Nigeria: Amerykanie rozpoczęli poszukiwania uprowadzonych dziewczynek

Amerykańscy piloci szukają uprowadzonych uczennic z powietrza. Dostali zgodę od nigeryjskich władz na przeprowadzanie lotów rozpoznawczych.

2014-05-13, 06:40

Nigeria: Amerykanie rozpoczęli poszukiwania uprowadzonych dziewczynek
Demonstracja w sprawie porwanych dziewczynek w Lagos (Nigeria). Foto: PAP/EPA/STR

Posłuchaj

Amerykanie szukają uprowadzonych dziewczynek. Relacja Radomir Czarnecki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Podzieliliśmy się z Nigeryjczykami zdjęciami satelitarnymi. Od nocy z poniedziałku na wtorek prowadzimy nad Nigerią loty wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze. Wszystko odbywa się za zgodą władz nigeryjskich - powiedział agencji AFP anonimowy amerykański urzędnik.

Amerykańscy eksperci dokładnie przeanalizowali nagranie wideo opublikowane przez odpowiedzialne za porwanie uczennic ugrupowanie Boko Haram. Według rzeczniczki Białego Domu, Jennifer Psaki, administracja USA nie ma żadnych podstaw, aby wątpić w wiarygodność wideo, ukazującego około setki dziewcząt, przedstawionych jako porwane licealistki.

W nagraniu, które w poniedziałek ujawniła agencja AFP, lider Boko Haram Abubakar Shekau oświadczył , że uczennice nie zostaną uwolnione, dopóki z nigeryjskich więzień nie będą zwolnieni członkowie jego organizacji. Rząd Nigerii odrzucił to żądanie.

x-news.pl, Enex
W ubiegłym tygodniu lider nigeryjskich islamistów - również w nagraniu wideo - poinformował, że sprzeda uprowadzone dziewczęta na targu. Według niego zamiast chodzić do szkoły, powinny wyjść za mąż.

x-news.pl, CNN
Porwanie uczennic
14 kwietnia Boko Haram uprowadzili ponad 300 uczennic z liceum w mieście Chibok w stanie Borno, na północnym wschodzie kraju. 53 dziewczętom udało się uciec, w rękach porywaczy pozostało 276 licealistek.
W sobotę nigeryjskie władze poinformowały, że uruchomiły dwa oddziały wojska do ścigania sprawców porwania. Władze USA, Wielkiej Brytanii, Izraela i Francji zaoferowały pomoc, deklarując możliwość wysłania ekspertów.
x-news.pl, CNN
Głos zabierają przywódcy, duchowni i znana aktorka

Porwanie uczennic wywołało oburzenie na całym świecie. Pomoc w uwolnieniu dziewczynek obiecały m.in. USA, Francja i Chiny.
- Jestem ojcem dwóch małych córek i moja reakcja jest dokładnie taka sama jak każdego ojca, czy matki w tym kraju, czy na świecie. To jest akt czystego zła - powiedział brytyjski premier David Cameron. - To, co się stało w Nigerii, to nie jest odosobniony przypadek, dziewczynki na całym świecie ryzykują wiele, by realizować swoje ambicje - stwierdziła pierwsza dama USA Michelle Obama.
sprawę zaangażowały się m.in. Pakistanka Malala Yousafzai oraz aktorka Angelina Jolie. - Jeśli świat nic z tym nie zrobi, to stworzymy wtedy niebezpieczny precedens - powiedziała aktorka. Porwanie potępili muzułmańscy duchowni. O modlitwę w intencji uwolnienia dziewczynek zaapelował papież Franciszek.
Angelina Jolie apeluje do porywaczy licealistek z Nigerii>>>

AI: władze Nigerii zignorowały ostrzeżenia

Władze Nigerii zignorowały ostrzeżenia i nie przygotowały się na atak islamistów z Boko Haram na szkoły. Jak wynika z informacji Amnesty International, służby specjalne mogły się spodziewać akcji terrorystów, mimo to nie zdołały jej zapobiec.
Według dokumentów, zebranych przez Amnesty International, do nigeryjskich służb dotarło wiele ostrzeżeń o zbliżającym się ataku Boko Haram na północy kraju. Nie zdecydowano jednak o wysłaniu dodatkowych posiłków. Wpływ na to miało przede wszystkim słabe przygotowanie nigeryjskich wojsk i strach przed walką z lepiej uzbrojonymi islamistami. W efekcie, oddział stacjonujący w zaatakowanej wiosce Chibok został pozbawiony wsparcia i wobec przewagi napastników musiał się wycofać.
W sprawę zaangażowały się m.in. Pakistanka Malala Yousafzai oraz aktorka Angelina Jolie. - Jeśli świat nic z tym nie zrobi, to stworzymy wtedy niebezpieczny precedens - powiedziała aktorka. Porwanie potępili muzułmańscy duchowni.
Boko Haram
Zbrojna sekta Boko Haram od wielu lat jest jednym z najpoważniejszych problemów wewnętrznych w Nigerii. Jej członkowie wielokrotnie dokonywali ataków i napadów na ludność cywilną, w tym na nigeryjskich chrześcijan. Drogą przemocy zbrojnej chcą przekształcić Nigerię w islamskie państwo wyznaniowe. Domagają się m.in. wprowadzenia szariatu na całym terytorium kraju, stanowczo odrzucają też zachodnie wzorce i kulturę.

REKLAMA

Działalność Boko Haram od początku jej istnienia, według szacunków, mogła kosztować życie nawet kilku tysięcy osób.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej