Parada Schumana: entuzjaści UE na ulicach Warszawy

Niebiesko i żółto w Warszawie. Po raz piętnasty odbywa się Parada Schumana. Biorą w niej udział goście z Polski, Włoch, Estonii, Francji, a także studenci programu Erasmus.

2014-05-10, 12:22

Parada Schumana: entuzjaści UE na ulicach Warszawy
Parada Schumana to doroczne święto zwolenników Unii Europejskiej. Foto: http://schuman.pl

Posłuchaj

Parada Schumana w Warszawie. Relacja Sylwii Białek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Warszawie ruszyła Parada Schumana z flagą ukraińską na czele. To już piętnasty raz, gdy zwolennicy Unii Europejskiej idą ulicami polskiej stolicy.
Na początku parady zabrzmiał hymn Unii Europejskiej "Oda do radości".
Parada wyruszyła w południe sprzed kościoła świętej Anny. Przejdzie Krakowskim Przedmieściem, a następne przejdzie ulicami: Królewską, Moliera, Senatorską i Miodową.
- Jak co roku w centrum Warszawy wyrosło Miasteczko Schumana, gdzie można spotkać artystów, ekspertów do spraw europejskich i polityków, którzy startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiada prezes Fundacji Schumana Anna Radwan.

Wśród wielu imprez zaplanowano wystawę zdjęć poświęconą pierwszemu premierowi III Rzeczpospolitej Tadeuszowi Mazowieckiemu.
Ich autorem jest Zdzisław Walczuk. - Próbowałem uchwycić te chwile, kiedy ludzie chcieli oddać ten szczególny szacunek jakim darzą pana Mazowieckiego, a nie potrafią często wyrazić tego słowami - wyjaśnia.
Większość prezentowanych na wystawie fotografii zostało zrobionych podczas koncertu w Teatrze Wielkim z okazji 20 - lecia zaprzysiężenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Są tam również fotografie wykonane przy słynnej warszawskiej kawiarni "Niespodzianka”, gdzie przed wyborami 4 czerwca 1989 roku mieścił się sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a gdzie każdego roku odbywają się spotkania byłych działaczy opozycyjnych.

Na zdjęciach obok pierwszego premiera III Rzeczpospolitej są również m.in.: Lech Wałęsa, ks. Adam Boniecki, Adam Michnik, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski oraz rodzina i przyjaciele Tadeusza Mazowieckiego.
Wystawę pod tytułem "Toast za wolność” można będzie obejrzeć w pawilonie numer 7 w Miasteczku Schumana na Krakowskim Przedmieściu w godzinach od 10.00 do 15.00

Dzień Europy obchodzony jest tradycyjnie 9 maja. Upamiętnia ogłoszony w 1950 roku Plan Schumana, dotyczący koordynacji produkcji węgla i stali w Niemczech i Francji. Plan stał się zalążkiem europejskiej integracji i otrzymał nazwę od jego autora, francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana.

REKLAMA

IAR/asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej