24 osoby odznaczone przez prezydenta. Order Orła Białego dla ks. Hellera

Ksiądz Michał Heller otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe "w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej nauki, za osiągnięcia w przełamywaniu barier między nauką i religią oraz za twórcze poszukiwanie odpowiedzi na pytania o sens, prawdę i piękno".

2014-05-03, 14:01

24 osoby odznaczone przez prezydenta. Order Orła Białego dla ks. Hellera

Posłuchaj

Ksiądz Józef Kloch rzecznik Episkopatu Polski o tym, że ksiądz profesor Michał Heller uhonorowany został orderem Orła Białego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, podczas uroczystości na Zamku Królewskim z okazji Święta Narodowego 3 Maja, wręczył odznaczenia 24 osobom zasłużonym dla państwa i społeczeństwa.

- Wspominając dzieło Konstytucji 3 Maja, nasze marzenia o suwerenności i nowoczesności, mądrym, dobrym państwie, chcemy dziś dziękować tym, którzy pracują i mają zasługi właśnie z tytułu budowy dobrego, uczciwego, sprawiedliwego, mądrego, a czasami pięknego kraju, jakim jest Polska. Serdecznie dziękuje za zasługi w każdym obszarze - powiedział prezydent.

Ks. Heller mówił, że przyjął order z lekkim zaskoczeniem, ponieważ nikogo nie uratował, ani nie wygrał żadnej bitwy. - Cieszę się, że moje wysiłki myślenia zostały docenione, traktuję to jako odznaczenie dla myślenia w ogóle. Myślenie ma przyszłość - powiedział duchowny - naukowiec.

Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej prezydent wyróżnił obywatela Niemiec - Hansa Henninga Hahna, "w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy naukowej, za osiągnięcia w działalności badawczej i na rzecz upowszechniania wiedzy o historii Polski".

REKLAMA

<<<"Mieliśmy mądrych przodków, którzy ustanowili Konstytucję 3 Maja">>>
Z kolei Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany Piotr Sztompka, "w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju socjologii, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz promocję nauki polskiej w świecie".
Odznaczenia państwowe otrzymali ponadto: Maria Kruk-Jarosz, Stanisław Salmonowicz, Piotr Winczorek, Walerian Sanetra, Jerzy Hołowiecki, Władysław Stróżewski, Hubert Wanyura, Jerzy Woyke, Dariusz Dudek, Marian Kallas, Ryszard Horodecki, Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz, Barbara Woynarowska, Andrzej Martuszewicz, Dariusz Pluta, Ireneusz Wilk, Kazimierz Wlazło, Janusz Bujnicki, Ewa Geller, Roman Nowosielski oraz Sławomir Ratajski.

W całej Polsce mają miejsce uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja:nabożeństwa, defilady, apele, koncerty, rodzinne majówki.

223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

<<<223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja>>>

REKLAMA

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

<<<Prezydent Komorowski w radiowej Jedynce>>>

pp/IAR/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej