Sejm odrzucił projekt PiS dotyczący łupków
Większość posłów jest przeciwna powołaniu spółki skarbu państwa zajmującej się wydobywaniem gazu z łupków. Rozwiązanie takie zakładał projekt PiS, który został odrzucony w pierwszym czytaniu.
2014-05-09, 20:15
Posłuchaj
Decyzja ta oznacza, że Sejm będzie się zajmował wyłącznie dwoma rządowymi ustawami dotyczącymi łupków, które w środę po pierwszym czytaniu trafiły do dalszych prac.
Przed głosowaniem Piotr Naimski z PiS zapytał premiera rząd upiera się przy tym, żeby polskie państwo nie miało narzędzia, które pozwoli nadzorować i zarządzać polskimi złożami. Poseł powiedział, że propozycja PiS zakładała między innymi stworzenie „stuprocentowej spółki skarbu państwa jako operatora na złożach węglowodorowych”. Przypomniał, że na etapie powstawania rządowego projektu wykreślono podobną propozycję powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych.
W imieniu rządu odpowiedzi udzielił Zdzisław Gawlik. Wiceminister skarbu państwa powiedział, że te mechanizmy, które zostały zaproponowane w przedłożeniu rządowym, są lepsze i zapewniają państwu skuteczniejszą kontrolę nad eksploatacją tych złóż.
>>> Główny geolog kraju: nie będzie na razie nowego raportu o łupkach >>>
Za odrzuceniem projektu PiS głosowały kluby PO, PSL i Twojego Ruchu.
Rządowy projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, nad którym będzie pracował Sejm, ma przyspieszyć i ułatwić prowadzenie prac poszukiwawczych, rozpoznawczych i wydobywczych służących pozyskiwaniu węglowodorów. Ich efektem ma być zwiększenie podaży gazu ziemnego, w tym łupkowego oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski.
FILM z 11.03.2014 r.: rząd przyjął projekty ustaw dotyczące wydobywania gazu z łupków, które, jak powiedział premier Donald Tusk, "będą zachętą dla wszystkich chcących szukać paliwa łupkowego".
TVN24/x-news
REKLAMA
Projekt w miejsce trzech obecnie istniejących koncesji wprowadza - na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów. Przepisy przewidują m.in. konieczność składania przez koncesjonariuszy zabezpieczeń na wypadek, gdyby np. nie podjęli przewidzianych koncesją prac, blokując w ten sposób dostęp innych chętnych do danych złóż.
>>> Kaczyński: Polska może zapewnić sobie niezależność energetyczną >>>
Drugi z projektów opodatkowuje wydobycie gazu ziemnego, w tym pochodzącego z łupków i ropy naftowej. Projekt wprowadza dwa nowe podatki: od wydobycia niektórych kopali oraz specjalny podatek węglowodorowy od zysków. Ma to zwiększyć z 21 do 40 procent wysokość tzw. renty surowcowej.
FILM Z 15.04.2014: Wyjście firmy Total z Polski jest dużą stratą. To kolejny wielki międzynarodowy koncern energetyczny, który opuszcza nasz kraj. Zostały tylko dwie takie firmy: Chevron i ConocoPhillips - przyznał Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych. Jego zdaniem mniejsze firmy nie mają własnych środków na finansowanie inwestycji w Polsce, a na rynkach finansowych, skąd mogłyby pożyczyć pieniądze, panuje "dekoniunktura na gaz łupkowy w Polsce". Zdaniem Poprawy, by dokładnie ocenić wielkość złóż gazu łupkowego w Polsce potrzebne jest ok. 200 otworów. - Tymczasem poziomych otworów ze szczelinowaniem naliczylibyśmy może sześć. Wywiercenie brakujących przekłada się na inwestycje rzędu 10 mld zł. Taki kapitał musi zostać zaangażowany - podsumował ekspert.
TVN24 Biznes i Świat/x-news
pp/IAR
REKLAMA
REKLAMA