Sankcje wobec kolejnych Rosjan za sprawę Magnickiego
Stany Zjednoczone zastosowały restrykcje finansowe i wizowe wobec kolejnych 12 obywateli Rosji w związku ze sprawą walczącego z korupcją, rosyjskiego adwokata, Siergieja Magnickiego, który zmarł w 2009 roku w areszcie.
2014-05-21, 07:00
W sumie, sankcjami objętych już jest 30 osób. To rosyjscy funkcjonariusze państwowi oskarżani o łamanie praw człowieka, w tym bezpośrednio zamieszani w sprawę Magnickiego. Mają zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych, a ich ewentualne aktywa w USA zostały zamrożone.
Na najnowszej liście znaleźli się m.in. więzienni lekarze, sędzia Igor Alisow, który w pośmiertnym procesie osądził Siergieja Magnickiego, a także były zastępca naczelnika moskiewskiego więzienia Butyrki, Dmitrij Kratow. Ten ostatni był w Rosji oskarżony o przyczynienie się do śmierci prawnika, ale ostatecznie został uniewinniony.
Magnicki zmarł 16 listopada 2009 r. w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie; wcześniej przez prawie rok był przetrzymywany w więzieniu Butyrki.
Prawnika, który był zaangażowany w walkę z korupcją w Rosji, zatrzymano w roku 2008 w ramach śledztwa przeciwko Hermitage Capital Management, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji. Zarzuty oszustw podatkowych postawiono Magnickiemu i dyrektorowi generalnemu HCM Williamowi Browderowi.
REKLAMA
Adwokata aresztowano, gdy podczas przesłuchania wskazał funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia różnych spółek. Prawnik oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.
W ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej, 37-letniemu Magnickiemu podczas jego pobytu w więzieniu nie udzielono należytej pomocy lekarskiej. Pracodawcy prawnika i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych.
19 marca 2013 roku rosyjski Komitet Śledczy poinformował o umorzeniu dochodzenia w sprawie śmierci Magnickiego z powodu braku znamion przestępstwa.
Putin o śmierci Magnickiego czytaj więcej>>>
REKLAMA
Sprawa adwokata wywołała tarcia na linii Moskwa - Waszyngton. W grudniu 2012 roku Kongres USA przyjął "ustawę Magnickiego", zabraniającą przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć Magnickiego i inne naruszenia praw człowieka. Rosja odpowiedziała zakazem adoptowania rosyjskich dzieci przez obywateli USA.
Na początku kwietnia tego roku także Parlament Europejski wezwał państwa UE do opracowania europejskiej listy Magnickiego. Na liście powinni się znaleźć rosyjscy urzędnicy, którzy mogli być odpowiedzialni za torturowanie i śmierć Magnickiego, zatuszowanie sprawy, a także prześladowanie jego matki i wdowy po nim. Osoby te powinny zostać objęte zakazem podróżowania do krajów UE, a ich aktywa finansowe powinny zostać zamrożone - głosi rezolucja przyjęta przez europosłów.
PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA