoczone wyślą w ramach dodatkowej pomocy nieśmiercionośny sprzęt ukraińskim siłom zbrojnym, w tym zaopatrzenie medyczne, hełmy, aparaturę do oczyszczania wody i generatory.
Poinformował, że o decyzji prezydenta Baracka Obamy w tej sprawie powiadomił w czwartek rano telefonicznie ministra obrony Ukrainy.
Na wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem Hagel wyraził głębokie zaniepokojenie destabilizacyjnymi działaniami Rosji na wschodzie Ukrainy i podkreślił, że do Rosji należy doprowadzenie do deeskalacji.

17:50

Amerykańskie myśliwce, które przebywają w Polsce w ramach rotacyjnych ćwiczeń, mogą zostać tam do końca roku - powiedział  sekretarz obrony USA Chuck Hagel po rozmowach z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem.
Mówiąc o przebywających w Polsce 12 myśliwcach F-16 z bazy w Aviano i 200 osobach personelu, Hagel oświadczył: "Jesteśmy gotowi utrzymać tę zwiększoną obecność do końca roku".
Nawiązując do środowej zapowiedzi sekretarza generalnego NATO o zwiększeniu obecności wojskowej na wschodnich rubieżach Sojuszu, Hagel podkreślił, że nie chodzi o prowokowanie Rosji, lecz o to, by zademonstrować przywiązanie do zasady kolektywnej obrony, zapisanej w artykule 5. traktatu waszyngtońskiego. - Stany Zjednoczone są w pełni gotowe do wypełnienia płynących z tego zobowiązań - zapewnił.
Opowiedział się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

17:26

Rosyjskie MSZ zażądało od Kijowa oficjalnego wyjaśnienia w sprawie wprowadzonych ograniczeń wjazdu na terytorium Ukrainy rosyjskich dorosłych mężczyzn. Moskwa nie wyklucza retorsji - informuje jej MSZ.
Ukraińska Straż Graniczna poinformowała w czwartek, że ograniczyła wjazd z Rosji na terytorium Ukrainy mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat, co jest związane ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego na Ukrainie

REKLAMA

16:49

Prowadzone w czwartek Genewie negocjacje w sprawie rozwiązania kryzysu ukraińskiego, które miały się zakończyć około godziny 15, zostały przedłużone - poinformowała agencja dpa, powołując się na koła dyplomatyczne.
Według nich ministrowie spraw zagranicznych USA, Rosji i Ukrainy oraz szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton podjęli kolejną rundę rozmów. Przedtem sekretarz stanu USA John Kerry i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odbyli spotkanie w cztery oczy.
Rzecznik rosyjskiego MSZ powiedział agencji AP, iż negocjatorzy pracują nad "zasadniczym" oświadczeniem, które ma zostać publicznie przedstawione w Genewie.

16:35

NATO odrzuca oskarżenia Władimira Putina. Prezydent Rosji zarzucił szefowi Sojuszu, że ten, gdy był jeszcze premierem Danii, potajemnie nagrał rozmowę z nim, a potem ją upublicznił.

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu określiła to oskarżenie jako "kompletny nonsens". Dodała, że Anders Fogh Rasmussen "nigdy nie przyniósł do pracy dyktafonu, by nagrywać spotkania z Władimirem Putinem, ani z kimkolwiek innym". Przedstawicielka Sojuszu dodała, że prezydent Rosji wysuwa nieprawdziwe oskarżenia, by odwrócić uwagę od nielegalnych działań prowadzonych przez siebie na Ukrainie.

16:30

Ukraińska Straż Graniczna ograniczyła wjazd na terytorium tego kraju dorosłym mężczyznom z Rosji, co związane jest ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego na Ukrainie - poinformowało w czwartek biuro prasowe SG w Kijowie.
- W związku z informacjami o możliwych prowokacjach na granicy oraz ostrzeżeniami o atakach terrorystycznych Straż Graniczna podjęła decyzję o czasowym wzmocnieniu kontroli obywateli przyjeżdżających na Ukrainę z Federacji Rosyjskiej - wyjaśniono

REKLAMA

16:05

Około dwóch tysięcy studentów demonstrowało poparcie dla jedności Ukrainy w Ługańsku na wschodzie kraju. W tym mieście prorosyjscy separatyści od ponad tygodnia okupują siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

W akcji, która odbyła się przed Ługańskim Narodowym Uniwersytetem im. Tarasa Szewczenki, uczestniczyli także wykładowcy - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Uczelnia ta znajduje niedaleko siedziby SBU opanowanej przez antyrządowych buntowników.

Proukraińska
Proukraińska demonstracja studentów i wykładowców w Ługańsku, PAP/EPA/ZURAB KURTISKIDZE

 

15:45

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ocenił, że rozmowy ministra spraw zagranicznych jego kraju oraz szefów dyplomacji UE, USA i Rosji w Genewie nie przyniosą przełomu w uregulowaniu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.
- Nie wiążę z tym spotkaniem zbyt ogromnych nadziei, ponieważ nie wierzę stronie rosyjskiej. Rosja prowadzi dziś jedną grę, idąc na dalsze zaostrzenie sytuacji, przejmowanie obcych terytoriów oraz kolejne prowokacje - powiedział dziennikarzom w Kijowie.

REKLAMA

15: 12

Szef resortu gospodarki i energetyki Bułgarii Dragomir Stojnew bronił projektu gazociągu South Stream, podkreślając, że jest on wyjątkowo ważny dla kraju i ostrzegając przed skutkami wstrzymania budowy. Szef MSZ Bułgarii Krystian Wigenin przestrzegł przed kryzysem gazowym.

Stojnew dodał, że jeżeli Komisja Europejska podejmie decyzję o wstrzymaniu projektu, Bułgaria się temu podporządkuje, lecz zwróci się o odszkodowania finansowe, w tym za utracone zyski. Minister mówił, że UE zrezygnowała z projektu Nabucco, który zapewniłby Bułgarii alternatywne źródła dostaw surowców energetycznych. Rezygnacja z South Stream, który zapewnia alternatywne drogi dostaw rosyjskich, będzie miała bardzo negatywne skutki dla kraju - dodał.
Minister Wigenin na spotkaniu z przedstawicielami branży turystycznej w Warnie przestrzegł przed niebezpieczeństwem kryzysu gazowego dla Bułgarii. Problem taki według niego powstałby w wyniku podniesienia cen i nowych schematów rozliczania się za gaz, zastosowanych przez Rosję wobec Ukrainy. To może spowodować powtórzenie się sytuacji z 2009 r., kiedy Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu - ocenił szef MSZ.
To obecne zagrożenie po raz kolejny, jego zdaniem, dowodzi konieczności realizacji projektu South Stream. - Nie możemy stawać się zakładnikami gospodarczej, politycznej i finansowej niestabilności państw, przez które przebiega tranzyt (gazu) - podkreślił minister. Dodał, że Ukraina "powinna stać się stabilnym państwem, lecz obecna niestabilność prawdopodobnie potrwa jeszcze dość długo".

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Bułgaria, która otrzymuje około 85 proc. gazu z Rosji przez Ukrainę, obiecuje sobie dywersyfikację szlaków dostaw dzięki South Stream.

REKLAMA

14:59

Ukraiński premier oskarża Władimira Putina o próbę sabotowania zbliżających się wyborów prezydenckich na Ukrainie. Arsenij Jaceniuk twierdzi również, że to Moskwa jest odpowiedzialna za śmierć osób, które zginęły w ostatnich dniach w starciach na zachodniej Ukrainie.
"Rosja gra w jedną grę: ciągłego jątrzenia, nieustannej prowokacji, ponieważ jej zadaniem, które dziś oficjalnie ogłosił Putin, jest zniszczenie zaplanowanych na 25 maja wyborów" - mówił premier Ukrainy.
Władimir Putin mówił wcześniej, że kampania wyborcza na Ukrainie jest prowadzona w nieakceptowalny sposób, a Rosja nie uzna wyników głosowania, jeśli nic w tej sprawie się nie zmieni.
Rosyjski prezydent stwierdził też, że na Ukrainie doszło wcześniej do pozakonstytucyjnego przewrotu i zbrojnego zamachu stanu. Jego zdaniem władza w Kijowie proponuje ludziom ze wschodnich części kraju "pokazowy dialog", a nie realny.

14:40

Prezydent Rosji kwestionuje kampanię do majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie. Władimir Putin mówił o tym podczas czterogodzinnego programu telewizyjnego, w którym odpowiadał na pytania rodaków. Zarzucał władzom w Kijowie, że niektórzy kandydaci na prezydenta są prześladowani oraz uniemożliwia im się prowadzenie kampanii. Jak powiedział prezydent Rosji, "wyścig o fotel prezydencki rozpoczął się w sposób całkowicie nie do przyjęcia". Ostrzegł też, że "jeżeli wszystko będzie dalej zmierzało w kierunku takim jak obecnie, Rosja nie uzna zarówno tego, co dzieje się teraz, jak i tego, co będzie się działo po 25 maja".

14:38

Czterostronne negocjacje w Genewie na temat sytuacji na Ukrainie dobiegają końca. W rozmowach uczestniczą ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy, sekretarz stanu USA i szefowa unijnej dyplomacji.

Jeszcze przed początkiem negocjacji doszło do bezpośrednich spotkań Johna Kerry'ego, Catherine Ashton, Siergieja Ławrowa i Andrija Deszczycy.
Po rozmowach około godziny 15.00 przewidziane są oddzielne konferencje prasowe amerykańskiego sekretarza stanu oraz szefa rosyjskiej dyplomacji.

14:26

Rozpoczęte właśnie rozmowy w Genewie w sprawie sytuacji na Ukrainie najprawdopodobniej nie zakończą się niczym konstruktywnym. Tak przewiduje analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Jarosław Ćwiek-Karpowicz. W negocjacjach biorą udział ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, sekretarz stanu USA i szefowa unijnej dyplomacji. Jak dodaje Jarosław Ćwiek-Karpowicz, przy bardzo napiętej sytuacji na Ukrainie i dotychczasowej, nieprzejednanej postawie Rosji te rozmowy zwyczajnie nie mogą przynieść sukcesu ani przełomu. Moskwa prowadzi taktykę faktów dokonanych i negocjować będzie dopiero po kolejnych ustępstwach ze strony Ukrainy i Zachodu. Zdaniem eksperta, do poważnych rozmów nie dojdzie też przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie, zaplanowanymi na 25 maja

REKLAMA

14:24

Zakończył się program telewizyjny, w którym prezydent Rosji odpowiadał na pytania rodaków. Trwał blisko 4 godziny.

Program zdominowały tematy ukraińskie. Putin po raz pierwszy przyznał, że na Krymie przed i po referendum były rosyjskie służby. Powiedział też, że w Naddniestrzu powinno odbyć się referendum. W kontekście gazu mówił, że Europa Zachodnia nie może zrezygnować z kupowania błękitnego paliwa od Rosji. Dał też miesięczne ultimatum Ukrainie, która nie płaci za gaz na uregulowanie długów, a potem zacznie stosować system przedpłat.

14:16

Dziennikarz Sierhij Lefter zaginął w Słowiańsku. Lefter przebywał tam od 14 kwietnia jako korespondent Fundacji Otwarty Dialog, wykonując również obowiązki obserwatora.  Jego zniknięcie Fundacja Otwarty Dialog łączy z obecnością w Słowiańsku uzbrojonych grup terrorystycznych z Federacji Rosyjskiej.[ Więcej ] >>>

REKLAMA

Serhij
Serhij Lefter, fot. R. Ostrowski, Fundacja Otwarty Dialog

13:56

Im bardziej Rosja ingeruje w życie Ukraińców, tym silniejsze są ich nastroje patriotyczne i przywiązanie do tradycji.
Symbolika ukraińskiego państwa stała się modna, począwszy od kozackich czupryn, zwanych "osełedciami", skończywszy na tryzubach i żółto-niebieskich flagach. Symbole ukraińskiej państwowości prezentowane są na maskach luksusowych samochodów, murach budynków oraz drzwiach do budynków.

Agencja TVN/x-news

Po protestach na Majdanie modne stały się tatuaże z wizerunkiem koktajli Mołotowa.

REKLAMA

13:54

Premier Tusk powiedział na konferencji prasowej o prowadzonych przez cały dzień rozmowach z zagranicznymi partnerami nt. konfliktu na wschodniej Ukrainie. Wśród rozmówców Donalda Tuska byli m.in. ukraiński premier, szef Komisji Europejskiej, a także prezydent Białorusi Alaksander Łukaszenka.

TVN24/x-news

Rozmowa między liderami Polski i Białorusi to pierwszy kontakt na tak wysokim szczeblu od kilku lat. Jak twierdzi premier, zdecydował się na ten krok, gdyż wymagała tego coraz bardziej napięta sytuacja geopolityczna w regionie. - Coraz trudniej wierzyć w optymistyczne rozwiązanie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego - dodał Donald Tusk.

REKLAMA

13:44

Dziennikarze na wschodniej Ukrainie są coraz bardziej wystawieni na przemoc i groźby - oświadczyła w czwartek w Wiedniu po powrocie z trzydniowej podróży na Ukrainę pełnomocnik Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw wolności mediów Dunja Mijatović.
Według niej w obwodach charkowskim i donieckim doszło w ubiegłych dniach od kilku napadów na dziennikarzy. Sytuacja weszła w bardzo niebezpieczne stadium tym bardziej, że odnotowano także uprowadzenia reporterów i akty demolowania pomieszczeń redakcyjnych, połączone z podpalaniem samochodów.

13:35

Rosja będzie destabilizować sytuację na wschodzie Ukrainy - uważa profesor Roman Kuźniar. Prezydencki doradca zwraca także uwagę, że jeżeli Rosja nie zaprzestanie działań w tym kraju może dojść do wojny domowej.

13:32

Komentując wystąpienie prezydenta Putina, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił, że jest on agresorem, który kpi sobie z opinii publicznej. Jak wyjaśnił, próbuje on w użyciem siły odbudować rosyjskie imperium.

13:30

Profesor Leszek Balcerowicz nazwał ostatnie wydarzenia na Ukrainie kolejną fazą agresji putinowskiej Rosji. Były polski wicepremier uważa, że jest to przykład gdy reżim niedemokratyczny dokonuje agresji na kraj, który jest demokratyczny, chociaż - jak podkreślił - w sposób niedoskonały.

REKLAMA

13:27

Mieszkańcy
Mieszkańcy domu starców w Symferopolu śledzą program "Linia specjalna z Władimirem Putinem"/fot. EPA/ARTUR SHVARTS

13:25

Władimir Putin: dla nas nie ma znaczenia, co będzie najpierw: referendum ds. federalizacji Ukrainy czy wybory prezydenckie w tym kraju 25 maja. Najważniejszą kwestią są gwarancje, że prawa rosyjskojęzycznych mieszkańców na wschodzie Ukrainy nie będą łamane - mówił prezydent Rosji Władimir Putin podczas telewizyjnego dialogu z rodakami.

Espreso TV/x-news

REKLAMA

13:20

Proukraińska
Proukraińska manifestacja w Ługańsku na wschodzie Ukrainy/ fot. EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

13:15

Rosyjski bank państwowy ma problemy na Ukrainie. Prokuratorzy wszczęli śledztwo, ponieważ podejrzewają tę instytucję o finansowanie separatystów. W rozmowie ze stacją telewizyjną Kanał 5, prokurator generalny Oleg Makhnitski powiedział, że rozpoczęło się dochodzenie w sprawie finansowania przez Sbierbank terroryzmu.

13:10

Putin: Rosja poczeka miesiąc na uregulowanie długu Ukrainy za gaz

13:08

Jednym z zadających pytanie prezydentowi Putinowi podczas wywiadu na żywo był Edward Snowden, który ujawnił amerykański program inwigilacji PRISM. Zapytał on, czy Rosja prowadzi podobne programy. Prezydent odpowiedział, że według rosyjskiego prawa masowe śledzenie rozmów obywateli nie jest możliwe.

13:01

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rezolucję krytykującą naciski Rosji na kraje Partnerstwa Wschodniego i destabilizowanie wschodniej Ukrainy. Zdaniem europosłów obecna sytuacja wymaga od rządów gotowości do wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji.

REKLAMA

12:55

Wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu jest zagrożona - napisał szef Komisji Europejskiej Jose Barroso w liście do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Poinformował, że KE jest gotowa być gospodarzem trójstronnych rozmów Rosji Ukrainy i UE ws. dostaw gazu.
Barroso odpowiedział w imieniu UE na list Putina, adresowany do 18 krajów unijnych, w którym rosyjski prezydent przestrzegł, że narastający dług Ukrainy za gaz może w ostateczności spowodować zakłócenia w tranzycie surowca do UE.

12:49

Wypowiedź Baracka Obamy dla stacji CBS na temat Rosji:


US CBS/x-news

REKLAMA

12:48

Przed szturmem prorosyjskich separatystów na bazę wojskową w Mariupolu:

12:43

W ukraińskich więzieniach przebywa 10 obywateli rosyjskich podejrzanych o szpiegostwo - poinformowała rzeczniczka ukraińskiej SBU. To odpowiedź ukraińskich władz na zaprzeczenia Władimira Putina, jakoby Rosjanie nie mieli nic wspólnego z kryzysem na wschodzie Ukrainy.
SBU twierdzi, że wszyscy zatrzymani mieli kontakty lub w przeszłości współpracowali z rosyjskim wywiadem.

12:17

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczy w czwartek Markijana Malskiego, który od 2010 roku był ambasadorem Ukrainy w Polsce.

REKLAMA

12:09

Putin: nie jest możliwe, by Europa wstrzymała zakup rosyjskiego gazu

11:40

Putin: jeśli infrastruktura wojskowa NATO podejdzie do naszych granic, będziemy zmuszeni zareagować

11:38

Putin: po zjednoczeniu Niemiec obiecywano nam, że nie będzie rozszerzenia NATO na wschód

11:30

Putin: uważamy obecne władze Ukrainy za nieprawomocne

11:17

Putin: mam nadzieję, że nie będę musiał skorzystać z prawa do użycia sił zbrojnych na Ukrainie

11:10

Putin: Kijów powinien dać gwarancje rosyjskojęzycznym regionom Ukrainy

11:03

Rozpoczęły się czterostronne negocjacje w Genewie na temat sytuacji na Ukrainie. W rozmowach uczestniczą ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy, sekretarz stanu USA i szefowa unijnej dyplomacji.

Sekretarz
Sekretarz stanu USA John Kerry i szef MSZ Ukrainy Andrij Deszczyca przed rozmowami w Genewie/fot. EPA/US DEPARTMENT OF STATE

10:52

 

Putin: będziemy pogłębiali stosunki z Chinami, prowadzimy wspólne manewry

REKLAMA

10:50

Putin: na Krymie przed i po referendum były rosyjskie wojska

10:48

Putin: Janukowycz nie uciekł, został zmuszony do wyjazdu

10:46

Putin: to jak postąpiono z Berkutem jest pręgierzem hańby dla rządu Ukrainy

10:42

Putin: Janukowycz nie mógł podpisać rozkazu o zastosowaniu siły przeciwko swoim obywatelom

10:30

Putin: mieszkańcy Krymu nie utracą przywilejów socjalnych, które zapewniała im Ukraina

10:22

Mieszkańcy Sewastopola, z którymi połączono się podczas programu "Linia specjalna z Władimirem Putinem", oklaskują prezydenta i krzyczą "dziękujemy". Wyrażają wdzięczność za włączenie miasta do Rosji.

REKLAMA

10:20

Putin: Kijów powinien negocjować ze wschodnimi regionami Ukrainy

10:17

Putin: rozmowy w Genewie ważne dla rozwiązania kryzysu ukraińskiego

10:15

Putin: nie planowaliśmy przejęcia Krymu, to była reakcja na zaistniałą sytuację

10:10

Putin: na Ukrainie nie ma rosyjskich wojsk, to bzdura

10:05

REKLAMA

Władimir
Władimir Putin odpowiada na pytania Rosjan. Zgłoszono ich ponad 2,5 miliona/fot. http://www.moskva-putinu.ru

09:58

 

Amerykański
Amerykański sekretarz stanu John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton przed rozmowami czterostronnymi w Genewie/fot. EPA/ALAIN GROSCLAUDE

09:49

Zdecydowana wola Unii, by wprowadzić surowe sankcje wobec Rosji, słabnie z powodu lobbingu wielkich korporacji. Firmy ostrzegają rządy, że odwet ze strony Kremla może je dużo kosztować - pisze w czwartek dziennik "Financial Times".

09:38

Nagrody od tysiąca do 200 tysięcy dolarów oferują władze obwodu dniepropietrowskiego na wschodzie Ukrainy m.in. za pojmanie "zielonego ludzika", jak określa się tutaj rosyjskich żołnierzy, oraz oswobodzenie okupowanego przez separatystów budynku państwowego.
Gubernatorem obwodu jest jeden z najbogatszych Ukraińców Ihor Kołomojski. "Cennik" przedstawił na swoim Facebooku jego zastępca Borys Fiłatow.

REKLAMA

Wpis
Wpis dotyczący nagród za działania przeciwko ukraińskiej armii opublikowany na Facebooku Borysa Fiłatowa/źr. Facebook

09:20

Minister finansów optymistą - kryzys ukraiński nie wpłynie na naszą gospodarkę. Mateusz Szczurek przyznał w radiowej Jedynce, że słabsze hrywna i rubel oznaczają, że polskim firmom trudniej eksportować na Wschód. Z kolei sektor rolno-spożywczy dotykają rosyjskie sankcje. Mimo tego, sytuacja na Ukrainie miałaby większy wpływ na naszą gospodarkę w latach 90. Wówczas byliśmy bardziej zależni od handlu ze Wschodem.

08:50

Grzegorz Schetyna ubolewa nad brakiem reakcji Unii Europejskiej na wydarzenia na Ukrainie. Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych mówił w radiowej Trójce, że Unia jako całość nie chce zajmować się kryzysem za naszą wschodnią granicą.

08:08

Parlament Europejski potępia Rosję, ale sami europosłowie są podzieleni w ocenie sytuacji na Ukrainie. Jak mówił w radiowej Jedynce eurodeputowany SLD Janusz Zemke, wśród przedstawicieli państw UE, widać różnice w interpretowaniu polityki Moskwy. Parlament Europejskiego ma przyjąć w czwartek rezolucję w sprawie Ukrainy, w której zwróci uwagę Rosji na łamanie prawa poprzez mieszanie się w sprawy Ukrainy.

REKLAMA

07:39

Władze Ukrainy potrzebują ofiar - czytamy w rosyjskiej prasie. Według „Rossijskoj Gaziety”, tylko w ten sposób Kijów będzie mógł usprawiedliwić wojskową operację w zagłębiu Donieckim.
Dziennik, powołując się na rozmowy z anonimowymi oficerami ukraińskiej armii, sugeruje że wkrótce na wschodzie Ukrainy może dojść do prowokacji. - Dla Kijowa najlepiej byłoby, gdyby wśród ofiar byli żołnierze, bo to dobry sposób usprawiedliwienia przed Zachodem interwencji wojskowej - twierdzą rozmówcy „Rossijskoj Gaziety”.

07:19

Są zabici w Mariupolu. Szef ukraińskiego MSW poinformował , że zginęło tam trzech prorosyjskich separatystów.
Wcześniej informowano , że odział specjalny ALFA ukraińskiej służby bezpieczeństwa (SBU) powstrzymał szturm na jednostkę wojsk wewnętrznych w Mariupolu na wschodzie Ukrainy. Według szefa MSW, 13 osób jest rannych, a 63 zostały zatrzymane.

06:23

Mieszkańcy wsi spod Kramatorska rozbroili oddział ukraińskich wojsk. Duża grupa cywilów - wśród nich wiele kobiet - zablokowała 16 transporterów Dniepropietrowskiej Brygady Powietrzno-Desantowej, którą skierowano tam w ramach akcji antyterrorystycznej. Mieli likwidować oddziały prorosyjskich separatystów. Żołnierze wyjaśniali, że nie chcieli użyć siły wobec ludności cywilnej.

06:07

W Strasburgu dziś czwarty dzień plenarnej sesji Parlamentu Europejskiego. W rezolucji o naciskach Rosji na państwa Partnerstwa Wschodniego i sytuacji na Ukrainie, PE zaproponuje wprowadzenie wobec Moskwy dalszych, dotkliwszych sankcji. Wezwie też Rosję do wycofania swoich wojsk oraz zaleci państwom członkowskim wysłanie na wschodnią Ukrainę misji obserwacyjnej. Projekt rezolucji akceptuje również zastosowanie przez Kijów siły wojskowej w obronie jedności swego terytorium.

REKLAMA

05:20

Rosjan czeka telewizyjny spektakl z udziałem prezydenta. Po raz 12. Władimir Putin będzie w studiu telewizyjnym odpowiadał na pytania obywateli. Program pod nazwą "Linia specjalna z Władimirem Putinem" organizowany jest od 2001 roku i cieszy się ogromną popularnością.
Jak twierdzą telemarketerzy przyjmujący pytania, w tym roku największe zainteresowanie wzbudza temat kryzysu ukraińskiego. Do tej pory Rosjanie rzadko pytali o politykę. Interesowały ich sprawy socjalne, skarżyli się na urzędników i prosili prezydenta o interwencję.

05:05

Amerykański sekretarz stanu, szefowa unijnej dyplomacji oraz ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy spotkają się w Genewie na czterostronne negocjacje w sprawie ukraińskiego kryzysu. Przy jednym stole mają zasiąść szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i jego ukraiński odpowiednik Andrij Deszczyca.

04:40

- Rosja powinna przestać wspierać "działalność terrorystyczną" na Ukrainie i wycofać swoje wojska z pogranicza z Ukrainą - powiedział w środę wieczorem minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca po przybyciu do Genewy.
Ukraiński minister powtórzył stanowisko rządu w Kijowie, który zdecydowanie odrzucił forsowany przez Moskwę projekt federalizacji Ukrainy. Deszczyca przypomniał, że jego rząd przewiduje przeprowadzenie reform dających regionom kraju większe uprawnienia. - Jednak decyzje w tej sprawie może podejmować jedynie naród i rząd Ukrainy. Nie będziemy rozmawiać z Rosją na temat wewnętrznych wydarzeń na Ukrainie - podkreślił Deszczyca.

04:28

Minister obrony narodowej spotka się dziś w Waszyngtonie z szefem Pentagonu Chuckiem Hagelem. Tomasz Siemoniak będzie zabiegał o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej na terytorium Polski.
Przed wizytą w Pentagonie minister Siemoniak powiedział, że będzie postulował, by amerykańskie myśliwce, które przylatują do Łaska na ćwiczenia, znalazły się w Polsce na stałe.

REKLAMA

03:20

- Rosja będzie ponosić konsekwencje za każdym razem, kiedy podejmować będzie kroki mające na celu destabilizowanie sytuacji na Ukrainie - oświadczył w środę prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla telewizji CBS.

Obama podkreślił jednak, że nie wierzy aby Rosja była zainteresowana konfrontacją militarną ze Stanami Zjednoczonymi, które mają przewagę w tej dziedzinie.
- Wojna nie jest nam potrzebna. Potrzebne jest nam natomiast to aby kraje takie jak Ukraina mogły utrzymywać stosunki ze swoimi sąsiadami - powiedział Obama.

01:06

Niespokojnie było wieczorem w Mariupolu w okręgu donieckim na wschodzie Ukrainy. Prorosyjskie siły zaatakowały miejscową jednostkę wojsk wewnętrznych.
Kilkuset separatystów, wśród nich osoby ubrane w mundury i kamizelki kuloodporne, domagało się od wojskowych wydania broni i poddania się. Obrzucali jednostkę koktajlami Mołotowa i ładunkami wybuchowymi. Zaczęli szturmować jednostkę wojskową. Słychać było strzały z broni palnej. Ukraińscy wojskowi odpowiedzieli ogniem. Jak informują lokalne media, kilkunastu separatystów szturmujących jednostkę zostało rannych, a jeden nie żyje. Portal Ukraińska Pravda podał tymczasem, powołując się na miejscowe władze, że są aż cztery ofiary śmiertelne.

IAR, PAP, inne// bk, agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej