Rozlosowano numery list kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Wybory do europarlamentu odbędą się 25 maja. Polacy wybiorą 51 europosłów.
2014-04-25, 13:25
Posłuchaj
W pierwszej kolejności rozlosowane zostały numery dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy we wszystkich 13 okręgach. Takich komitetów jest dziewięć: PO, PiS, PSL, SLD-UP, Europa Plus Twój Ruch, Polska Razem Jarosława Gowina, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Narodowy.
1 - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry,
2 - Ruch Narodowy,
3 - Koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy,
4 -Prawo i Sprawiedliwość,
REKLAMA
5 - Europa Plus Twój Ruch,
6 - Polska Razem Jarosława Gowina,
7 - Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego,
8 - Platforma Obywatelska,
9 - Polskie Stronnictwo Ludowe.
Potem wylosowano numery dla list pozostałych komitetów wyborczych. A są to: Demokracja Bezpośrednia (w sześciu okręgach: lubelskim, małopolskim, śląskim, pomorskim, łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie), Partia Zieloni (w czterech okręgach: warszawskim, pomorskim, śląskim i obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie), Samoobrona (w okręgu łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie).
10 - KW Demokracja Bezpośrednia,
11 - KW Samoobrona,
12 - KW Partia Zieloni.
Losowanie nie ma znaczenia dla wyniku wyborów, a ma jedynie charakter porządkujący.
x-news.pl, TVN24
O jeden mandat ubiega się 25 kandydatów
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego o 51 mandatów walczyć będzie 1282 kandydatów, czyli o jeden mandat ubiega się średnio 25 kandydatów. Wśród zarejestrowanych kandydatów jest 128 posłów obecnej kadencji i dziewięciu senatorów.
Czaplicki powiedział, że najmłodszy kandydat do europarlamentu ma 21 lat (tyle musi mieć ukończone w dniu głosowania), najstarszy - 89 lat. Średnia wieku kandydatów to 44 lata. Najwięcej jest ich w przedziale 50-59 lat; najmniej - 80-89 lat. Do PE kandyduje 560 kobiet (ok. 44 proc.) i 722 mężczyzn (56 proc.).
Zostały utworzone 25 893 stałe obwody głosowania. Mają być jeszcze utworzone obwody odrębne, np. w szpitalach i zakładach karnych. Za granicą zostanie utworzonych 176 lokali wyborczych. Do 5 maja trzeba zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne. Do 12 maja osoby przebywające za granicą muszą złożyć wniosek do konsula w sprawie możliwości głosowania korespondencyjnego.
10 maja zacznie się emisja bezpłatnych spotów wyborczych w publicznych mediach elektronicznych. 23 maja o północy rozpocznie się cisza wyborcza.
Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji odbędą się w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Decyzją Rady Unii Europejskiej z 14 czerwca 2013 roku zostały przewidziane na okres od 22 do 25 maja 2014 roku. Będą to ósme od 1979 roku wybory bezpośrednie do PE. W ich wyniku zostanie wybranych 751 eurodeputowanych, o 15 mniej niż w VII kadencji.
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA