1 maja w stolicy Turcji. Starcia tłumu z policją

2014-05-01, 17:35

1 maja w stolicy Turcji. Starcia tłumu z policją

Turecka policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, by rozpędzić setki demonstrantów, którzy mimo zakazu próbowali zebrać się na placu Taksim.

Posłuchaj

Pierwszomajowe zamieszki w Stambule. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Plac Taksim to symbol walki robotniczej. Tradycyjnie też miejsce demonstracji związkowców i przeciwników władzy. W tym roku władze zakazały w tym miejscu manifestacji, a sam plac został otoczony metalowymi barierkami. Mogą tam wejść tylko mieszkańcy pobliskich budynków lub pracownicy mieszczących się tam firm.

Według tureckich mediów do zabezpieczania placu zmobilizowano 40 tysięcy sił porządkowych.

Jednak związkowcy i przeciwnicy rządu Recepa Erdogana próbowali przedostać się na plac, by złożyć wieńce w hołdzie zabitym sprzed 37 lat. Policja użyła armatek i gazów łzawiących. Ostatecznie na wejście na plac zezwolono jedynie kilku liderom związków zawodowych.

Jak relacjonuje agencja EFE, ruch w zamieszkanym przez 13 mln ludzi Stambule jest częściowo sparaliżowany. Nie kursuje wiele promów, tramwajów, autobusów i linii metra. W ten sposób władze chcą ograniczyć liczbę demonstrantów.
Niemal każdego roku 1 maja demonstracje na placu Taksim są zakazane i co roku dochodzi z tego powodu do starć.  W 1977 roku 34 osoby zginęły, gdy podczas pierwszomajowych obchodów nieznani napastnicy zaczęli strzelać w powietrze, co doprowadziło do wybuchu paniki.

To właśnie Taksim stał się ostatnio centralnym punktem antyrządowych manifestacji. Najpierw doszło do nich, gdy ujawniono plan budowy na placu centrum handlowego, a w marcu protesty powróciły po śmierci nastolatka, który został ranny w czasie poprzednich manifestacji.
Pod koniec marca partia premiera Erdogana wygrała wybory lokalne w Turcji, jednak poparcie dla szefa rządu w ostatnich miesiącach znacznie spadło. W tym roku kraj czekają jeszcze wybory prezydenckie.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach
IAR/PAP/asop

''

Polecane

Wróć do strony głównej